Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

ONLAR BİZİM ÇOCUKLARIMIZ

 

 

Recep POLAT[*] 

 

Toplumun gözü önünde cereyan eden ve gün geçtikçe bir kartopu tanesi gibi ilgisiz ve duyarsız kaldıkça büyüyen, büyüdükçe sorunları artan tehlike oluşturmaya başlayan bir sorun sokak çocukları; aslında bu sokak çocukları tabiri bizim toplumumuza hiç yakışmayan bir deyimdir. Onlarında bir annesi, babası ve ailesi vardır. Aynı toplumda yaşıyor olduğumuza göre onlarında bir devleti onları da idare eden bir idarecileri ve onlara sahip çıkması gereken bir kanunları vardır. Hiç farkında değiliz sanki; birden gündemi oluşturan bir potansiyel suç kitlesi olarak karşımıza çıkan ve TBMM de bu konu ile ilgili kanun dahi çıkmasına sebep olan bu kitle birden mi oluştu sanki? Yaşları 13 – 15 ten başlayan şefkat ve ilgiye ihtiyaçları olduğu bir dönemde onları sokağa mahkum eden  kimine göre aile sorunu kimine göre eğitim sorunu kimine göre işsizlik sorunu muhakkak bir sorun onları bu yola sürükledi. Ancak şunu unutmayalım ki; onların her biri bir çocuktur. Belki yaptığı işler boyundan ve yaşından büyüktür. Ama ıslahı da mümkündür.

Kısa adı BOGİAD olan Bostanlı Genç İşadamları Derneğimiz toplumumuzun kanayan yarası olan bu soruna bu çocukları tanımak ve aileleri ile temas kurarak onların dertlerini dinlemek amacı ile bir çalışma komisyonu kurdu. Sayın Karşıyaka Kaymakamımız MEHMET ARSLAN ve eski Karşıyaka Emniyet Müdürü KORAY BAKIŞ Bey’inde yer aldığı komisyonda bizler bu çocuklara ulaştık. Tek Tek hepsinin ailelerini dinledik ve en büyük eksikliğin ilgisizlik, işsizlik olduğunun farkına vardık ve çalışmalarımızı bu konu üzerinde yoğunlaştırdık.

Sosyal Güvencesi olan devamlı ve ciddiyetli disiplinli işyerlerinde bu çocukların çalışmaları halinde onların tekrardan topluma faydalı birer genç olacakları düşüncesi ile Çiğli Organize Sanayi Bölgemizde bulunan her zaman ülkemizin en zor durumlarında bile fedakarlıklarını esirgemeyen vefakar sanayici iş adamlarımızı bir araya toplayıp Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmayı başlatacağımızı ve bu çocuklarımızın her bir sanayici ve iş adamlarının bir kişiye sahip çıkması durumunda sokaktaki bu kitlenin eriyeceğini ortadan kalkacağını anlattık.

Sayın Kaymakamımız Mehmet Aslan ve Karşıyaka Emniyet Müdürü Koray Bakış Bey’le Dernek yönetim kurulumuz 4 Ay boyunca Çiğli organize Sanayi Bölgesinde tek tek fabrika ziyaretlerinde bulunduk bu sorunu polis zoru ile kanunlarla onlara ceza verilerek çözülemeyeceği bu çocuklarımızın iyi iş çevrelerinde edineceği güzel işlerle sorunun çözüleceğini her bir fabrika sahibine anlattık. Karşılaştığımız tablo inanın çok şaşırtıcı oldu. Karşımızda bu işe kucak açmış toprağın tohuma bağrını açtığı gibi o güzel sinelerini açan bir çok sanayicimiz bu işi bir toplum sorunu olarak gördü.

Kendilerine de bu işte görev düştüğünü fedakarlık yapılması gerektiği şuurumuzda olan bu insanların yaklaşımı bizlerin çalışma şevkini arttırmalı. İyi biliyoruz ki; bu çalışmalar hem bizim tarafımızdan hem işverenler tarafından risk taşıyan bir çalışmadır. Ancak şunu unutmayalım sonu hayırla bitecek bir işte çıkılan yollarda güller sümbüller yoktur. Bu yollar diktir, yokuştur. Çalılar ve dikenlerle doludur. Himmeti milleti olan erdemli insanların yolu hep böyledir. Esas düşünülmesi gereken yolun sonudur. Geçici zevkler ve çözümlerin sonu hep hüsrandır. İşte bir avuç insanla başlayan bu çalışmalar şu anda 25 çocuğumuzun 6 Aydan beri bir sıcak yuva olarak gördükleri işyerlerinde çalışmaları ile neticelendi.

Dernek yönetim Kurulu olarak işe yerleştirdiğimiz çocuklarımızın yakından takibini yapmaktayız. Her hafta ailelerini telefonla arayıp, çocukların durumlarını işe karşı isteklerini sormaktayız. İşyerlerine bizzat giderek onların işyerlerindeki çalışmalarını gözlemekte ve işverenlerden bilgi almaktayız.

Karşıyaka Bölgemizde yaptığımız bu çalışmalarımızı İzmir Bölgemize yaymak ve oradan Türkiye’mize örnek olmak amacı ile Sanayicilerimizin yaptığı bu fedakarlık ve örnek davranışlarını onurlandırmak iş hayatlarında bir anı olarak kalması için Sayın İzmir Valisi YUSUF ZİYA GÖKSU Bey’in ve Sayın İzmir İl Emniyet Müdürü HALİL TATAŞ Bey’inde katıldığı bir Plaket töreni düzenledik.

Basınımızda geniş yer bulan bu çalışmalarımızın ülkemizin her yerinde bulunan sivil toplum örgütleri tarafından icraate dönüştürülmesini ve bir yelpaze gibi her yeri sarmasını istiyoruz.

Şu anda çalışmalarımız devam etmektedir. Haftalık Ziyaretlerimiz devam etmektedir. Hedefimiz 1 yıl içinde tamamına ulaşamasak bile Bölgemizde bu sorunun %80’ini ortadan kaldırmaktadır.

Bizlere bu konuda destek veren Sayın Valimiz YUSUF ZİYA GÖKSU Bey’e İzmir İl Emniyet Müdürü Sayın HALİL TATAŞ’a bu örnek projeye örnek olacak bir çalışmada bulunan Sayın Karşıyaka Kaymakamımız MEHMET ASLAN ve Karşıyaka Emniyet Müdürü Sayın KORAY BAKIŞ ve Müdür Yardımcılarımız MURAT KARAUSTA ve ŞENER ATEŞLİ’ ye ve bölgemizin değerli sanayici iş adamlarımıza Teşekkürlerimizi arz ederim.

 

 [*] Bostancı Genç İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Adına, Yönetim Kurulu Başkanı