Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Sağlıklı Günler-Prof.Dr.Merih ÖNAL İle Katarakt Ameliyatı…

polis_dergi_mart_2013_044 polis_dergi_mart_2013_045 polis_dergi_mart_2013_046KATARAKT AMELİYATI KALP AMELİYATI KADAR ÖNEMLİDİR!
Türkiye’de ‘yaşlı hastalığı’ olarak bilinen kataraktın yeni doğan bebeklerde de görülebildiği gibi güneş ve sigara gibi çeşitli dış etkenlerin tetiklemesi sonucu daha erken yaşlarda yoğun olarak görüldüğüne dikkat çeken Dünyagöz Ankara Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Merih ÖNOL, başarılı bir katarakt ameliyatı için en önemli dört noktaya değindi…

Türkiye’de 60’lı yaşlardan sonra genel halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen katarakt, bebeklerde doğuştan görülebildiği gibi güneş ve sigara gibi etkenlerle genç nüfusu da risk çemberine alabiliyor. Dünyagöz Ankara Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Merih ÖNOL, kataraktta dikkat edilmesi gereken en önemli konuları şöyle özetliyor “Hekim tecrübesi, kullanılan malzemelerin kişiye özel olarak ve tek seferlik kullanılması, tedavinin yapıldığı hastanenin teknolojik altyapısının yeterliliği, ameliyatın gerçekleştiği ameliyathanenin sterilizasyon zincirine uygun olması… Bunların olmaması durumunda yapılacak cerrahi operasyonun hastaları görme kaybına kadar uzanabilen bir yolculuğa çıkarabileceği uyarısında bulunuyor.”

İKİNCİL KATARAKT RİSKİNE DİKKAT
Sterilizasyon şartlarına uymadan yapılan katarakt ameliyatı sonrası gözde enfeksiyon ve farklı komplikasyonlar gelişebileceğini anlatan Prof. Dr. ÖNOL, bu durumun hastanın görmesine kaybetmesine kadar gidebilecek bir yolun başlangıcı olabileceğini söyledi. İyi, kaliteli merceklerle yapılan ameliyatlarda kataraktın arka zarının kalınlaşma riskinin, kalitesiz mercekle yapılan ameliyatlara göre daha az olduğunu belirtti. Böyle durumda kalınlaşan katarakt zarının lazerle açılmasının gerektiğini bunun ise hasta için ayrı bir ameliyat riski ve maddi külfet anlamına geldiğini belirtiyor.

Katarakt ameliyatında ameliyatın başarısını, hekimin tecrübesi ve göz içine konulan merceğin kalitesinin doğrudan etkilediğini anlatan Prof. Dr. ÖNOL şunları kaydediyor; “Ben bir hekim olarak katarakt ameliyatı olacak hastalara dünyaca kabul edilmiş sağlık normlarında göz içi merceklerinin gözlerine takılmasını tercih etmelerini tavsiye ederim. Göz içi lenslerinin doğru seçimi sayesinde görme düzeyi yüksek kalite ve kontrastta sahip olacak, gece görüşü diğer merceklere göre daha kaliteli olacaktır.

KATARAKTTA FEMTOSANİYE LAZER İLE ÇÖZÜM
Dünya ile eş zamanlı Dünya göz Hastaneler Grubu’nda uygulanmaya başlanan Femtosaniye Lazer yöntemi ile katarakt tedavisinde önemli bir yol kat edildi. Bir yıldan beri Dünya göz Hastanelerin de uygulanan Femto Saniye Lazer yöntemi ile katarakt ameliyatlarının en önemli aşaması olan yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuva lazer yardımı
ile kusursuz olarak hazırlanabiliyor.

Femtosaniye Lazer yönteminin detaylarını anlatan Prof. Dr. ÖNOL “Femtosaniye Lazer yardımıyla katarakt ameliyatında gelişmiş görüntüleneme yöntemleri kullanılarak katarakt ameliyatının en önemli aşamalarının yapıldığını belirtti. Bu aşamalar sırasıyla, gözün kornea tabakasının lazerle kesilmesi, göz merceğinin ön zarının alınması ve katarakt oluşmuş merceğin göz içinde parçalanması lazer yardımı ile daha hassas ve daha düzgün olarak yapılabilmektedir dedi. Klasik Fako ile yapılan katarakt ameliyatlarında olduğu gibi bu şekilde lazer yardımıyla hassas olarak yapılan ameliyatlar sonrasında da göz içine takılan çok odaklı mercekler ile kataraktın yanı sıra varsa hastalardaki kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop, astigmat) daha doğru olarak düzeltilebiliyor, uzak ve yakın gözlüklerine olan bağımlılık azalıyor. Türkiye bu yöntemi, dünya ile eş zamanlı olarak kullanmaya başlayarak bu konuda Avrupa’daki deneyimli ülkeler arasına katıldı.”