Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

İzeemder’in 2. Büyük Balkan Turu

32

Erdinç SAĞDIÇ

Em.Emniyet Müdürü

    Geçen sene tertip ettiğimiz 1. Balkan turu Yunanistan Makedonya ve Kosova’yı kapsamaktaydı bu  yıl 22­­.30 nisan 2014 de tertip ettiğimiz 2.Büyük Balkan turu ise,Yunanistan,Makedoya,Arnavutluk,Karadağ,Hırvatisyan,Bosnahersek,Sırbistan ve Bulgaristan Ülkelerini içine almaktaydı bu vesileyle turumuz 22.nisan Salı günü saat 19.30 da İzmir’in Balçova İlçesinden start alarak sırasıyla.,Fahrettin Altay meydanı,Göztepe Stadyum,karşısı Hatay  Hakimevleri önü,Bornova ilçesi Migros önü ve Karşıyaka Bostanlı Polis Merkezi önündeki geziye katılacak arkadaşlarımızı alarak saat 21.00 de başlamış oldu.

          Ayvalık,Çanakkale,Keşan, üzerinden İpsala sınır kapısına ulaşıyoruz gümrük işlemlerinin ardıdan turumuzun ilk ülkesi olan Yunanistan’a giriş yapıyoruz  sabah kahvaltısını Gümülcine yakınlarında ufak bir tesiste Derneğimizin İzmir’de yaptırdığı börek ve ayranlarla keyifli bir şekilde yapıyoruz  daha sonra Yunanistan’ın Liman Şehri olan  Kavala’ya geçiyoruz burada yaptığımız ufak gezintide  bol bol resim çekiyoruz şehirde araçla yaptığımız ponaramik bir turdan sonra Selanik’e ulaşıyoruz. Selanik’te sırasıyla kültürel gezilerimize başlıyoruz Atatürk’ün doğduğu ev, Mekodonya Bakanlık Binası, Rotonta Zafer Takı, Beyaz Kule,Kütüphane , Bedestan, Hamzabey camii, Büyük İskender Heykeli, Aristotes Meydanı, Bizans Surları,Eski Selanik,Ana  Poli, Şehrin kuş bakışı seyrini yapıyoruz. Bizans surlarında öğlen yemeğini ve dondurmayı da yedikten sonra akşam geç vakitte otelimize yerleşiyoruz.

          Gezimizin 2,gününde Selanikte’ki otelimizde  yaptığımız kahvaltıdan sonra Etnatia Otoban yolunu  kullanarak Atamızın öğretim gördüğü  yer olan  Manastır’daki Okulu ve Müzeyi görüp  Şehirde kısa bir tur yapıp Manastır’ın tarihi  yerlerini ve camilerini  geziyoruz daha sonra yine Mekedonya’nın  ve Balkanlar’ın en güzel yerlerinden biri olan Ohrid  şehrine varıyoruz  Ohrid  şehri göl kenarında  şirinmi şirin bir yerleşim alanı  şehrin en güzel yerlerini  tarihi mekanları vs görüp Arnavutluk,a doğru hareket ediyoruz, Balkanların dağlık ülkesi  Arnavutlug’un Başkenti ( Tiran )olan bu güzel şehirdeki kısa panoramik turumuzda  Etem bey camii, tarihi saat kulesi, Opera ve Bale Binası, Parlemento ve Başbakanlık binaları, İskender bey meydanını geziyoruz. Daha sonra geç vakitte İşkodra’ya ulaşıp Karadağ ile Arnavutluk arasında sınır oluşturan İşkodra gölünün ucunda kurulu şehri Panoromik olarak görüyor ve otelimize yerleşiyoruz. 

           Gezimizin 3,gününde, otelimizde aldığımız kahvaltıdan sonra kısa bir yolculuk sonunda Karadağ’a giriş yapıp Bulva Şehrine ulaşıyoruz. Burada yaptığımız kısa bir yürüyüşle şehrin önemli bir yeri olan Stari Grad ve Kaleyi geziyoruz, daha sonra tarih boyunca korunaklı konumu sayesinde Osmanlı’lar tarafından ele geçirelemiyen Katar’a geçiyoruz. Burada Eski şehir, Tarihi Saat kulesi Aziz Tripun ve Nicola Kiliselerini etrafı surlarla çevrili kale ve çarşısını da geziyoruz. Öğleden sonra muhteşem doğal güzelliğe sahip Katar Körfezini gezip Hırvatistan’ın en eski ticaret limanlarından olan Dubrovnik’e ulaşıyoruz. Uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan usulü minaresi ve şehir dokusuyla muhteşem bir tarih doğa sentezisini barındıran şehirde gezimize UNESCO dünya mirası listesine dahil olan eski şehir meydanı ile başlıyoruz Şehrin kule ve surları Aziz Ulah Kilisesi,Knez,ünlü şahir Gunduliç’in heykeli tarihi çeşme ve 14. yüzyıldan kalma eczanesini geziyoruz geceyi Dubrovnik’teki otelimize geçiriyoruz. 

              Gezimizin 4. gününde; Sabah kahvaltısının ardından Bosna Hersek’e giriş yapıyoruz ilk durağımız bir Osmanlı köyü olan Poçitel oluyor ve sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından tarihi Mostar’a ulaşıyoruz. İlk önce meşhur Mostar Köprüsü, Kuyumcular çarşısı, Koska Mehmet Paşa Camii, eski hamamı, görüyoruz. Tabii ki Mostar Köprüsünde bol bol resim çektiriyoruz Mostar gezimizin ardından buradan ayrılıp günün ilerleyen saatlerinde Saray Bosna’ya ulaşıp otelimize yerleşiyoruz. 

              Gezimizin 5. gününde otelimizde aldığımız kahvaltıdan sonra 1914’te Avusturya Macaristan Veliahdı Arsidük Fanz Ferdinand’ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine 1.Dünya Savaşının çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saray Bosna’ya varıyoruz. Şehir turumuza meşhur Baş Çarşı, tarihi Osmanlı Manı Morica Han Şehrin kozmopolitliğini yansıtan Katolik Kadedrali Sinogogu,Hüsrev Bey ve Feradiye camileri 1914 Fanz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin köprüsü, eski kütüphane Ferhadiye caddesini görerek tamamlıyoruz. Öğlen yemeğimizi yörenin meşhur böreklerinden yiyerek ve bizler için çok önemli olan bardakta çaylarımızı içtikten sonra otelimize yerleşiyoruz. 

          Gezimizin 6. gününde otelimizde aldığımız kahvaltıdan sonra; Sırbistan’a hareket ediyoruz. Yolumuz dağ yolu dar ve virajlı amma müthiş doğa manzaraları ile kaplı olduğundan büyük keyif alıyoruz. Öğle molasını rehberimizin methettiği dağın tepesinde kuzu çevrilen bir restoranda veriyoruz. Bu yemekten de hepimiz çok büyük bir zevk alıyoruz. Meşhur Dirina Köprüsünü görüyoruz. Daha sonra Sırbistan’ın Başkenti Belgrat’a ulaşıyoruz. Panoramik Şehir turumuzda sırasıyla; Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Sokulu Mehmet Paşha Çeşmesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanî ve Taş Meydanını görüyoruz. Turumuzda bizleri etkileyen meşhur Tuna Nehri ile Sava Nehrinin birleştiği noktayı hep beraber seyrediyoruz, bol bol resim çektiriyoruz daha sonra otelimize yerleşiyoruz.           

           Gezimizin 7. gününde sabah kahvaltısının ardından Belgrad’dan ayrılıyoruz. Niş üzerinden Bulgaristan’a giriş yapıyor ve başkent Sofya’ya ulaşıyoruz şehri tanıtım gezimizde Banya Başı Camii, Rotando Klisesi, Başbakanlık, Parlemanto binalarını görüyoruz ve sonunda otelimize yerleşiyoruz. 

        Gezimizin 8. gününde otelimizde aldığımız kahvaltıdan sonra Sofya’dan ayrılıp Plovdic üzerinden Kapı Kule Sınır Kapısına gelip gümrük işlemlerinin ardından yurda giriş yapıyoruz. Üyemiz Adem Aydemir kardeşimizin Edirne Emniyet Müdürü ve Müdür yardımcılarını arayarak sınırdaki işlemlerimizin çabuklaştırmasının sağlanması, ayrıca Edirne’de yapacağımız gezide bizlere yardımcı olmalarını istemesiyle gezimiz daha renkli bir hal almış oldu. Önümüzde Escort ile önce Edirne’nin meşhur ciğercisine gidiyoruz, burada aldığımız yemekten sonra Tarihi yerleri, Hanları, Alışveriş Merkezini ve en önemlisi tarihimizin yüz akı Mimar Sinan’ımızın Muhteşem eseri Selimiye Camiinide geziyor ve bol bol resim çektiriyoruz. Daha sonra akşam geç vakitlerde Edirne’den hareket ederek sabaha karşı İzmir’e varıyoruz. Yapılan bu jestten dolayı Edirne Emniyet Müdürü ve tüm personeline teşekkürlerimizi iletmeyi bir borç biliriz.

              İzeemder’in tertip etmiş olduğu bu geziye katılan tüm arkadaşlarıma ve eşlerine derneğimiz adına sonsuz teşekkürlerimi iletir saygı ve sevgilerimi sunarım.  

izmir şube