Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

“Sevdiklerinizden Hızla Uzaklaşmayın” Kampanyası Başladı

polis_dergi_eylul_2013_048streetEmniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Kızılay Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından Trafik Güvenliği Platformu çatısı altında yürütülen ‘Emniyet Kemeri’ projesinin açılışı Güven Park’ta yapıldı. “Sevdiklerinizden HIZLA Uzaklaşmayın” kampanyasının başlatıldığı açılışa, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa Çankal, Türk Kızılayı Genel Müdürü Sayın Ahmet Lütfi Akar, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Sayın Fevzi Apaydın ile kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa Çankal, konuşmasında, Türkiye’deki trafik sorunun öncelikli çözülmesi gereken koruların başında geldiğini ifade etti.Türkiye’de her yıl kaza mahallinde yaklaşık 4 bin kişinin hayatını kaybettiğine, 250 binden fazla kişinin de yaralandığına dikkat çeken Emniyet Genel Müdür Yardımcısı SayınÇankal, son 30 yılda Türkiye trafik kazaları nedeniyle olay yerinde yaklaşık 160 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, “Bu olumsuz tablonun ortadan kaldırılması için BM ve Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde yürütülen kampanya kapsamında, EGM koordinesinde, 2020 yılına kadar trafik kazası ölümlerinin yüzde 50 azaltılması amacıyla Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı hazırlanmıştır” diye konuştu.

Açılış töreninde konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Sayın Ahmet Lütfi Akar, “İnsan eliyle oluşturulan bir afet olarak değerlendirdiğimiz trafik kazaları, doğal afetlerden daha fazla sayıda can kaybına ve yaralanmalara yol açmaktadır” dedi. Son üç yılda 784 vatandaşın doğal afetler nedeni ile yaşamını yitirdiğini belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Sayın Akar, son üç yılda trafik kazaları nedeni ile 12 bin vatandaşın hayatını kaybettiğine dikkat çekerek rakamlar arasındaki uçurumu vurguladı.

TŞOF Başkanı Sayın Fevzi Apaydın da yaptığı konuşmada trafik kazalarına dikkat çekerek, Türkiye’de trafik kazalarının hiçbir ülkede olmadığı kadar çok olduğunu söyledi. Kazaların sorumlularının insanlar olduğunu kaydeden TŞOF Başkanı Sayın Apaydın, vatandaşlara Ramazan Bayramı’nda daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Ramazan Bayramı öncesi trafik kazalarına dikkat çekilen açılışta, emniyet kemeri simülasyon aracı ile vatandaşlara emniyet kemeri kullanımının önemi gösterildi. TürkKızılayı ekipleri tarafından canlandırılan mizansen trafik kazası da vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Yapılan gösterimin ardından emniyet ekipleri Kızılay Meydanı’nda emniyet kontrolü yaptı. Emniyet kemeri takan araç sürücülerine teşekkür edilirken, takmayanlar da ekipler tarafından sözlü olarak uyarıldı.