Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Prof.Dr. Feridun YENİSEY

 

 

feridun yenisey

17 Eylül 1944 tarihinde Muğla’da doğmuştur. İstanbul Avusturya Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiş ve 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine Ceza ve Ceza Usul Hukuku kürsüsüne asistan olarak atanmış, 1978 yılında Doktor ve 1983 yılında Doçent unvanını almış, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Profesörlük kadrosuna atanmıştır.

Prof. Dr. Feridun Yenisey 1990 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Kürsüsüne geçmiştir. 20 Eylül 2001 tarihinde Marmara Üniversitesinden ayrılmış ve Milletlerarası Ceza Hukuku alanında Almanya ve Amerika’da bilimsel araştırmalar yaptıktan sonra, 1 Mayıs 2002 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak atanmıştır. Burada, 17 Ekim 2002 tarihinde resmen açılan “Avrupa Birliği Hukuku ve Amerikan Hukuku Sertifika Programları”nı (Professional Legal Training Center for European Union Law and American Law) kurmuştur. Kansas Üniversitesi Hukuk Fakültesinde “Rice Professör” kürsüsünde “Comparative Criminal Law” dersleri veren Yenisey, South Texas College of Law Üniversitesinin uluslarası hukuk danışmanlığı görevini de yürütmektedir. Yurt dışında çalışmaları bulunan Yenisey 1979-1980 yılları arasında Viayana Üniversitesinde, 1980, 1982, 1983, 1997, yıllarında Federal Almanya’da, 1993 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmuştur. 1998-1999 ders yılında ise, Kansas Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ders vermiş ve araştırmalar yapmıştır.

image004

Hâkim, savcı, avukat, kolluk mensubu ve hukuk öğrencilerinden oluşan 2000 den fazla kişiye sertifika veren “Hukuk İhtisas Seminerleri”, Prof. Dr. Bülent Tahiroğlu ve Prof. Dr. Feridun Yenisey tarafından başlatılan bir girişimdir.

İstanbul’daki Polis okullarında insan hakları hukuku, ceza hukuku ve ceza usul hukuku dersleri veren Yenisey, Polis Yüksek Okullarının kuruluşunu tasarlayan komisyonda görev almıştır. Jandarma ve Polise yönelik olarak yapılan çok sayıdaki Seminer çalışmalarında Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer ile birlikte hizmet vermiştir.

Prof. Dr. Yenisey Dışişleri Bakanlığına, İnsan Hakları ile ilgili konularda danışmanlık yapmış ve Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun tasarılarında da komisyon üyesi olarak rol almıştır. Çıkar Amaçlı Örgüt Suçları Hakkındaki Kanun ile, Yakalama Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliğini hazırlayan komisyon da üye olarak bulunmuş ve Türk Ceza Kanununun Ön Tasarısıyla Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu Tasarısını hazırlayan komisyonda da başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Sayın Prof.Dr.Feridun YENİSEY Hocamıza 2011 yılından beri Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yayın Organı olan “Çağın Polisi Dergisi” ne yazıları ile verdikleri destekten dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.