Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

E-POLİS (İNSAN HAKLARINA SAYGILI POLİS)

İnsanlar karşılaştığınız fırtınalarla değil,

Gemiyi limana getirip getirmediğinizle ilgilenir.

 

 

 

Feyzullah ARSLAN[*]

 

Çağımız değişimlerin ve gelişmelerin hızlı yaşandığı bir çağdır. Diğer bir deyişle bilişim ve iletişim çağıdır. Değişen ve gelişen teknolojiyi çeşitli kurumlar personelinin performansını artırmak, işlerinin yoğunluğunu hafifletmek, zamanı doğru kullanmak, en önemlisi de insanlara daha iyi hizmet vermek için kullanmaktadırlar.

 

Emniyet Teşkilatı olarak, biz de bu gelişmeleri yakından takip etmekte ve uygulamaktayız. Teşkilatımızın insanlara verdiği hizmet çok çeşitli ve hayatidir. Çünkü polisin tanımını “ …amme, şahıs tasarruf emniyetini, mesken masuniyetini korur, yardıma muhtaç alil ve acizlere yardım eder….” olarak yapan kanunlar, Emniyet Teşkilatına sayısız görevler ve sorumluluklar vermiştir. Bu verilen görevler yerine getirilirken, çağın beraberinde getirdiği, teknolojinin sağlamış olduğu kolaylık yadsınamaz. Emniyet Teşkilatı Polnet ve Transpolu devreye koyarken Bilgi İşlem branşlı personele ilaveten 2003 yılını da “Bilgisayar Okur-yazar Seferberliği Yılı” ilan etmiş ve bugüne kadar yaklaşık 43.0000 personeline bilgisayar kursu vermiştir. Emniyet Teşkilatı biliyorki her türlü güzelliğin ve başarının kaynağı eğitimdir ve önemli olan zorluk veya uzaklık değil, ilk adımı atmaktır. Teşkilatımız da ilk adımı atmış ve emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Kamuda e-devlet uygulamaları anlamında en ileri kurumlardan biri olan Emniyet Teşkilatı e-polis hedefi doğrultusunda bir çok projeyi birlikte yürütmektedir. Söz konusu projelerden  ikisi ön plana çıkmış durumdadır. Bunlar yukarıda belirtilen, e-polisin göstergesi POLNET ve TRANSPOL projeleridir.

 

Polneti, polisin görevinin gerekli kıldığı insan haklarına saygıyı artıran her türden bilgiye, en hızlı, en kolay  ve güvenilir bilgi sistemlerini kullanarak ulaşmasını sağlayacak modern bir bilgi sistemi olarak tanımlayabiliriz. E-devlet ve e-polis yaklaşımlarına da uyum sağlayan ve bizce en önemlisi de kendi kaynaklarımızdan oluşturulanPolnetle birlikte; Polisin tek elden, kısa yoldan, kesin ve güvenilir bilgiye ulaşması sağlanmıştır.

 

Transpolu ise Emniyet Teşkilatının değişik birimleri tarafından ayrı ayrı kurulması düşünülen ses, görüntü, parmak izi, kriminal Polis Laboratuarları uygulamaları ve bilgi iletişim  ağlarının müstakil, güvenli ve güçlü bir omurga halinde iletişim alt yapısı olarak tanımlayabiliriz. Vatandaşlarımıza daha kaliteli, nitelikli ve en önemlisi kesintisiz 7 gün-24 saat-365 gün hizmet verebilmek için faaliyete geçirilmiştir. Böylece hem polisin işi hem de vatandaşın hayatı kolaylaşmaktadır. Yapılan uygulamalardan birkaç örnek verecek olursak:

 

– Bir kişinin aranıp aranmadığı bilgisine birkaç saniyede ulaşılabilmekte, kişi aranmıyorsa birkaç dakikadan fazla tutulmamaktadır.

 

 

Vatandaşlarımız;

 

–   Pasaport ve ehliyet kuyrukları ortadan kalkmakta, kişiler bir gün içerisinde pasaport alabilmektedirler.

 

–   Sürücü belgesi ve araç tescil belgelerinin alma süreleri kısaltılmış, trafik ve radarlı denetimler hız kazanmış, hatta trafik ceza puanını internet üzerinden öğrenebilme imkanı sağlanmıştır.

 

–   Ayrıca vatandaşlarımız Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi olan www.egm.gov.tr adresine girerek ihbar ve şikayetlerde bulunabilmektedirler. Her ilde de o ilin internet sitesine girilebilmektedir.

 

–   Yarım asırlık Polis Radyosunu internet bağlantısı olan bir bilgisayarda dünyanın öteki ucundan bile dinleyebilmekte, memleket hasretini türkülerle şarkılarla istekleriyle gidermektedirler.

 

–   Kişi karşılaştığı bir olumsuzluk ve olay karşısında internette, ihbarını ve şikayetini yapıp sonuçlarını takip edebiliyor. Bilmesi gereken bir bilgiyi, haberi, TV, radyo, gazete ve EGM web sitesinden öğrenebilmektedirler. Böylece gizemliliği, gizliliği ortadan kaldırarak gerçek yaşamı teknoloji ile birlikte bir kez daha yakalama şansı elde edilebilmektedir.      

 

–   İhbar ve şikayetlerini gerekirse internetten aldığı bilgilerle ALO 154-155 ve 174’e ücretsiz olarak bildirebilmekte ve olayların olmadan önlenmesine katkıda bulunmaktadırlar.

 

–   MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) Sistemi ile ekiplere bağlanan bir cihaz sayesinde merkezde ekiplerin yeri bilgisayardaki ekrandan görülmekte, merkeze intikal edecek olaylara, vatandaşlardan gelen ihbar ve şikayetlere bölgeye en yakın ekiplere yönlendirilen müdahale etkinliği ve sürati hızla sağlanmaktadır. Kendi kendini ve olayların kontrolü sağlanmaktadır. Üstelik bu sistemi kendi personeli ile yapıyor, yazılımını sağlıyor.

 

–   TBS (Trafik Bilgi Sistemi) ile de trafik uygulaması ve denetimi yapılırken trafik ekiplerine verilen tablet bilgisyarlar sayesinde anında ve yerinde vatandaşın kimlik bilgilerine, araç bilgilerine, ehliyet bilgisine, trafik ceza puanlarına ve aranan şahıslardan olup olmadıklarına bakılabilmektedir. Trafik kazalarının azaltılmasına çalışılmaktadır. 

 

–  Mobil (Routher) elektronik cihazlarla Laptop bilgisayarlarla her zaman her yerde kablosuz olarak şehrin her yerindeki görüntüye ulaşılmakta ve internet, telsiz ve cep telefonu ile her noktadan haberleşmektedir. Örnek verecek olursak;

 

Polis sorumluluk bölgesinde, herhangi bir ilde, herhangi bir yerde, bir bankada bir soygun ihbarı alan polis, bölgeye en yakın polis ekibini ekranda görüp olay yerine yönlendirilirken, görevlendirilen polis ekibindeki bilgisayarlarla da olay yerine en kolay ulaşım için yol ve adres bilgisine ulaşılabilmektedir. Güvenlik kameralarından alınan görüntülerin polise ulaşması, polislerin seyir halindeyken istedikleri yerden Polnet veri tabanına ulaşarak bilgi sorma, sorgulama yapabilme polisin işini oldukça kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır. Olay yerine ulaşan polisler bankanın güvenlik kameralarına bağlanarak içeriyi izleyebilmekte, soyguncuların kaç kişi olduklarını, varsa silahları hakkındaki bilgilere kolayca ulaşmakta ve duruma göre müdahale yöntemi belirlenmektedir. Bu tür koruma teknolojiyi kullanan her yerde ve her zaman olabilmektedir. Şehrin herhangi bir yerindeki toplantı ve gösteri yürüyüşü merkezde izlenmekte ve gerekli önlemler alınmaktadır. 

 

Polis tarafından oluşturulan, Polnet ve Transpol ile kablosuz diğer sistem ve yöntemlerle video görüntüleri izlemek mümkün olduğu gibi istenen herhangi bir bilgiye her zaman her yerde, hatta hareket halinde iken bile araçlardaki bilgisayarlarla ulaşmak mümkündür. Merkezlerde polis araçlarından alınan bilgiler değerlendirilmekte, güvenlik önlemleri alınmakta, gerekirse  müdahale yol ve yöntemleri belirlenmektedir.

 

Böylece deliller değerlendirilirken, kimlik tesbiti yapılırken AFİS Sistemiyle parmak izi karşılaştırılırken sanık tesbit edilmekte gereksiz ve haksız göz altına alınmama ile birlikte insan haklarına olan saygı da ön plana çıkmakta “Bugün git yarın gel denmezden işlemler hemen yapılmaktadır.”

 

Teknolojinin bu kadar içinde olan Emniyet Teşkilatı 21-22.10.2003 tarihleri arasında 1.Polis Bilişim Sempozyumu düzenlemiş ve hemen akabinde e-devlet uygulamalarında da “Büyük Ödül”e layık görülmüştür.

 

Tüm bu çalışma, uygulama ve sistemler sayesinde polisler taş fırın değil light, aynasız değil kablosuz, Laptop ve tablet bilgisayarla, Bugün git yarın gel diyen değil, hemen şimdi, işini yapanlar diye herkesçe tanınıyor.

 

Artık;                 

 

– Sanıklar karakolda doğru söyleyip mahkemede şaşmıyor. Çünkü deliller hukuki ve somut, teknolojik imkanlardan yararlanarak elde ediliyor.

 

– Karakolda ayna var, kız kolunda damga var türküsü söylenmiyor. Çünkü anında fotoğraf çekiliyor, parmak izi alınıyor, doktora mahkemeye sevkedilirken koluna damga basılmıyor.

 

–  Devriyeler bastı bizi, Halimeyi samanlıkta bastılar, şalvarını gül dalına astılar türküleri tarihe karışıyor ve devriyeler basmıyor. Çünkü arama kararı alınıyor, gereksiz ve mesnetsiz hareket edilmiyor. İnsanlar kanunsuz ve gereksiz rahatsız edilmiyor. 

 

–  Bir suçlu ararken onlarca suçsuzu mağdur etmiyor. Çünkü delilden sanığa gidiyor. Deliller belirlenmeden sanık gözaltına alınmıyor.

 

–  GBT bilgilerini sormak için “Karakola gidelim, nezarete koyalım” demiyor. Çünkü anında aranıp aranmama bilgilerini bilgisayarla Polnetten mahallinde alıyor.

 

–   Vatandaş, polis karakoluna, birimine mekanına gelmeden evinde internetten; EGM web sitesinden istediği bilgileri alıyor, istediği soruları soruyor, en kısa zamanda cevap alıyor. Karakollar, güleryüzlü, sıcak samimi, saydam ve görev şinas.

 

–  Vatandaşın bilmesi gereken, merak ettiği bilgileri periyodik zamanlarda veriliyor, açıklık ve saydamlık ilkesine özen gösteriliyor. Vatandaş desteği alınıyor.  

 

–   İnsan haklarına saygı en üst seviyede tutuluyor. Vatandaşlar müşteri gibi görülüyor, en iyi hizmet verilmeye çalışılıyor. Meslek standartlarını belirlemiş, davranış ilkelerini benimsetmiş olarak, TSE belgeli kaliteli hizmet veriliyor.

 

–    Eğitimin her türlü güzelliğin kaynağı olduğuna inanılarak personel eğitiliyor.

 

–  Hizmet Politikalarını “Polise; Yasalarla verilen güvenliği ve huzuru sağlama görevlerini vatandaşın memnuniyeti ve personelimizin önemi ve değeri de göz önünde bulundurularak en kısa sürede, en iyi ve en verimli şekilde sürekli kendini yenileyip geliştirerek yerine getirmektir” olarak belirleyip vatandaşa “Size yardım edebilmemiz için lütfen bize yardımcı olun” diyerek Polis- Vatandaş El ele Daha Huzurlu Günlere sloganını hep tekrarlıyor, Toplum Destekli Polis projesi yerleştirilmeye çalışılıyor.

 

Vatandaşa sizden birisiyiz, içinizden geldik, sizin için çalışıyoruz, sizin huzurunuz bizim gururumuzdur deniliyor. Bu cümleler sık sık tekrarlanıyor.

 

– Tüm bunlar Emniyet Teşkilatınca sözde değil özde yapılıyor.

 

Son söz, sözün özü olarak diyoruz ki; Kim demiş AYNASIZ, artık polisler KABLOSUZ ve en yakın DOSTUNUZDUR.

 

                             E-POLİS

 

İyilikleri getirip, kötülükleri götürmektir işimiz,

Darda zorda olana yardımdır amacımız,

Suç ve suçlu olmaması en büyük arzumuz,

İnsan haklarına saygı en ulu idealimiz,

Size yardım edebilmemiz için lütfen bize yardımcı olun isteğimiz,

Ki böylece;

Herkes polise destek olsun,

Polis vatandaş elele olsun,

Toplum daha güvenli ve huzurlu olsun,

Her zaman her yerde Asayiş Berkemal olsun.

 

Güvenli ve Huzurlu günler dileğiyle, sevgi ve saygılar sunarım.

 

 

 [*] 1.Sınıf Emniyet Müdürü, Gaziantep İl Emniyet Müdürü, Kamu Yönetimi-İdari Bilim Uzmanı, Avukat, Noter.