Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Toplumun Süzgeci Olmak


Özcan SEZER

Emniyet Amiri

KOM Daire Başkanlığı

Yaşamın en güzeli, mutlu olmasını bilerek çevresini mutlu  kılarak yaşanan değil midir? Toplumun Süzgeci olmak da bunlardan biridir bence. Yani polis olmak. Yorucu geçen bir mesai sonrasında sadece kanun, tüzük, yönetmeliğe uygun değil, aynı zamanda meslek etiğine de uyan, duygu ve iletişim yoğunluğu ile dolu,   çağdaş bir hizmet sunmanın mutluluğunu duymak en büyük mutluluk bence.

Örneğin; Uyuşturucu içmekten yakalanan 14 yaşındaki bir çocuğun ailesine bunun nedenlerinin sadece çocukta aranmaması gerektiği   sosyolojik, psikolojik nedenlerin yanı sıra aile içi ilişkilerin irdelenmesi gerektiği, konunun uzman bir doktorla paylaşılmasının zorunluluğunu  anlatarak, sorunu çözecek tedavi ve eğitim merkezleri konusunda aydınlatılması gibi. Sonra bir bakarsınız çalışma odanızın kapısını çalan bir aile, ellerinde çiçekle sizi en sıcak tebessümü ile selamlıyor. Mutluluğun en güzeli gözleri ışıl ışıl  parlayan çocuğun yüreğinde topluma, ailesine geri dönmenin parıltısı odayı yeniden aydınlatır. Uyuşturucu belasına bulaşma çizgisindeki çocuktan eser yoktur artık. Bence buda mutlulukların en muhteşemi ..

Bu sadece bir örnek. Oysa mesleğimiz boyunca kaç kez  bu şekilde mutlu olduğumuzu, gelecekte de olacağımızı düşününce, toplumun süzgeci olmanın mutluluğunu tüm mensuplarımızın tatmasını istemek kutlamakta olduğumuz teşkilatımızın kuruluşunun 157. yıldönümü nedeni ile daha bir anlam kazanmaktadır.

Evet mutluluğun en güzeli içinden geldiğimiz, bir ferdi olduğumuz toplumun süzgeci olmak yani polis olmak…. Uyuşturucu kaçakçılarını, örgütlü suç şebekelerini, karapara aklayıcılarını, kişi hak ve hürriyetine tecavüz edenleri gözeneklerinden geçirmeyerek, geçmesine izin vermeyerek toplumun bulanmasını önlemektir.

Bu mutluluğu yaşayan bir teşkilatın mensubu olmak ne güzel. Bu mutluluğu yaşarken hayatlarını kaybeden meslektaşlarıma Allah’tan rahmet diliyorum. Emekliye ayrılmış olanların yeni yaşamlarında da iş yaşamında olduğu gibi mutluluğu yakalamalarını biz gençlere böyle bir duyguyu bıraktıkları için de şükranlarımı sunuyorum.