Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Rize Emniyet Müdürlüğünde Gerçekleştirilen Uygulamalar

                                                          

 

                                                                                                                         Osman ÖZTÜRK

                                                                                                                       Rize İl Emniyet Müdürü

(Geçen Sayıdan Devam)

Polis Sevgi Ormanı :

 

 

21. Yüzyılda, dünyada her gün yeni durumlar ve oluşumlar ortaya çıkarken, sosyal, kültürel  ve ekonomik gelişmelere paralel olarak insanlarımızın beklentilerine cevap veren, yalnız Ülkemizdeki değil dünyadaki değişmeleri de takip eden onlara uyum sağlayan, hizmetinde olduğu vatandaşına şefkatle yaklaşan kararlı bir polis teşkilatı olarak Teşkilatımızın 157. kuruluş Yıl dönümünde “ Polis Sevgi Ormanı ” oluşturduk.

Oluşturduğumuz “ Polis Sevgi Ormanı’ ile,  Rize’ li  vatandaşlarımızın gönlünde, polisimize duyduğu güvenin ağacın kökleri gibi kalıcı ve birbirine kenetlenen bir sevgi yumağı haline getirilmesini hedeflemekteyiz.

 Hediye Çay Kutuları :

Polis Halk ilişkilerini geliştirmeye yönelik yaptığımız çalışmalar içerisinde kurumlar arası diyaloga ve iş birliğine dayanan çalışmayla Çaykur Genel Müdürlüğüne Teşkilatımızın 157. Yıl Kuruluş yıl dönümü münasebetiyle üzerinde iletişim telefon ve adreslerimiz ile Polis armasını taşıyan çay kutuları hazırlatılarak personelimize ve halkımıza dağıtımı sağlanmıştır.

Halk Konseri ve Polis Gecesi :

İlimiz 2 Mart Kapalı spor salonunda Cengiz KURTOĞLU, İsmail TÜRÜT ve Bülent SERTTAŞ’ ın katılımı ile halkımıza ve teşkilat mensuplarımıza güzel bir konser düzenlendi.

Bu günün gecesinde aynı sanatçıların katılımı ile protokol ve iş adamlarına Dedeman Otelinde Polis Gecesinde müzik ziyafeti hazırlandı.     

Bedensel Engelli Vatandaşlarımıza Hizmet :

Teknolojinin bu kadar ilerlediği bir zamanda, halkımızın ihtiyaçlarını daha hızlı gidermek, kaliteli hizmet sunmanın bir parçası olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle bedensel engelli vatandaşlarımızın ve mağdur durumda olanların mağduriyetini gidermek ve onlara yerinde hizmet etmek teşkilat olarak benimsediğimiz bir konudur. Yardım edilmesi gereken muhtaç, engelli ve hasta vatandaşlarımıza polisimizin şefkat eli daima uzanacaktır.

Polis-halk ilişkilerinin en üst düzeye çıkartılması, kaliteli hizmetin en seri şekilde verilmesinin sağlanması amacıyla başlattığımız çalışmalarımız doğrultusunda ve PVSK’nın “Polis yardım isteyenlere, yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eder.” şeklinde verdiği görev gereğince ve ayrıca kanunen mani halleri bulunmayan vatandaşlarımızdan, tanzim edilen pasaportunu teslim almak üzere pasaport birimlerine başkasının yardımı olmadan tek başına gelemeyecek derecede özürlü olduğu anlaşılanların, ya da sağlık durumu sebebiyle pasaportunu bizzat teslim almak üzere pasaport birimlerine gelmesi mümkün bulunmayanların, düzenlenen pasaportlarının personel mevcudu göz önünde bulundurularak pasaport hizmetlerinin devamını aksatmadığı takdirde ve teslimin yapılacağı pasaport hamilinin ilgili pasaport birimi ile aynı il/ilçe merkezi dahilinde bulunması halinde görevlendirilecek ilgili memur tarafından kendilerine ikamet ettikleri yerde, yattıkları hastanelerde veya sağlık kurum-kuruluşlarında teslim edileceği talimatının doğrultusunda hizmet sunmak ana gayemizdir.

Tüm bu hizmetlerin yerine getirilmesinde Çocuk Şube Müdürlüğü ekibi, Turizm ekibi ve Mobil Polis Merkezi araçlarımız faaliyet göstereceklerdir.

EĞİTİME YÖNELİK UYGULAMALAR

“Viral Hepatit” Rize Konferansı :

Çağdaş ve demokratik bir toplumun gereği olarak, toplumla iş birliği yapma ve toplumun beklentilerine göre hizmet verme anlayışından hareketle, güvenlik hizmetlerinin sunulması ve suç önleme stratejilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara ek olarak, halkımızın bilinçlendirilmesi için Müdürlüğümüzün destek ve himayesinde Viral Hepatit Savaşım Derneğinin katkılarıyla Viral Hepatit (Bulaşıcı Sarılık) , Önemi ve boyutları, Bulaşma yolları, Korunma, Aşı ve Tedavi konularında 20.05.2002 tarihinde seminer düzenledik.

Bu semire katılan konuşmacıların notlarından oluşturulan bir kitapçık hazırlanarak basım aşamasına getirilmiştir. En kısa zamanda basımı tamamlanarak dağıtımı sağlanacaktır.

Viral Hepatit konulu konferansın neticesinde; Personelimizin sağlığı göz önüne alınarak, Kurumlar arası işbirliği çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşülerek, öncelikle ekiplerde çalışan personelimize Hepatit B aşısı yaptırıldı.

Ekiplerimizde çalışan personelimiz, olaylara ilk müdahalede bulundukları için, kan ve benzeri vücut sıvıları ile bulaşıcı hastalık kapma riskleri taşıdıklarından, bu riski azaltabilmek maksadıyla tüm ekiplerimize plastik eldiven dağıtımı sağlandı.

Atatürkçü Düşünce Sistemi Konferansı :

Personelimizin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi çalışmalarımız, kalite politikamız gereği hızla devam etmektedir. Hazırlanan programlar doğrultusunda ders, seminer ve konferanslar düzenlenmektedir.

2002 Yılı hizmet içi eğitimi programı çerçevesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi işbirliği ile 21.06.2002 tarihinde “ Atatürkçü Düşünce Sisteminin Temel Özellikleri” konulu konferans Doçent Doktor Kenan İNAN tarafından teşkilatımız personeline verilmiştir.

Polis Kütüphanesi :

Personelimizin ve halkımızın bilinçlendirilmesi ve kültürel gelişime katkı sağlaması için “ Polis Kütüphanesi ” kurduk. Kurmuş olduğumuz bu kütüphaneye vatandaşlarımızın da desteğini sağlamak amacıyla  “ BİR KİTAPTA BENDEN ” adı altında bir kampanya başlattık.

Şu ana kadar 1880 adet kitap toplanan kütüphanemiz açılarak hizmete sunulmuştur.

Seminerler :

Küçük yaşta çocuklarımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacı ile seminerler düzenledik.

Trafik bilincini verebilmek, günlük yaşamlarında en çok karşılaştıkları trafik sorun ve kuralları hakkında bilgilendirmek amacı ile trafik, madde bağımlılığı ve korunma yollarına karşı narkotik ve bölücü örgüt olaylarına karşı terör konularında, Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak, İl merkezinde 30 okulda 08.01/04.04.2002 tarihleri arasında  ve İlçelerimizde 61 okulda 11.04/30.05.2002 tarihleri arasında, eğitimli ve deneyimli  personelimizle seminerler düzenledik.

 Cep Kitapçıkları :

 Personelimizin suç ve suçlularla mücadelede hareket tarzını standartlaştırmak açısından içerisinde, şüpheli veya sanığa yakalama anında veya göz altına alırken bildirmesi gereken haklar,  CMUH’ a göre haklar ile not defterinin bulunduğu cep kitapçıkları hazırlanarak dağıtımı yapılmıştır.