Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

KONUĞUMUZ

Prof. Dr. A. Hilmi GÜRSES

Ankara Veremle Savaş Derneği Başkanı

 

Sayın Editör,

Emekli  Emniyet Müdürleri Sosyal Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mithat SAVAŞ’tan alınan enformasyonla Derneğinizde bize düşüncelerimizi iletme olanağını lütfettiğiniz için öncelikle teşekkürlerimi sunmak isterim.

Çağımızda ve özellikle yurdumuzda içgüvenliğin  sağlanmasında kurumunuzun eksen görevi yaptığı toplumumuzca bilinmekte ve saygıyla karşılanmaktadır.

Bugün izninizle ben içgüvenlik sistemimizin sosyal yapımızdaki önemini çok kısa izlenimlerle arz ediyorum.

Örneğin en az 30 yıldır yurdumuzun çeşitli yörelerinde toplumumuzun huzurunu her yönüyle olumsuz etkileyen olaylara tanık olmaktayız.

Son 10 yılda toplum huzurunun sağlan-masında verilen şehitlerimizin anıları taptaze ve bütün sıcaklığı ile yüreğimizdedir:

Son iki yıl içinde Diyarbakır’da Gaffar OKKAN, Gümüşsuyunda 11 Eylül 2001 de toprağa verdiğimiz şehit Halil İbrahim Doğan ve Tuncay Karataş evlatlarımız ve niceleri…

Yüreğimizi derinden yaralayan bu olaylar sırasında 11 Eylül 2001 saat 12.53’de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde Albayrağa sarılı 2 şehidimizin töreninde olayı televizyondan izlerken gönlümden geldiğince Dernek Merkezinde, Saat 12.53’de yazdığım dizileri sunmak isterim:

 

      BAĞRIMIZDA TAŞ,

Yer İstanbul Emniyet Müdürlüğü

Albayrağa sarılı iki şehit töreni

Ve şimdi kürsüde İstanbul Emniyet Müdürü

Halil İbrahim Doğan ve Tuncay Karataş

Henüz 3 aylık görevliydiler

Canlı hain bombaya göğüs gerdiler,

Şehit düştüler

Yaşamlarının baharında can verdiler…

Büyük Akif der ki:

“Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber,

Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber”

Şimdi, şu an ezan sesleri yüreklerde

Allahüekber, Allahüekber,

Göklerde, yerlerde.

 

Ey şehit oğlu şehit Halil İbrahim,

Tuncay Karataş,

Size Hakk’ın Rahmeti, size daim cenneti,

Kutsal Vatan emaneti.

Sonsuza dek sizinle gözümüzde yaş,

Bağrımızda taş

Koşuyoruz ufuklara elele, gönül gönüle

Benim gözümle benim bakış açımla Emniyet göerevlisi ile sınır boyunda nöbet bekleyen Mehmetçik arasında hiçbir fark yoktur. Mehmetçiğin görevi askerliği süresince sınırlı bir zaman içerisinde sürerken Emniyet görevlisi en küçük rütbesinden en büyük sorumlusuna kadar tıpkı  sınır boyunda nöbet bekleyen Mehmetçik gibi ömür boyu içgüvenliğimizi sağlayan kutsal vatan evlatlarımızdır.

Duygu ve düşüncelerimi daha geniş ve çeşitli boyutlarıyla; sağlık eğitim, sosyal güvenlik, ekonomik vb. alanlarda geniş bir yelpazeyle sunmak benim için çok mutlu bir görevdir.

Olanaklar ölçüsünde bu görevimi sürdürmekten mutluluk duyacağımı saygılarımla ifade  etmek isterim.