Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Kayseri Emniyetinin “Erciyes’in Kardelenleri” Projesi

polis_dergi_mart_2013_035 polis_dergi_mart_2013_036
İnsanları yaşama bağlayan sevgiler vardır. Hayatımızın olmazsa olmazı sevgiler. Kimi zaman paylaşmak istediğimiz, kimi zamansa sadece bize ait olsun istediğimiz sevgiler. Yetiştirme yurtlarında kalan çocukların ortak paydasıdır sevgisizlik. En kötüsü paylaşamadıkları ya da karşılığını alamadıkları sevgidir içlerini acıtan. Varla yok arası.

Anne babaları olsun olmasın hep bir tarafları yarım, hep bir tarafları eksiktir. Sevgiye, şefkate duydukları özlem yaşıtlarından fazla değildir belki. Hatta çok azına da razı gelirler, ufak bir tebessüm bir anda tüm dünyaları olur. Başkasına uzanan eli kıskanırlar kimi zaman. Boşta kalan ellerine bakıp hayıflanırken gözleri buğulanır.

Yaptığı projelerle örnek olan Kayseri İl Emniyet Müdürlüğünün öncülüğünde, Kayseri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdunda kalan kız öğrencilere yönelik olarak “ERCİYES’İN KARDELENLERİ PROJESİ” hazırlanarak faaliyete geçirilmiştir.

Yapılan proje üç aşamadan oluşmakla birlikte,

Projenin birinci aşamasında; 22/01/2013 tarihinde Kayseri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdunda kalan kız öğrencilerden 21 tanesi kaldıkları yurttan alınarak havaalanına getirilmiş, burada dış hatlar terminal binası ve iç hatlar terminal binası gezdirilerek çalışanlar ve yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılmış, daha sonra Türk Hava Yolları’ nın iç hat seferini yapan bir uçağa çocuklar bindirilerek uçağın içerisi gezdirilmiştir. Daha sonra iç hat terminal binası içerisinde bulunan toplantı ve eğitim salonuna alınan çocuklar burada ağırlanarak kendileri ile bir sohbet ortamı oluşturulmuş ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Kayseri Havalimanı Müdürlüğünce hazırlanan ikramlar sunulmuştur. Sohbet ve ikramlardan sonra Havaalanı Emniyet Şube Müdürlüğü binasına alınan çocuklara burası gezdirilerek kendileri için hazırlanan hediyeler verilmiştir. Yapılan uğurlama programından sonra çocuklar kalmış oldukları yurda geri götürülmüşlerdir.

Projenin ikinci aşamasında;

24/01/2013 tarihinde saat:08.30 sıralarında Kayseri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdunda kalan kız öğrencilerinden 21 tanesi servis otoları ile yurttan alınarak öncelikle Erciyes Dağı Hacılar bölgesinde bulunan Kayseri Büyükşehir Belediyesine ait tesislere götürülmüş, burada çocuklar teleferiğe bindirilerek teleferik ile dağ gezintisi yapılmış, çocuklar ile çeşitli oyunlar ve kartopu oynanarak güzel zaman geçirmeleri sağlanmıştır. Daha sonra yine servis araçları ile Erciyes Dağı Tekir Yaylası mevkiine geçilerek orada Havaalanları Yer Hizmetleri Anonim Şirketi’ nin (HAVAŞ) katkıları ile mangal yakılarak, çocuklara, mangalda sucuk, tatlı ve çeşitli içecek ikramlarında bulunulduktan sonra çocuklar yurtlarına geri bırakılmışlardır.

Projenin üçüncü ve son aşamasında ise;

31/01/2013 tarihinde Kayseri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdunda kalan ve gerek derslerinde başarılı olan gerekse de tutum ve davranışları yönünden arkadaşlarına örnek teşkil eden Sakine UÇ ve Meryem KÖYLÜ isimli öğrenciler, yurttan alınarak Havaalanı Emniyet Şube Müdürlüğümüze getirilmiş, burada kendilerine personelimiz tarafından hazırlanan kahvaltı sunulmuş, Türk Hava Yolları Kayseri Satış Müdürlüğü’ nün katkıları ile Havaalanı Şube Müdürlüğümüzde görevli Polis Memuru Servet KOÇ eşliğinde iki çocuğumuz sabah saat: 08.50 uçağı ile İstanbul iline uğurlanmış, İstanbul ilinde projemize destek veren iş adamı Tahsin HAYIRLIOĞLU tarafından karşılanmış, yine Tahsin HAYIRLIOĞLU tarafından tahsis edilen araç ile çocuklara öncelikle Türkiye’ nin önemli yapısal eserlerinin maketlerinin yer aldığı Miniatürk isimli açık hava müzesi gezdirilmiş, buradan Bayrampaşa Forum İstanbul Alış Veriş Merkezi’ ne geçilerek yurtta kalan arkadaşlarına hatıra olması adına küçük hediyeler alınmak suretiyle alışveriş yapılmış, daha sonra Turkuazoo isimli dev akvaryum gezdirilmiştir. Aynı gün Türk Hava Yollarına ait 20. 55 uçağı ile Kayseri ilene hareket eden çocuklarımız havaalanında personelimiz tarafından karşılanarak kalmış oldukları yurtlarına teslim edilmişlerdir.

Yetiştirme yurdunda kalan çocuklarımızın yalnızlıklarını bir nebze olsun unutturmak, sevgiye, şefkate duydukları özlemi biraz olsun hafifletmek, başkalarına uzanan elleri kıskanmasınlar diye, onlara uzanan bir el olmak için Kayseri Erkilet Havaalanı Şube Müdürlüğü olarak hayata geçirilen Erciyes’in Kardelenleri projesine destek veren DHMİ Kayseri Havalimanı Müdürlüğüne, Türk Havayolları Kayseri Müdürlüğüne, Havaş’a ve iş adamı Tahsin HAYIRLIOĞLU’na teşekkür ediyoruz.

Kayseri Erkilet Havaalanı Şube Müdürlüğü kimsesizlerin kimsesi olmaya bundan sonrada devam edecektir.