Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Yazılarıma Başlarken


H. Hüseyin BALAK

Tokat Milletvekili

Emekli Emniyet Müdürü

Nefse hakimiyet, mensubiyet duygusu, güzellikleri idrak etmek ve takdir edebilmek, aklı kullanmak, hiddet ve ihtirasın esiri olmamak, çalışmak, feragat ve fedakarlık, saygı ve sevgi, yardımseverlik gibi duygular insanı diğer mahlukattan ayıran ve şereflendiren hasletlerden bazılarıdır.

Bu sayılanların ne kadarını nefsen yapabiliyorsak, toplum içindeki itibariyet durumumuzu o nispette tayin ve tespit etmiş oluruz.

Şahsiyetimizin belirlenmesinde en büyük etken önce ” AİLE ” sonra da okul ve meslek hayatımız olmuştur.

Polis Enstitüsünü bitirip sorumluluk sahibi birer şahsiyet olarak emanetimize tevdi edilen birimlerde yaptığımız hizmetten sonra asker ocağına gidişimizi hatırlıyorum…

Polatlı Topçu Okulunda Polis Enstitüsü mezunları olarak 17 kişi idik. Diğer meslek guruplarından olan insanlar önceleri bize tepeden bakmalarına rağmen, bilahare dostluğumuzu kazanma yarışı içine girdiklerini, etrafımızda hale hale toplandıklarını iftiharla hatırlıyorum.

Meslek hayatımız boyunca edindiğimiz bilgi ve tecrübelerden sonra her birimiz kemal çağına ulaştık. Meslek hayatımızın ilk yıllarında çok uzak bir hedef olan emekliliği yanı başımızda buluverdik.

Her şeyimi borçlu olduğum bu şerefli meslekten 18 Nisan 1999 yılında milletvekili genel seçimlerine iştirak etmek için istifa etmiştim. Nasip oldu kazandım. Milletvekili arkadaşlarımın devam ettikleri yerlere gitmeyip bütün boş vakitlerimi Polis Evinde hayata beraber başladığımız can dostlarımla birlikte geçiriyorum.

Emekliliğini kazanmış olan arkadaşlarımın, kuracakları dernek hakkında bana bilgi verirken ki şevk ve heyecanları hiç gözümün önünden gitmiyor. “Fise bi lillah” böyle hayırlı bir hareketin içinde topyekün kendilerini bulmaları başta anlattığım gibi insanı insan yapan hasletlerin bünyelerinde temerküz ettiğinin en belirgin nişanesidir diye düşünmeme sebep oldu.

“Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” nin kurucu kurul üyeleri arasına alındığım, böyle hayırlı bir harekete öncülük yapanların yanında bana da yer verildiğinden dolayı kendimi bahtiyar hissediyorum.

Kurulur kurulmaz dernek faaliyeti olarak çıkarılan ” ÇAĞIN POLİSİ ” dergisi gerek kapak dizaynı, kağıt kalitesi ve gerekse muhtevası itibariyle mükemmelleşme yönünde güzel bir örnektir. Ümidim odur ki; bu dergi sadece mensuplarımızın okuduğu bir dergi olmayıp bütün meslek ve sosyal gurupların ilgiyle takip ettikleri ve okudukları bir dergi olsun.

Bu vesile ile Polis Koleji ve Enstitüsünden beraber mezun olmamıza rağmen hayata veda eden arkadaşlarımıza ve şehitlerimize Allah’ tan rahmet geride kalanlara sabır ve selamet diliyorum.