Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Şehit Yakınları ve Gazilerimize İftar Yemeği

polis_dergi_agustos_2013_baski_046 polis_dergi_agustos_2013_baski_047Ankara Emniyet Müdürlüğünce, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde, şehit yakınları ve gaziler için iftar yemeği verildi.

İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Seyfullah Hacımüftüoğlu, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa B.Demirer,  Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Ankara İl Emniyet Müdürü Sayın Kadir Ay, şehit yakınları, gazi ve yakınları ile emniyet personelinin katıldığı iftar yemeğinde, İçişleri Bakanı Sayın Güler ile Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar birer konuşma yaptılar.

Bakanlık olarak en önemli vazifelerinin ülkenin huzur ve güvenliği ile vatandaşların can ve mal emniyetlerini sağlamak olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, kolluk birimleri aracılığıyla verdikleri güvenlik hizmetlerinde temel hedeflerinin, özgürlük ve güvenlik dengesini sağlamak olduğunu, güvenlik için özgürlüklerden, özgürlük için de güvenlikten fedakârlık edemeyeceklerini dile getirdi.

Polisin yaptığı görevin zor ve sabır isteyen bir iş olduğunu ve bunun ne kadar güçlükle yerine getirildiğini ehli vicdan olan herkesin bildiğini ifade eden İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, polisin milletin polisi olduğunu ve polisin arkasında milletin bulunduğunu kaydetti.

Şehit yakınları ve gazilerin teşkilatın ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Millet olarak vatana hizmet edenleri unutmamak gibi bir erdeme sahibiz. Şehit ve gazilerimizin gösterdiği fedakârlığa karşılık bizler de şehitliğin manasına sahip çıkmanın en değerli emaresi olarak bu vatan için daha büyük bir gayretle çalışıyoruz.

2010’daki değişiklikle şehitlerin dul ve yetimleriyle, malul ve gaziler için alınacak tedbirlerin, eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacağı hususunun Anayasa’ya girdiğini anımsatan İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, “Bu ülkede ayrıcalık olacaksa, kesinlikle şehit ailelerinden ve gazilerden yana olacaktır. Bizim anlayışımız budur” dedi.

Şehit aileleri ve gaziler için gerçekleştirilen yasal düzenlemeler hakkında da bilgi veren İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, şehit yakınları ve gazilere sahip çıkmayan bir milletin geleceğinin olamayacağını, şehit yakınları ve gaziler için hükümet olarak devletin tüm imkânlarının kullanılacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, hükümetin polisin mali ve sosyal imkânlarının geliştirilmesi için her türlü katkıyı sağlayacağını da aktardı.

Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar konuşmasında, güvenliğin olmadığı yerde özgürlükten söz edilemeyeceğini belirterek, “Bireylerin temel hak ve özgürlüklerden azami istifade etmesi, güvenliğin bulunduğu ortamlarda olur” dedi.

“Çevik Kuvvet, adından da anlaşıldığı üzere bizim en dinamik personelimizin görev yaptığı birimdir. Özellikle son günlerdeki olaylarda mesai mefhumu gözetmeden ve fedakârca görev yaptığınız hepimizce malumdur. Ancak, bu takdir ve övgü; birkaç personelimizin kontrolünü kaybetmesiyle yerini tel’ine, kötülemeye, vatandaşımızın nezdinde imajımızın zedelenmesine bırakabilmektedir. Her birinizin başarısının, teşkilatımızın başarısı anlamına geldiğini; bir kişinin hatasının da 265 bin kişilik bir aile olan bizleri zor durumda bıraktığını, hatırınızdan çıkartmayın” diyen Genel Müdür Sayın Kılıçlar, polislerden toplumsal olaylara müdahalede kontrollü olmalarını ve sıfır hata prensibiyle hareket etmelerini istedi.

Genel Müdür Sayın Kılıçlar, şehit yakınları ve gazilere seslenirken “Unutmayınız ki teşkilatımızın gücü ve enerjisi, siz şehit ailelerimizin ve gazilerimizin fedakârlığında saklıdır. Bizler aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin sayesinde bu vatan toprakları üzerinde hür ve bağımsız bir şekilde yaşıyoruz.” dedi.

İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, iftar yemeğinden sonra şehit yakınları ve gazilerin sorunlarını dinledi.

İftar yemeğine, 192 şehit ve gazi  ailesinden toplam 402 kişi katıldı.