Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Yazı İşleri Müdürü’nden SOHBET

 

 Özgüner POLAT

Genel Sekreter

Emekli Emniyet Müdürü

 

            Polis Haftası ardından;

       Türk Polis Teşkilatı Kuruluşunun 158. yılını büyük bir coşku ile kutladı. Bu ulu millet polisini seviyor. 10 Nisan kutlamalarında polis kortejini Kızılay meydanından İçişleri Bakanlığı önüne kadar izledim. Yol kenarındaki Ankara’lılar büyük bir coşku ile ırz, can ve mallarını koruyan, gerektiğinde bu uğurda canlarını seve seve veren, şehit, gazi olan bu polislerini alkışlıyorlardı. Alkışların canı gönülden yapıldığı gözlerinden okunuyordu. Gösteriler anlamlı ve muhteşem oldu. İçişleri Bakanlığı önünden geçişlerini gururla izledim.

            Polis haftası dolayısıyle Derneğimiz Merkez Yönetim Kurulu olarak İçişleri Bakanımız Sayın Abdülkadir AKSU ile Emniyet Genel Müdürümüz Vali Sayın Gökhan AYDINER’i ziyaret ederek bir plaket sunduk. Bu yoğun günde zaman ayırıp, kabul etmeleri, sohbet etmeleri bizleri mutlu etti. Unutulmamak, dışlanmamak çok güzel. Genel Müdür Yardımcılarımız, Daire Başkanlarımız derneğimize gelerek sağlığımızı, halimizi sormaları ayrı bir gurur.

           Her İl Müdürü hiç değilse 10 Nisanlar da ilindeki şehit, dul ve yetimleri, gazileri, emeklileri hatırlar. Onların gönüllerini alır. Ankara Emniyet Müdürü Sayın Ercüment YILMAZ’ın da 10 Nisan görevleri arasında buda vardır. Emniyet Müdürümüzün bizleri unutmasını üzüntü ile karşıladık. Önceki yıllarda nur içinde yatsın rahmetli Kemal İSKENDER ile Allah uzun ömür versin sayın Hasan YÜCESAN bizleri unutmazdı. Bizlerde onları unutmuyoruz, unutmayacağız. Makamlar sonsuza kadar değil ama sevgi ve saygı sonsuza kadar. 10 Nisan ve 11 Nisan günleri Emniyet Müdürümüz bize gelmiyor ise biz ona gidelim diye düşündük. Üzüntü ile gördük ki; özel kalemi aşamıyoruz. Özel kalem “bir dakika bağlıyorum” diyor sonra “ şimdi müsait değil” cevabını alıyoruz. Daha üst makamları aradığımızda kısa bir süre sonra cevaben aranıyoruz. Randevu veriliyor. Özel kalemin, müdürüne bildirmemesi mazeret değildir. Aramaması da emekli ağabeylerine verdiği değerin bir ölçüsüdür.Biz yine diyoruz ki Allah sağlık, mutlulukla emekli olmayı nasip etsin. Önceki Genel Müdürümüzün bir sözünü anımsadım “ Emekliye ilgi göstermeyen topluma, toplum denilemez”

            Çalışan şehit eş ve çocukları gazisi ve emeklisi ile sevgi ve saygı yumağı içinde bir bütün olmaya mecburuz.

 

Ankara’ da Trafik;   

 

          Ankara’mızın trafiğinde son yıllarda bir karmaşa görüyoruz. Sanki Ankara’ya trafik yasası uygulanmıyor. Kızılay meydanını örnek alalım. Dört ana caddenin kesiştiği yer. Göbekten Kavaklıdere yönüne giden yol (güvenpark yanı) İçişleri Bakanlığına bazen teksıra bazen çift sıra taksi dolu. İşin ilginç yönü trafik ekipleri de orada. Tabi bu yolun karşı tarafı yani Tarım Bakanlığı önünden Kızılay meydanına kadar taksiler sıralanmış, yine trafik ekipleri ve trafik polisi orada. Kızılay meydanından ulus istikametine giden caddede sağlı sollu taksi dolu, meydandan Maltepe ve cebeci istikametine giden caddelerde aynı. Bu ana cadde kenarları taksi durağı oldu da bizlerin haberi mi yok? Bir bilsek!

         Trafik yasasının uygulanmadığı bir yerde  1.İzmir caddesi. Bir yetkili lütfen bir gün zahmet edip saat 09.00 ile 12.00 arası bu caddeden geçmezahmetinde bulunsun. Yasasız caddeyi gözleri ile görsün, yetkiliye ben geçeceği güzergahları anımsatayım.

           Gazi Mustafa Kemal Bulvarından Menekşe sokağa giriniz. 1.İzmir caddesine ininiz, mecburi sola döneceksiniz. Necatibey caddesine giderken sağ kenarda taksi durağı var, birinci sıra boydan boya taksiler dolu, oradaki durağın kapasitesi levhasına göre 12 taksi, bu adet taksinin tutacağı yolun uzunluğunu size bırakıyorum. İkinci sırayı buradaki esnafın özel araçları kaplamış, üçüncü sıra da alışverişe gelenlerin. Cadde dar geçmek imkansız Burada 1. İzmir caddesine açılan Elgün sokak var, bu sokaktan çıkan araçlar mecburi sağa dönmesi gerekir. Trafik levhası var. Hiçbiri sağa dönmüyor, Sümer sokaktan G.M.K Bulvarına çıkmak için sola dönüyor. Tek yönlü yol oluyor, çift yönlü yol. Bu dönüşüde oradaki değnekçi ayarlıyor. Tam Trafik Yasasının olmadığı, değnekci yasasının uygulandığı bir cadde. Yetkililerin bilgisine sunulur.

        18 Mayıs 2003 Pazar günü Derneğimiz okuma salonun da Olağan Kongremiz var. Tüm üyelerimizin katılımını arzu ediyoruz.