Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Başarılı Meslektaş Çocuğu Köşesi

Bu sayıda 1965 Polis Koleji, 1971 Polis Akademisi mezunu Hamdi Demir’in kızı Yadigar Işıldar’la yapılan röportaja yer verilmiştir. Hamdi Demir hakkında geniş bilgi için www.temudder.org.tr/Üyelerimizi Tanıyalım/Hamdi Demir sitesine bakılabilir.

YADİGÂR IŞILDAR

Kendinizi Tanıtır mısınız: Dünyaya, insanlığa pozitif izler bırakmak için geldiğimi düşünüyorum, yarım yüzyıldır yaşıyorum.

Eğitiminiz: Bile isteye Endüstri Mühendisi oldum, 23 yıl yabancı bir bankada yöneticilik yaptım.

İş Hayatınız: Emekli olur olmaz hayalimdeki okulu kurdum; Kuğulu Montessori International Preschool. Oran ve Alacaatlı Şubeleri bulunuyor.

Korev, Koruyucu Aile Derneği gönüllüsüyüm.

Yavrularım için pedagojik masal ve şarkılar yazıyorum.

Toronto Üniversitesinde birçok konuda  psikoloji eğitimi aldım ve hala almayı sürdürüyorum.

Yaşamın çekirdek ve hayati dönemi olan okul öncesi yaşların bilim ve sevgiyle geçmesini sağlayarak, Atatürk insanları yetiştirmenin verdiği huzuru yaşıyorum.

Hayallerimi gerçekleştirirken hayat arkadaşım, ekonomist eşim Atilla’nın çok desteği oldu,  hayallerimin mimarı oldu, var olsun.

3 oğlumuz var, Demir, Dora, Doruk. İyi ki varlar. Mutlu aile en büyük hazine gerçekten.

Tüm yaşama ışık tutan yaşlar için, bu yaşlardaki yavrularımız için, pozitif bilim ve pozitif duygularla dolu bir dünya kurduk. Öyle mutlu ki, yavrularımız hafta sonu dahi özlüyor okulumuzu.

Birlikte çok eğleniyoruz.

Her birini  Atatürk insanı olacağına emin olarak mezun ediyoruz. Her bir yavrum ülkemize yüksek yararı olan bireyler olacak, hiç kuşkum yok. Çünkü güçlü karakterde, özgüvenli, kendisinin, yaşamın, doğanın ayırdında olan, çok mutlular hepsi. Anne ve babalarımızla çok özel yol arkadaşlığı yapıyoruz, yavrularımın en değerli yolculuğunda yol arkadaşlığı, aynı dili konuşmak, aynı ufka bakmak, yavrularımızın mutluluğu için çok önemli.

Yavrularımız için şarkılar, masallar yazıyorum, birlikte dans edip, söylüyoruz.

Öğretmenlerimizin her biri tam donanımlı Atatürk Öğretmeni, birlikte okul öncesi eğitim dünyasında önemli devrimler yaptığımızı düşünüyorum.

Sıfır Şeker Okul tanımı yaptık ilk kez, mutfağımız bu şekilde. Beslenme de önemli bir konu. Dedemin tarlalarından geliyor tüm hububat yavrularıma, huzurluyuz bu nedenle de.

Güvenli Bağlanma Süreci uyguluyoruz.

#tümyavrularhepimizin ismiyle, sadece doğurduğumuz, sadece okulumuzda değil gerçekten tüm yavrularımızın hepimizin olduğunu savunan, köy okullarına Montessori sınıfları kuran, eğitim veren sosyal sorumluluk projemiz tüm ivmesiyle sürüyor.

Köy okulları için, okula giden ya da gidemeyen yavrularım için KUYA Yuvamda Programı hazırlıyoruz, hatta tüm teşkilatta 2-6 yavrularımıza hediye etmek isterim bu değerli eseri. Masaldan deneye, oyundan bilmeceye, yabancı dil ediniminden akıl oyunlarına kadar değerli bir içeriği var. Teşkilat mensuplarınızın her yavrusuna hediyemiz olmasını yürekten isterim.

Okul Öncesi Öğretmenlerinin eğitimi için çok çaba sarf ediyoruz, Öğretmenler geleceğimizin mimarları çünkü. Maddi ve manevi mutlu olmaları için doğru sistemi kurmaya gayret ettik, okul öncesi yaşam çemberinin en önemli konusudur bu çünkü. Günü geçirmek için idare etmek değil, geleceğimize tam ve doğru tohumları ekmek için tam ve donanımlı, Atatürk Öğretmenleri şart.

Yavrularımızın; beden, zihin ve yüreklerini, bilim tabanlı koşulsuz sevgi ile besliyoruz ve besleyeceğiz.

İleriye yönelik hedef ve projeleriniz nelerdir:

Ailede annenin önemi nedeniyle, geleceğin anneleri olacak kızlarımız ile ilgili bir vakıf hayalim var.

Bir de KUYA Dijital Eğitim Platformu ‘nun tüm dünya yavrularına hizmet etmesini düşlüyorum.

Yakında basılacak olan bir kitabım var, başka kitaplar yazmak da hayallerim arasında.

Eşim ile yelkenli kaptanıyız, daha doğrusu Atilla harika bir kaptan, ben de yardımcısıyım: bu tutkulu hobinin daha fazla yaygınlaşması büyük hayal ikimiz için de. Doğayı koruyarak, özgürce spor yapmak, yelkenlide olmak harika bir duygu.

Şüphesiz her aile çocuklarının yetişmesinde destek verir. Bir devlet memuru –polis çocuğu olarak yetişmeniz ve eğitiminizde ailenin sağladığı destek  ne ölçüde oldu

Babacığım, dürüst, kişilik sahibi, ülkesini çok seven, Atatürk  ilkelerini içselleştirmiş, çok  dürüst, çok sevilen bir insan camianızda da, kendi sosyal çevresinde de.

Anneciğim de sevgisi, özverileri ile hep destek oldu babama.

Önce onların sevgisini duyumsayarak büyüdüm. Çok şanslıyım gerçekten.

İnsan anne ve babasını seçemez çünkü yaşama büyük şansla başlamışım, ne mutlu! Yaşama sevinçleri en üst düzeyde hep anne ve babamın, bu da ışık tuttu yaşamıma.

Babamın en küçük yaşlarımdan itibaren, kaliteli ve sağlıklı iletişim kurmamda, hep insanlara, insanlığa, ülkemize katma değerler sunmayı, olmazsa olmaz görmemde çok katkısı oldu. Babam ile aramızdaki electra kompleksinin çok sağlıklı ve keyifli olmasının, harika bir hayat arkadaşı seçmemde rolü büyük. Babalar ve kızları arasındaki electra, anneler ve oğulları arasındaki oidipus komplekslerinin sağlıklı olması gelecek nesillerimizin mutluluk ve sağlığı için çok önemlidir.

Annem ve babam, her ihtiyacı olana büyük özveriyle yardım eli uzatmıştır, evimiz hep yardıma ihtiyacı olan insanlarla dolu olurdu. Bu şekilde büyüdük biz, bu nedenle bu konu da içsel şekilde yaşamımızda var oldu. Yardımlaşma, insanlık adına ne mühim bir değer.

Tüm öğretileri, nezaket, yaşama sevinci, katkıları tüm değerler için minnettarım anne ve babama.

Babacığım teşkilatta hep güzel anıldı, anılır, örneğin, Yozgat Polis Okulu Müdürlüğü’nde yetiştirdiği gençlerin, ne kadar büyük özveriyle geleceğin emniyet mensupları olmaları için çırpındığını çok net anımsıyorum, o gençler sıkça karşımıza çıkıyor, kendileri de anlatıyor, gurur duyuyorum.

Deneyimleriniz ışığında gençlere ne tavsiyeler de bulunmak istersiniz

Gençlere önerim, önce kendilerini çok iyi tanısınlar, kendi mutluluk tanımlarına göre en doğru işi ve eşi seçsinler. Mutluluk burada saklı. Olasılıklarla risk almak yerine, mutluluklarını garanti altına alsınlar bu şekilde.

Her birimiz yaşama güzel izler bırakmak zorundayız, bunu içsel yolculuklarında duyumsasınlar.

Yapabileceğim ne var ise değerli teşkilatınız için, hazırım.