Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Meslek Anıları

image002

1970 yılında Erzurum Emniyet Müdürü olarak görev yapmaktayım, mevsim kış. Her tarafta kar ve soğuk hüküm sürüyor. Araç trafiğinin zor sağlandığı bu ortamda devam eden denetim ve kontrollerden sürücü esnafı pek memnun kalmıyordu. Güncel konu olması nedeniyle şoför esnafı ile trafik görevlilerini Polis Evi’nde bir araya getirip, sorun ve beklentileri karşılıklı olarak görüşmeye başladık. Söz alan herkes görüş ve fikirlerini iletiyordu. Aralarında Erzurum Şoförler Derneği eski başkanı Kemal (…….. ?) Bey söz alarak konuşmaya başladı.

 “Sayın Müdürüm! Gördüğünüz gibi, şehrimiz, kar, kış ve zelzele bölgesidir. Hayat şartları çok ağır geçiyor. Böyle kötü havalarda birçok ticari araç, sefere bile çıkamıyor. Çıkan araç sürücüsü de bazen siftah yapamadan geri dönüyor. Böyle soğuk ve kar yağışlı havalarda, durakta yolcu kalmasın diye bir-iki yolcuyu daha aracına ayakta alan sürücüye, istiap haddinden fazla yolcu aldın diye, trafik ekipleri ceza yazıyor. Bu da arkadaşlarımıza üzüntü kaynağı oluyor.”

 “Sayın Müdürüm! Baştan da anlattığım gibi, yöremiz yüksek rakımlı, soğuk ve kar yağışlı bir yöredir. Buraya gelen motor bile çalışmıyor, yeniden ayar istiyor, ayar. Ne olur! Siz de, şehrimize gelen yeni memurlarınızı yöremizin hava şartlarına göre ayar edin, ayar.” Diyerek, salonu kahkahaya boğan esprili bir şekilde her yeni gelen memura dolaylı bir şekilde mesaj vermiş oldu.