Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

SAYIN BAŞBAKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A MEKTUP

 

 

 Şükrü ÖNDER[*]

 

Sayın Başbakanım,

Bunca yoğun işleriniz arasında sizin 10 dakika zamanınızı alarak emekli olduğum Emniyet Teşkilatının mevcut durumunu, özlük hakları ile ilgili sıkıntılarını kısaca izah etmek istiyorum.

Sayın Başbakanım bildiğiniz gibi Emniyet Teşkilatı toplumun her kesimine her türlü iklim şartlarında ve 24 saat kesintisiz hizmet veren silahlı bir icra kuvvetidir.

Bu zor ve ağır görevlerin ifası sırasında hayatını feda etmekten çekinmeyen Emniyet Teşkilatı personeli son 10 yıl içinde 346 görev şehidi vermiştir.

Son yıllarda polisin ücretlerinde yeterli ayarlama yapılmaması günlük yaşamlarında sosyal ve özellikle psikolojik bakımdan ciddiye alınması gereken sorunlara neden olmuştur.

Yine son 10 yıl içerisinde; 304 personelin intihar etmesi, 414 personelin görev esnasında vefat etmesi, 1645 personelin görevin yarattığı meslek hastalıklarından vefatı bu konuyu çok net olarak vurgulamaktadır.

Yapılan araştırmalarda kamu görevlileri arasında en çok intihar eden kişilerin polisler olduğunu göstermektedir.

Polis Memuru günde normal 12 saat görev yapmaktadır. Olağanüstü durumlarda ki, hemen hemen her zaman görev süresi 14-16 saate çıkmaktadır. Evden işe-işten eve geliş gidişleri hesaplandığında bir polisin istirahatine, eş ve çocuklarına, sosyal yaşantısına ne kadar zaman ayırabileceği ortadadır.

Böylesine ağır şartlarda çalışan insanlar ancak ve ancak “hizmeti bir ibadet gibi kutsal sayarak” görev yapan insanlardır.

Hal böyle ikin, 20 yıllık polis memuru her türlü yan ödemeler dahil aylık net 727 milyon TL., Başkomiser 866 milyon TL., Emniyet Şube Müdürü 960 milyon TL. maaş almaktadır.

Bugün 34 bin personeli yöneten ve asgari 8 milyon insana hizmet vermeye çalışan ve çalışma şartlarının zorlukları belli olan İstanbul Emniyet Müdürünün almış olduğu maaş 1 milyar 700 milyon TL’dır  ki, bu meblağ Başbakanlık kurullarında görev yapan ve hiçbir iş riski bulunmayan bir sekreter veya genel idare hizmetli kadardır.

Yine 35 yıl görev yapan İl Emniyet Müdür Yardımcısının maaşı 2 yıllık hizmeti olan bir Jandarma Teğmeninden daha azdır.

Meslek içinde yapılan anket ve araştırmalarda personelin çoğunun borç batağında olduğu, maaşlarına haciz geldiği, Devletin resmi üniformasını taşıyan ve “Güvenirlilik” konusunda hiçbir kuşku taşımaması gereken polisin düşük maaş nedeniyle esnaf ile toplumun gözünde bu güvenirliliğini yitirdiğini, ailesinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiğinden aile içi çatışmalar yaşadığını ve bunun sonucunda da yolsuzluk, intihar ve öldürme olaylarına karıştıkları ortaya çıkmıştır.

Keza 30 yıl üzerinden emekli olan polis memuru sadece 446 milyon TL., 1. derecenin 4.kademesinden emekli olan bir şube müdürü ise 590 milyon TL. emekli maaşı almaktadır.

Emekli sandığı ödeme listesinde en az ücret alan kamu personelinin polis memuru olduğu bilinmektedir.

Sayın Başbakanım,

Bu tür örnekleri uzatmak sizin zamanınızı almaktan başka bir işe yaramaz.

Sizden arzım odur ki, Ramazan bitmeden özellikle karakolda veya çevik kuvvet gibi yerlerde çalışan personelin evine bir iftarda konuk olun veya başkalarını görevlendirin.

Göreceğiniz manzaranın asgari ücretlinin yaşantısından farklı olmayacağını düşünüyorum. Şayet çok iyi bir ortamla karşılaşırsanız o görevlinin hakkı olmayan gelirler elde ettiğini değerlendirmeniz gerektiği inancındayım.

Sayın Başbakanım,

Bu yüce teşkilatta görev yapan insanlara bir ayrıcalık yapılsın istemiyorum. Ama, günde 12 saat, yılda 313 gün çalışması karşılığında da diğer devlet memurlarından fazla olarak çalıştığı 1764 saatin (diğer devlet memurlarından %88 oranında fazla çalışma) karşılığında “eşit işe eşit ücret adalet ilkesi doğrultusunda” gerçek fazla çalışma bedelinin ödenmesini talep ediyorum.

Önümüzdeki Ramazan Bayramında her kamu görevlisinin 9 gün izin kullanacağı ancak, çoğu emniyet mensubunun 1 gün izin kullanabileceği göz önüne alınarak bu müstesna günlerde Emniyet Teşkilatına verbileceğiniz bir müjde olacağına inanıyorum.

Toplumun var olmasında canını dişine takan, her gün devam eden ve devam edecek olan sokak çatışmalarının isimsiz birer kahramanı olan polisler adına sizi saygıyla selamlıyor, Mübarek Ramazan Bayramının şahsınıza, ailenize, ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum.[*] Emekli Emniyet Müdürü, AK Parti Yalova Milletvekili, TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi.