Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

İzmir Emniyet Müdürlüğünde Bir Düşü Paylaşmak…

                                                                                               Halil TATAŞ

                                                                                                    İzmir Emniyet Müdürü

 Emniyet Teşkilatında vatandaşlarımızın huzur ve güvenini sağlamanın yanı sıra, geçmiş dönemlere göre eğitim seviyesinin hızla yükselmesiyle;

Personelimizin istekleri de değişkenlik göstermekteydi. Yükselen trendleri yakalama adına;

Ege’nin kendisine has sıcaklığı ile, personelin motivasyonunu arttırmak, halkla ilişkilerde başarılı bir çizgi yakalayabilmek için Kasım 2001 itibariyle Güzel Sanatlar çalışmalarına ağırlık vermeye başladık.

İlk hedefimiz Etkili ve Güzel Konuşma eğitimiydi. Emniyet teşkilatının halkla sürekli iletişim içerisinde olması, birebir diyaloglarda kendini daha iyi ifade edebilmesi diksiyon, tonlama, vurgu, vücut dili, mimik ve halkla ilişkiler gibi konuların ağırlıklı olarak irdelenmesi gerekliydi. Hedef kitlemiz 1200 Emniyet personeli idi. Beş haftalık bir sürede, amaçladığımız başarıya ulaştık. Etkili ve güzel konuşma derslerimiz, Türkçe’mizi doğru konuşabilme adına çok önemli bir eğitimdi ve çalışmalarımız eğitmen Burcu TUNA ile diğer personelimize de ulaşmayı bir görev bilmiştir.

İmkan verildiğinde her işi başarabileceğini gösteren Emniyet Teşkilatımız geçtiğimiz yıl Buca İlçe Emniyet Müdürlüğünce kurulan Halk Oyunları ekibinin çalışmalarıyla da gurur duymuş, Türkiye genelinde İzmir Emniyet Müdürlüğünün adını, Türk Folklörüyle bağdaşlaştırmanın kıvancını yaşamıştı. Bu defa: Kültür Bakanlığının denetim ekipleri tarafından Ülkemizi sanatsal yönden yurt dışında temsil edebilir yeterlilikte bulunan ekibimiz; çalışmalarına devam etmekte iken, Polonya Przemysl halk oyunları ekibi başkanı Lucyna Rudawska tarafından 21-26 Haziran 2002 tarihleri arasında Polonya’ya davet edilmiştir. Halk Oyunları ekibimiz eğitmen Cihan ÇÖL eşliğinde çalışmalarına devam etmektedir.

Aile yapısına; gelenek ve görenekleri ile her zaman topluma örnek olan Teşkilatımız personel çocuklarından oluşturulan “Çocuk Korosu” ile alışılmışın dışında bir başarıya imza attı. Şef Zafer SUNTEKİN yönetimindeki çocuk koromuz izleyenlerin gözlerini yaşartan, kalbinde sıcacık sevgiyle doyasıya alkışlatan konser ile sanatın güzelliğini yaşattı bizlere.

Türkiye’de bir ilk… İzmir Emniyet Müdürlüğü Tiyatro Topluluğu…..

İlkler hep heyecanlandırır insanı; Tiyatro topluluğumuzda “Keşanlı Ali Destanı” adlı oyun ile ilklerin güzelliğini yaşamamızı sağladı. Haldun TANER’in usta kalemi; 35 kişilik dev kadro D.E.Ü.Devlet Konservatuarı Opera Şan Bölümünden Lütfü TUNA şefliğindeki 15 kişilik orkestra.

Yeteri kadar destek göremeyen tiyatrolarımıza, seyirciyi tiyatroya yöneltecek bir oyun seçmek istedik. İlk oyun için çok zordu, zoru başarmaksa güzel. Mesai saatleri dışında eşinden, çocuğundan, kendinden vakit ayırarak provalara katılan, büyük özveriyle soğuk kış günlerinde “ Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü” yemekhanesinde yapılan çalışmalara katılan, Emniyetin çeşitli birimlerinde görev yapan personelimizi gururla alkışladık.

Her köşesinden halk fışkıran bir oyun seçtik; yaşam kadar hareketli, yaşam kadar canlı ve duygusal bir o kadar da cesur bir oyundu ki, yönetmenimiz Burcu TUNA önce kendine sonra da ekibine güvenerek doğru yolda olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Bu doğrultuda yeni tiyatro oyunu çalışmalarımız devam etmektedir.

Ve Türk Sanat Müziği Korosu….

Emniyet Teşkilatında Türk Kültürümüzü özümsemenin, ulusal değerlere verilen önem ile genç kuşaklar aramızda bir köprü oluşturmak, Türk Sanat Müziğinin uhrevi havasını solumak amaçlanmıştı. Koromuz Şefimiz TRT Sanatçısı Sayın Ahat URUK önderliğinde başlayan ve süregelen çalışmalarına 220 kişilik dev bir personel kadrosu ile başlamış, yoğun çalışmalarının ardından 60 kişilik kadrosuyla sınırlandırılan Türk Sanat Müziği Koromuz mesai saatleri dışında “Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü” yemekhanesindeki provalara aileleriyle de katılarak güzel dostlukların oluşmasını sağlamıştır. Özel amaçlı konserle de alkışlanmaya devam eden koromuz, son konserini “Bizlere Yaşam Verenlere” Anne, Babalarımıza armağan etmiştir.

Ulusal Özü çağdaş ölçüler içinde yaşadığımız günümüzde, huzur ve güveni sağlama adına büyük özveri ile çalışmalarını sürdüren Türk Polis Teşkilatının da kültür ve sanatın önemi tartışılamaz bir gerçekti ve personelinin motivasyonu, iş veriminin artması, öz güvenin sağlanmasının önlenemez bir sonuç olması gibi güzel sanatlar ile yoğrulmuş zamanların güzelliği doğru yolda olduğumuzu bir kez daha kanıtladı… Kültür ve Sanat çalışmalarımızın diğer illerdeki Emniyet Müdürlüklerinde örnek olması bizleri bir kez daha mutlu etti.

Bu bağlamda; Teşkilatımızın her türlü sorunlarıyla yakından ilgilenen, sevgi ve saygı çerçevesinde ast, üst iletişim kanallarını her zaman açık tutan, Polis Halk İlişkilerini düzenleyecek her türlü girişime ve yaptığımız çalışmalar için Teşkilatımıza ilk günden beri destek olan Emniyet Genel Müdürümüz Sayın İ.Kemal ÖNAL’a şükranlarımı arz ediyorum.

Gururla alkışlayacağımız etkinliklerde olmak dileğiyle saygılar sunarım.