Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Terör, Diyarbakır ve Gaffar Okkan ;

  

                                                                    Remzi KOÇÖZ

                                                               2. Sınıf Emniyet Müdürü

                                                              Erzurum Emniyet Müdür V.

 

24.Ocak 2001 Günü 17.45 sıralarında Ülkenin ve Görev yapılan Bölgenin huzurlu ortamını istemeyen,Terör Odaklarınca Emniyet Müdürlüğüne yakın Şehitlik Kavşağında Haince pusuya düşürülerek, Emniyet Müdürü Gaffar OKKAN 5 Polis Memuru ile birlikte Şehit edilmişlerdir. bir yandan tüm Emniyet Teşkilatları şehitlerin üzüntüsü içersinde, diğer yandan tüm Türkiye adeta Diyarbakır’a kilitlenmişti.

 

Ölümünden önce olduğu gibi sonrasında da ilklere imza atıyor Gaffar OKKAN… Ölümünden hemen sonraki o zor günlerde, Diyarbakır’dan tüm Türkiye’ye yansıyan duygu, düşünce, izlenimleri vede ilkleri şöyle sıralayabiliriz :

 

–   Örgüt eylemleri dışında ilk kez Şehit Polisler için Esnaf kepenk kapattı; Evlere, binalara siyah flamalar, araçlara siyah kurdelalar asılarak Tüm şehir adeta siyahlara, mateme büründü,

 

–   Otobüs, Minibüs, Dolmuş seferleri ile şehir içi ve şehirlerarası ulaşım durdu. İşyerleri, fabrikalar üretime ara verdi, öğrenciler okullara gitmedi, adeta hayat durdu.

 

–    İlk kez Diyarbakır  halkı Şehit edilen Polisleri için sokağa döküldü, öldükleri yere  karanfil ve mumlar bırakıldı. Türk Bayrakları ve  Şehit resimleri açıldı.

 

–   İlk kez Parti Mitingi, konser vb. etkinliklerden daha fazla bir kalabalık toplandı. Avrupa Konseyi bile ilk kez şehit edilen polisler nezdinde terör olayını kınadı

       

( Bunlara daha nicelerini ekleyebiliriz )

 

Diyarbakırsporun fahri başkanlığını yürüterek, Terör batağındaki gençleri spora kanalize ederek, sportif faaliyetlere ön ayak olup gençliği kazanmaya çalıştı. Kendisi göremedi ama Diyarbakırspor 2. lig şampiyonu olarak 1. lige adım attı. Uğraşları, çabaları arkasından da olsa  gerçekleşti. Diyarbakırsporlular şampiyonluk maratonu içersinde başarılarında onu, resmini sembolize eden tişörtlerle, sevgi gösterilerini seyirciyle, Tüm Türkiye ile paylaştılar. Ardından şampiyon olarak Hendek’teki  mezarına giderek vefa borçlarını gösterdiler.

           

Ve sonuç olarak ilk kez Diyarbakır’da yaşayan halk, kendi içinden Diyarbakırlı olmayan bir Kamu Yöneticisini, bir Emniyet Müdürünü bu kadar çok sevdi… Bu kadar çok sevildi, bu kadar çok sevdirdi  kendini Gaffar OKKAN…

 

İşte Gaffar Okkan Diyarbakır’a veda etmeden –Terör odaklarının kucağına itilen ve istismar edilen- yöre insanı ile bu sıcak teması bu sıcak iletişimi bu elektriği yakalayarak bir farklılık yaratmış, ölümüyle, ölümünden sonra tüm Türkiye’de  ilk kez geniş bir yelpazede , geniş bir katılımla terörün lanetlenmesine öncülük etmiştir.

 

Bizler bugün bu ülke içersinde huzur ve güvenli bir ortamı yakalayıp Misak-ı Milli ile çizilen sınırlarımız ve de Cumhuriyet kazanımları ile belirli bir mesafeye gelmişsek bu ülke için kendilerini kurşunlara siper edip, canlarını veren şehitlerimizin büyük özverileri yatmaktadır.

       

Onun için Türk Halkı ve de Emniyet Teşkilatı Gaffar Okkan ve 5 Polis Memurunu diğer şehitlerimiz gibi bağrına basıp yüreğinin derinliklerine gömdü.

Ölümünün ikinci yılında Gaffar Okkan özelinde tüm şehitlerimizi yüreğimize gömüp, onları rahmet ve saygı ile anıyor, ailelerine sabır ve nice sağlıklı ömür diliyorum.

  

*24 Ocak 2003  Günü Saat 18.00 de Erzurum PMYO Sinema salonunda Erzurum Emniyet Müdürlüğü olarak gerçekleştirdiğimiz Diyarbakır Şehitleri Anma Töreninde  Yapmış Olduğum Konuşma Metni