Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Akademi ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi Mezunlarının Diploma Töreni

            Tuncay YILMAZ

               Polis Akademisi Başkanı

 

            Sayın Bakanlarım, Sayın Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterim, Sayın Müsteşarım, Sayın Genel Müdürlerim, Değerli Konuklar, Komiserlerimin Velileri, Meslektaşlarım, Değerli Hocalarım, Değerli Basın Mensupları, Polis Akademisinin Çatısı Altındaki Güvenlik Bilimleri Fakültesinin Birinci, Akademinin 57.Dönem Mezunlarının Törenine hoşgeldiniz, Şeref verdiniz. Şahsım,  personelim ve öğrencilerim adına saygılar sunuyorum.

            Bizler bugün Teşkilatımıza, Devletimize, Milletimize başarı ile hizmet edecek gençler yetiştirmenin gururunu yaşarken, törenlerini yaptığımız Komiser Yardımcıları, bir an önce göreve başlamanın heyecanı ve kıvancının taşımaktadır. Bizim beklentilerimizin, onların bugüne kadar yetişmek için gösterdikleri gayretin, yüce   Milletimizin takdirlerine mazhar olacağını yürekten inanıyorum.

            Sayın Bakanlarım, Değerli Konuklar,

            Güvenlik Bilimleri Fakültesi olarak geçirdiğimiz bu eğitim ve öğretim yılında, okulumuz Akademik bakımdan son derece önemli  girişim ve başarılara imza atarken, tıpkı futbol milli takımımızın gösterdiği başarı gibi öğrencilerimizden Serdar DEMİREL 50Metre Tabanca Atışlarında Dünya Şampiyonu olmuştur. Hocalarımızın büyük bir kısmı Akademik unvan yükselmesi yaparken, bir kısmı da özellikle mesleki alanda eserler yayımlamıştır. Akademimiz uluslar arası sempozyum ve toplantılar düzenleme yanında, Teşkilatımızın insan haklarına verdiği önemi belgelemek üzere süreli yayınlara başlamıştır.

            Tüm bu çalışmaları yapan ve komiser yardımcılarımızı yetiştiren hocalarımıza huzurlarınız da teşekkür etmek isterim.

            Sayın Bakanım, Değerli Konuklar,

            İyi bir eğitimin, iyi bir fiziki ortamda gerçekleştirileceği malumunuzdur. Akademimizin gerçek bir Polis Üniversitesine dönüştürülmesi konusundaki emriniz ve eğitimin başarı ile sürdürülmesi konusundaki desteklerinizi, yine sayın Genel Müdürümüz başta olmak üzere, Genel Müdür Yardımcılarımız ve ilgili Daire Başkanlarının hizmetlerimizi kolaylaştırmak için yaptıkları rehberlik ve katkıları, öğrencilerimize yaklaşık 10 trilyon mahiyetli yeni bir fakülte binası ve yurt yapımı için karar veren Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Başkan ve Üyelerine şükranlarımı belirtmek Akademi Başkanı olarak benim için bir borçtur. Sağolun, Varolun.

            Sevgili Komiser Yardımcıları, Meslektaşlarım, Evlatlarım,

            Rehberimiz büyük Atatürk, yokluklar içindeki bir ülke ve milletten, bugün tüm dünyanın şerefli bir üyesi olan Türkiye Cumhuriyetini oluşturdu. Azim, kararlılık, adalet, birlik ve beraberlik, öğrenecek kadar çalışmak anahtar kelimelerdir. Bunları unutmadan, aldığınız eğitimin aslında başlangıç öğretimi olduğunu, kendinizi sürekli yenilemeniz gerektiğini bilerek, öncelikle sizlerin bugüne gelmesine büyük emeği geçen ve daima hayır duasını üzerinde hissettiğiniz anne babanıza, sonra büyük Türk Milletine ve şerefli camiamıza layık yöneticiler olacağınızı ben biliyorum. Ama benim bilmem yetmez. Sizleri sadece biz değil tüm dünya milletleri, uluslar arası kuruluşlar izliyor. Onlarada göstermek ve hatta onlardan üstün olduğunuza inandırmak için tavizkar değil fakat Anayasamızda belirtilen Devletimizin temel niteliklerini özümsemiş, davranış haline getirmiş, biraz sonra edeceğiniz yemine sadık kalarak, makamınız yerine özbenliğinize güvenerek görevinizi yerine getiriniz. Hatır hukukunu özel ve resmi işlerinizde egemen kılmayınız. Pozitif hukuk başarınız için yeterlidir. Sizleri bu son nasihatımla yeni görevinize uğurluyorum.

            Hepinizin yolu ve bahtı açık olsun.