Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

RİZE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN UYGULAMALAR

 

                                                                                                                                       Osman ÖZTÜRK

                                                                                                                                    Rize İl Emniyet Müdürü

 

 

Globalleşen  dünya düzeni içerisinde, bilgi ve iletişim çağının yaşandığı dünyamızda, Polisimiz de kendini çağdaş, bilgi ve iletişim teknolojilerinden faydalanarak, Polis – Halk ilişkilerini en üst seviyeye çıkarmayı, halkın güven ve desteğini sağlamayı hedeflemektedir.

 

TRAFİK PROBLEMLERİNİN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR

 

Anket:

 

Rize ilinde 1992 yılından beri çözülemeyen trafik sorununa çözüm bulabilmek, trafik yoğunluğunu asgariye indirebilmek, halkımızın yaşantısındaki trafik olgusunun meydana getirdiği problemlere akademik bir düzeyde çözüm bulmak ve daha huzurlu trafik akışına kavuşturmak için Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ile müştereken yapılan etüt çalışmaları sonrasında hazırlamış olduğumuz anketi, 31.12.2001 tarihli Valilik Oluru ile ilimizin muhtelif bölgelerinde yayalar, sürücüler ve işyeri sahiplerinin katılımıyla düzenledik.

            Yayalarımız trafik konusunda eğitimsiz ve eğitilmelerinin gerekliliği, park yeri eksikliğine acil çözüm bulunması, İl Trafik Komisyon Kararlarına uyulmasının şart olduğu ve vatandaşların bu kurallara uyulmasını destekleyecekleri, yapılan anketten çıkarılan sonuçların bir özetidir.

 

 

Seminer:

 

Doğduğu ilk andan itibaren bir şekilde trafiğe dahil olan çocuklarımıza, küçük yaşta trafik bilincini verebilmek, günlük yaşamlarında en çok karşılaştıkları trafik sorun ve kuralları hakkında bilgilendirmek amacı ile, İl ve İlçelerimizde bulunan ilköğretim, lise ve dengi okullarda Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak,  eğitimli ve deneyimli  personelimizle seminerler düzenledik.

 

Toplantılar:

 

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı ile gerekli koordine sağlanarak, ticari taksi, minibüs sürücüleri, iş yeri sahipleri ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve iş adamlarının katılımıyla park sorunun çözümü ve başlıca trafik sorunlarının tespit ve çözümü  amacıyla toplantılar düzenledik.

 El İlanları:

 

Yayalarımızda trafik bilincinin sağlanması, günlük yaşamlarında uymaları gereken trafik kurallarına yönelik trafik eğitim çalışmalarına başladık.

            Bu eğitim çalışmaları doğrultusunda hazırlanan el ilanları, broşürler ve bildiriler, taksi sürücüleri, yayalar, işyeri sahipleri, öğrenciler, seyyar satıcılar, tır ve kamyon sürücülerine dağıtıldı. Bu konudaki çalışmalarımız büyük bir hızla devam etmektedir.

 

Park Yasağı:

 

22.12.1992 tarihli İl Trafik Komisyon Kararı ile Atatürk ve Cumhuriyet Caddelerine araç park etmek yasaklanmış, ancak bu karar 18.02.2002 tarihli Valilik Oluru ile, İl içerisinde yaşanan trafik  yoğunluğunun azaltılarak, Rize iline modern bir şehir görüntüsü vermek ve halkın caddelerde rahatça dolaşabilmelerini sağlamak   amacıyla 06.03.2002 tarihinden itibaren uygulamaya başlanarak,  vatandaşlarımıza, “araçlarını oto parka park etmelerinin kendi haklarını korumak olacağı” bilinci kazandırılmıştır.

            Yapılan uygulamalar hakkında alınan geri bildirimler oldukça olumlu olup, bu konuda Rize halkı bizden desteklerini eksik etmemektedirler.

            Yine halkımızdan aldığımız destek doğrultusunda bu park yasağına  ara caddeler ve sokaklarda da başlanılmıştır.

 

 

Değerlendirme Anketi:

 

Yapılan tüm çalışmaların halkımız üzerindeki etkisini görebilmek amacıyla değerlendirme  anketi  yapılmıştır. Bu anket neticesinde alınan sonuçlar;

 • Ø      Yapılan park yasağı uygulaması halkımız tarafından yararlı (% 98) ve başarılı (% 93) bulunuyor. Bu uygulamanın devam etmesini (%94) istiyorlar.
 • Ø      Yine %64 lük bir grubun ticaretini olumlu etkilediği bildiriliyor.
 • Ø      Uygulanan park yasağına paralel olarak park yerlerinin arttırılmasını (%94) ve açıkça işaretlerle belli edilmesinin istiyorlar. (%93)
 • Ø      Ticari taksilerin bulunduğu yerler taksiciler (%67) ve minibüsçüler (%71) tarafından uygun bulunurken, işyeri sahipleri (%34) ve yayalarca (%19) uygun bulunmuyor.
 • Ø      Ticari taksilerin belirli bir yerde depolanması sistemine ise yine taksiciler (%42) karşı çıkarken, minibüsçüler (%75), işyeri sahipleri (%82) ve yayalar (%91) olumlu bakıyorlar.
 • Ø      Trafik bilincinin ve kültürünün verilmesine yönelik yapılan uygulamalar halkımızın %90’ ı tarafından olumlu değerlendiriliyor.

15.000 Mektup :

 

Sürücülerin trafik kuralları karşısında daha duyarlı olmaları ve aile çevrelerinde de bu duyarlılığı aşılamaları amacıyla, 18.03.2002 tarihli Valilik Oluru ile 15 bin Sürücüye Mektup kampanyası başlatılarak, hazırlanan mektuplar, trafik tescilde kayıtları bulunan araç sahiplerine dağıtılmıştır.

 

Pazar Bölge Eğitim ve Dinlenme Yeri:

 

Ülkemizde meydana gelen trafik kazaları sonucu her yıl binlerce insan ölmekte, yaralanmakta, sakat kalmakta ve trilyonlarca liralık maddi zarar oluşmaktadır. Dünyada olduğu gibi bizde de can ve mal güvenliğinin sağlanması için profesyonellik gerekmektedir. Hizmetten istifade edenlerin de bu konularla ilgili olarak bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Trafik kazalarını azaltacak tek unsur insan, yani bizler olduğuna göre,  gerekli bilinç ile bunları en aza indirmek de bizlerin elindedir.

 

Bu sebeple İl Emniyet Müdürlüğümüzün sorumluluk güzergahında Devlet Karayolunu kullanan yorgun ve uykusuz sürücülerin istirahat etmelerini sağlamak, aynı zamanda Trafik bilincinin artırılması ve meydana gelen trafik kazalarının azaltılması için sürücülere eğitim verilmesi amacıyla Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı Pazar Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği hizmet binası içersinde bir oda gerekli malzemeler ile donatılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

 

Devlet Karayolunu kullanan yorgun ve uykusuz sürücüler ile araçlarında meydana gelen herhangi bir arıza nedeniyle yolda kalan oto sürücüleri arzu ettikleri takdirde dinlenmek üzere “Eğitim ve Dinlenme Yeri” nden faydalanabileceklerdir. Ayrıca Karayolumuzu kullanan özellikle ticari ağır vasıta sürücüleri ve diğer oto sürücüleri için hazırlanan Sürücü Eğitim Planı çerçevesinde  trafik bilincinin artırılması amacıyla eğitim verilecektir.

 

 

ALO OKUL HATTI-OKUL POLİSLİĞİ

UYGULAMASI

 

Okullar ve çevresinde Trafik, Asayiş ve Narkotik yönünden meydana gelmesi ihtimali bulunan suçlara karşı gerekli önleyici çalışmaları yapmak ve yakalamaya yönelik kontrolleri koordine etmek amacıyla; İlimizdeki okullarda 2002/II. Sömestri Eğitim ve öğretim döneminden itibaren öğrencilerin kendilerine bir abla, amca kadar yakın görebileceği, güvenlikle ilgili sorunlarını rahatça iletebileceği, kötü niyetli kişilere karşı kendisini daima koruyacak bir polisin varlığını hissedebileceği bir yapı ve ortam oluşturmak üzere alo okul hattı ve okul polisliği uygulaması başlatılmıştır.

            İl merkezinde 32 okulda 64, ilçelerde ise 75 okulda 75 personel olmak üzere toplam 107 okulda 139 personel görevlendirilmesi ile birlikte, 213 03 76 nolu telefonla okullarda ve çevresinde meydana gelen olay ve bilgiler, istek ve şikayetlerin rahatça iletilebileceği “ ALO OKUL HATTI” faaliyete geçmiştir. Ana konseptimiz geleceğimizin büyükleri olacak öğrencilerimizde bir polis amca veya abla imajı yaratarak, gelecekteki polis halk ilişkilerine ivme kazandırmak ve öğrencilerimize polisimizi sevdirmek ve onların güvenliğini en üst boyutta disiplinli ve bilinçli bir şekilde sağlamaktır.

            Bu çalışmalar doğrultusunda hazırlanan afişler, başta okullarımız olmak üzere şehrin görülebilecek tüm yerlerine asılarak iletişim numaramız bildirildi. Ayrıca hazırlanan kırtasiye malzemeleri de öğrencilere dağıtılarak onların küçücük kalplerinde büyük bir sevgi oluşması için çalışıldı.

           

Öğretmen, öğrenci ve veliler üzerinde yapılan anket ile bu uygulamanın sonuçları değerlendirildi. Anket sonuçları;

 • Ø      Alo okul hattı, okul polisliği çalışmalarını yararlı (%98) ve başarılı (%91) buluyorum ve destekliyorum  (% 98)
 • Ø      Personelin davranışlarını nazik ve kibar buluyorum (%91)
 • Ø      Okullar ve çevresinde trafik,asayiş ve narkotik yönünden emniyet müdürlüğünce uygulanan önleyici tedbirleri yeterli buluyorum (%63)
 • Ø      Bu çalışma polis halk ilişkilerine  ivme kazandırıyor. (%90)
 • Ø      Bu uygulama, öğrenci ve velilerin beklentilerine cevap vermekte yeterlidir.(%50)

  

        ÖNLEYİCİ HİZMET UYGULAMALARI

 

Avrupa Birliği sürecinde kazanılması gereken standartların temsil edildiği İSO 9000 Kalite Yönetim Sistemine bağlı olarak belirlenen Kalite Politikamızda ifade ettiğimiz “Personelimizin ve Halkımızın memnuniyetinin arttırılması için sürekli gelişme ve iyileştirmeyi” ancak kaynak yönetimini en üst seviyede sağlayarak gerçekleştirebileceğimiz inancından hareketle, Emniyet Teşkilatındaki yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında, yeni şube, birim ve timler oluşturulmuştur.

 

Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü :

 

Emniyet ve Asayişin temini, huzur ve güvenliğin sağlanması, suç ve suçlularla mücadelede “suçun arkasında değil önünde olmak” düşüncesinden hareketle olası olayların önlenmesi, alınan tüm tedbirlere rağmen meydana gelen olaylara en seri ve etkin şekilde müdahale edilmesi, suçun delillerinin toplanması ve faillerinin yakalanarak adli makamlara sevk edilmesini sağlamak amacı ile, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü “Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü” ne dönüştürülmüştür. Asayiş Ekipler Amirliği ve Motorize Polis Timleri de Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü bünyesine aktarılarak halkımıza Asayiş ve Güvenlik hizmetlerinin daha etkin ve seri bir şekilde sunulabilecek bir yapıya kavuşturulmuştur. Bu yeni yapılanma çerçevesinde yaz aylarının gelmesi ile birlikte halkın park bahçe gibi açık alanlarda vakitlerini geçirmeleri göz önüne alındığında önleyici hizmetlerde Polisin etkinliğini arttırmak amacı ile  timler oluşturulmuştur.

 

 

                                                                                      Sürecek….