Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Kitap Köşesi

Nursel Soyuer GÜNDÜZ,

1947 Ankara doğumlu, AÜ- DTCF Mezunu,

Emekli 1.Sınıf Emniyet Müdürü, Temüd-Der Kurucu Üyesi

KAZDAĞI ETEKLERİNDEN ANKARA DORUKLARINA,

Nursel Soyuer GÜNDÜZ, Sadüder Yayınları,

Temmuz 2007, Anı-Biyografi, 447 sayfa

Hançeri Aşkınla Ey Yâr,  Akşam Olur Gizli Gizli Ağlarım, Mevsimler Ayrıdır Çiçekler Başka, Cümle Şarkılar Yarım, Çiçekler Açtı Bu Mevsim, İzmir Benim Van Benim ve hafızalarda yer etmiş daha nice unutulmaz şarkı sözü yazarı, gazeteci Halil Soyuer’in hayatını anlatan bu “Anı-Biyografi”  kitabı oldukça samimi bir dille anlatılmış. Ellili yaşlarını geçenlerin yaşadığı dönem ve değerlerine de geniş yer verilen kitap, dolayısıyla bir döneme da şahitlik yapıyor. İcra edilen meslek, gazetecilik, şiir, edebiyat dolayısıyla yaşanılan devrin politik ve sanat dünyasından anekdotlar da içeren kitap dolu dolu yaşanmış ve yaşadığının hakkını vermiş bir güzel insanı anlatıyor. Böyle kapsamlı ve güzel bir eser hazırlamakla da bir evladın babaya verilecek en güzel hediye verilmiş oluyor…

YAZ KALEMİM YAZ

Ağlarım elime aldıkça seni

Bu kâğıtlar bize az kalemim yaz

Böyle gördüm, böyle bildim ben seni

Sen elimden düşme yaz kalemim yaz

İnsanlarda nedir böyle düşmanlık

Düşmanlığı ezemiyor pişmanlık

Ayaklar altına düştü insanlık

Sen elimden düşme yaz kalemim yaz

Umutlar umudu kesti yarından

Dağlar utanır da kirli karından

İnsan utanmıyor yaptıklarından

Sen elimden düşme yaz kalemim yaz

İnsanlık insana söz ettiğinde

Aylar sürdüğünce yıl bittiğince

Elim tuttuğunca güç yettiğince

Sen elimden düşme yaz kalemim

Tren İstasyona girip durmadan

Bir şey istemeden bir şey sormadan

Ecel gelip kapımızı vurmadan

Sen elimden düşme yaz kalemim

İZMİR BENİM VAN BENİM

İzmir Benim Van Benim

Şeref Benim Şan Benim

Kars Erzurum Erzincan

Konya Ardahan Benim

Seneler Kutlu Bana

Aylar Umutlu Bana

Her An Haykırıyorum

Türküm Ne Mutlu Bana

Cesaretim Candadır

Şöhretim Dört Yandadır

Benim Bütün Cevherim

Damardaki Kandadır

Feyzullah ARSLAN,

1956 Sivas doğumlu,1973 Kolej,1976 Akademi mezunu

(Detaylı bilgi için www.temudder.org.tr Üyelerimizi Tanıyalım hanesine bakınız.)

POLİSİN HATIRA DEFTERİNDEN, Yaşanmış Polisiye Olaylar, Feyzullah ARSLAN,155 yıl anısına,POYRAZ Ofset, 2019,415 Sayfa       (İsteme adresi: f.arslan1956@gmail.com)

Velut bir yazar olan ARSLAN, meslek kariyeri sırasında gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında görevini sürdürürken titiz bir vakanüvis hassasiyetiyle yaşananları kayda geçirmiş, bunların analizlerini yaparak genç meslektaşlara yol gösterici bir rol üstlenmiştir.

Yazar, önsözünde kitabı yazma amacının;  suç ve suçlu ile mücadelede Polis-Vatandaş diyalogunun artan nüfusa bağlı olarak yükselen suç grafiğinin aşağıya doğru nasıl çekilebileceğini, yaşanan olayların içindeki kim, ne, nerede, ne zaman, nasıl niçinleri hem toplumun hem de güvenlik elemanlarının çok iyi görerek tahlil etmeleri ve buna bağlı olarak neler yapmaları gerektiği konularında onlara fikir vermek ve de polisimize yaşadığını yazma ve okuma alışkanlığını, kazandırmak olduğunu belirtmiştir.

Alİ ŞAHİN, 1985 Adana doğumlu, Adana Çukurova Üniversitesi Kimya Bolümü, 2020 yılında POMEM eğitimi alıp polis memuru oldu. Halen Mersin’de görev yapmakta

 Geliyorum Baba , Ali  ŞAHİN,

İkinci  Adam Yayınları ,

2020,2006 SAYFA

Ali Şahin:1985 Adana doğumlu, Çukurova >Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu, 2010 Pomem’de eğitim aldı.Polis Memuru

Her insan, çaresizlik içerisinde kalabilir ve bu çaresizlik bizde kolay istismar edilmeye imkân sağlayan bir zayıflık oluşturabilir. Bu zayıflığı fırsat bilerek kötülüğü planlayan, bunu bir vazife gibi gören, çıkarcıların yararına maşa görevi üstlenen bir takım insanlar karşımıza çıkabilir. Yaşanmış ve gerçek olaylardan esinlenerek kurguladığım bu kitabı okurken, kandırılarak veya zorla dağa kaçırılan gençlerin aslında birçoğunun geride bıraktıkları bir ailesi, anıları ve hayalleri olduğunu ve bu hayallerinin nasıl örgütün kanlı emelleri vasıtasıyla yıkıldığına şahit olacaksınız.

Salih Güngör: 1974 Polis Koleji,1977 Polis Akademisi Mezunu,

Yolun Bittiği Yer, Dr. Salih GÜNGÖR, Bilgeoğuz Yayınları, İstanbul 2019, 80 sayfa, Bilgeoğuz Yayınları, İstanbul 2019, 80 sayfa.

Emekli Emniyet Müdürlerimizden Dr. Salih Güngör tarafından kaleme alınan bu küçük drama-piyes türü kitapta, maddi durumu iyi ve çocuksuz bir çift tarafından evlat edinilerek yetiştirilmiş bir kızın genç yaşında uyuşturucu ile gelen ölümü işleniyor. Ailesinin maddi desteğine rağmen ihtiyaç duyduğu ana-baba ilgisini ve aile ortamını tam olarak bulamayan piyes kahramanı yalnız olarak yaşamakta, çevresinde kötü olduğu kadar iyi arkadaşları da bulunmakta ve ona yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Olayın ana konusunun etrafına birkaç komşu ve apartman görevlisini de ekleyerek metni biraz daha popüler hale getiren yazar, kitabın sonuna madde bağımlılarının tedavi edildiği kurumların küçük bir listesini de koymuştur.

Yusuf Fidan, 1979 Polis Koleji,1987 Polis Akademisi Mezunu,2016 yılında

1.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesiyle emekli oldu.

Eğitimde Çöküş, İnanç Eksenli Eğitim ve Sonuçları, Yusuf Fidan, Destek Yayınları, İstanbul 2019, 288 sayfa.

Emekli Emniyet Müdürlerimizden, derneğimiz mensubu Yusuf Fidan tarafından kaleme alınan kitap, 2002’den sonraki dönemde hükümet eğitim politikasını ve eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri konu almıştır. Kitabın başında kısa bir tarihsel bir özet verilerek konuya giriş yapılmış, devamında ağırlıklı olarak uygulanan eğitim politikası tanıtılmış ve eleştirilmiştir. Bu açıdan kitap, siyasi bir içerik ve söz dağarcığıyla kaleme alınmış popüler/aktüel bir metin olup, bu konuda basın, medya ve diğer ortamlarda işlenen tartışmaların bir devamı ve özeti niteliğindedir.

Evrim ve Bitmeyen Kapışma, Yusuf Fidan, Siyah Beyaz yayınları, İstanbul 2018, 320 sayfa.

Derneğimiz mensubu Yusuf Fidan tarafından kaleme alınan bir diğer kitap. Kitapta ağırlıklı olarak evrim konusunun ortaya atılışı ve gelişimine, Darvinci evrim teorisine, teoriye yöneltilen eleştiriler ve bu görüşlerin eleştirisine, bilim ve din ilişkisine yer verilmiş, son bölümde ise Türk eğitim çevrelerinde evrim konusuna olan yaklaşım ve Türk bilim adamları ve ilgili bölüm öğrencileri arasında teorinin popüler olamaması ele alınmıştır. Kitap, söz dağarcığı ve içeriği itibariyle biyolojik veya sosyal-bilimsel bir uzmanlık iddiasında olmayıp, bu konuda popüler kaynaklarda sürdürülen tartışmaların bir uzantısı niteliğindedir.

Yeni Çıkan Kitaplar

Günay USLU: 1.Barış Köprüsü, 2.Gâvur Adası, 3.Tansık

İrfan BAYAR : Bak Şu Delil’in Yaptığına…