Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

İşyerinde Dışlama ve Ötekileştirmenin Analizi

 

 image002

 

İşyerinde dışlama, itibarsızlaştırma, ötekileştirme, psikolojik dövme, psikolojik taciz ve işyerindeki terörü kısaca mobbing olarak tanımladım ve analizini yapmaya çalıştım.

Mobbing kelimesi son yıllarda çok kullanılır oldu. Sebebine baktığımızda iş yerlerinde görünenden çok daha fazla mobbing = bezdiri=sosyal dışlama = psikolojik taciz ya da işyerindeki terör olmasıydı.

Nerden çıktı bu iş demeyelim, eski köye yeni bir adet gelmedi. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz; istenmeyen tayinler, engellenen terfiler, taltif listesine yazmama, seminere-kursa göndermeme ve bunların sonunda açılan davalar, birbirleriyle küs meslektaşlar, kişiler ve daha nice yaşananlar saymakla bitmez.

Mobbing yapan kişilere(mobbingci=bezdirici) baktığımız da çoğunluğunun takıntılı(obsesif), paranoyası olan, narsisizmden beslenen, sempati ve empati(halden anlayan) yeteneğinden yoksun, bulundukları yerlerde kendisine antipati duyulan tipler olduğunu görürüz.

Ne hazindir ki mobbingcide binbir türlü entrika ve oyunlar çevirerek bize antipati duyulmasına çalışmaktadır. İşyerlerimizde mobbingcinin bize karşı bu yaptıkları işyerindeki terördür.

Burada mobbingcilerin resmini tam çekmeye çalıştım, ağacı ve ormanı net görelim istedim

BU İŞLER NASIL OLUYOR, NELER YAPIYORLAR VE BİZ NELER YAPABİLİRİZ?

Mobbingci idmanlıdır ve ifşaatlar, dedikodu vb yolu ile itibarsızlaştırma kampanyaları yapmaktadır. Senin başına olumsuz bir şey gelmesi için tezgâh kurar, senaryo üretir, suç tasnii yapar. Sen bunların bir avuç kendini bilmezin işi olduğunu sanıp rahatlama, gözünü korkutmasın, safları sıklaştırmışlar, sürü psikolojisi ile yaşıyorlar, kötü şeyler olacak anlasana.

BAL TUZAĞI MI? SAKIN HA!…

Mobbingcinin güvenli mekânlarında kurduğu şantaj amaçlı bal(seks) tuzaklarına düşme. Seninle tanıştırılmak istenen kimliği ve kişiliği saklı kadınlara asla bakma. Belden aşağı esprilere girme, bu sohbetlere malzeme olma. Zaafsız ve iradene hâkim ol. Bu tür seks tuzaklarının bir tesadüf olduğunu sanma, bunun için süzme saf olmak gerekir. Bunlar hesaplı kitaplı işlerdir, rastgele olması söz konusu edilemez, çünkü kâinatta hiçbir şey tesadüfü değildir, her olayın nedensellik bağı vardır. Bunlar her hileyi, her ahlaksızlığı yaparlar, çünkü en iyi marifetleri bunlardır. Bundan da içeride ve dışarıda çok sayıda tuzağın(kumpas) kurulduğu anlaşılıyor. Bu yolla meydana saldıkları maşalarına, atılacak taşları da bağlamak istiyorlar.

Mobbingcinin yapmak istediği zekice düşünülmüş bir gündeme getirme operasyonu, geniş çaplı bir kampanya olabilir. Bundan niyetlerinin hiç de iyi olmadığını anlamış olmalısın.

Her şeyle sınanacaksın. Bu haysiyet cellâtlarının, seni tasfiye etmelerine izin verme. Proaktif davran kendini sağlama al.

Mobbincinin ikaz ediyorum, uyarıyorum, sicilini(performans notu) bozarım, soruşturma açarım, sürerim, terfini engellerim, gibi tehditlerine boyun eğme; bunlar ilk el ense çekme hareketleridir iyi analiz et, bil ki bir plan yapılmış ve uygulanıyor, kıyamet kopmazsa mutlaka devamı gelecektir hazırlıklı ol, geç kalma.

Düşük sicil((performans notu) , istenmeyen tayin, terfi engelleme, soruşturma açma… Bunlar mobbingcinin kin kusma hareketleridir. Kıskançlıktan da kaynaklanır.

Mobbingcinin hedeflerini vurmak için, senin etrafındaki, emrindeki kişiler hakkında yürütülen soruşturmaları bile malzeme yaparak soruşturmanın bir ucunu da getirip sana dayayacaktır.

Mobbingci, varsa astlarınla ya da üstlerinle kavga etmeni ister ve bekler, olmadı onları sana kışkırtır. Oysa sulh bizim işimiz başkalarıyla kavgaya vaktimiz olmamalı.

Bunların düşmanlık patolojisinin başat görünür emareleri düşük sicil, olumsuz tayin, terfi engelleme, isimsiz imzasız ihbarlar, soruşturma açmalar… Olmayanı olmuş gibi gösterir ve olanı da olmamış kabul ettirir. Yargılandığınız adliyede ve idarede(daire başkanlığı, müdürlük gibi)  ise aleyhinize ikna turları atarak sizi dünyanın en kriminal(suçlu)  insanı imajı oluşturmaya çalışır.

Bunları hayatlarında ezbere bağlamışlar, otomatiğe takmış öyle gidiyorlar,  belli ki teamül haline getirmişler. Bunlar onların genetiğinde, biyolojilerinde var. Tam bir patolojik hal. Bunlardan, onların ruh tahlili yapılabilir. Adeta rövanş alma duygusuyla hareket ediyorlar, çiğ çiğ yiyecekler gibi bakıyorlar. Anlaşılan tek cepheden savaşla yetinmemişler, farklı cephelerden ateş açmışlar, birçok yönden bombardımana başlamışlar, adeta çapraz ateşe almışlar. Seni hedef şahıs ilan etmişler. Bunlar karşısında adanmışlık duygusuyla hareket et. Yolundan dönme.

Mobbingci karşısında rüzgâra göre yön değiştirme, ayçiçeği başı gibi güneşe göre de konumunu değiştirme. Çünkü güneş istediğin zamanda doğmayabilir, bulutların ardında kalabilir, gece uzar, rüzgârın da hangi yönden eseceği belli olmaz.

BAK SEN ŞU İŞE, HİÇ ŞAŞIRMADIK

Mobbingci seni vurmak için etrafında bulunan ve her türlü role ve oyuna yatkın münafıklarla işbirliği yapar, hal böyle olunca sende potansiyel işbirlikçileri bil ve tanı.

Mobbingcinin Mustafa, Ahmet, Abdullah, Fetullah, Ali, Hasan, Hüseyin… Olması fark etmiyor, bunlar birbirini bir kaşık suda boğacak kadar düşman iken, senin karşında elbirliği ve güç birliği yapıp   “düşmanımın düşmanı dostumdur” deyip birlikte “canciğer, kuzu sarması” oluverirler. Anlaşılan topu çok iyi çeviriyorlar. Perde kalkınca gerçek yüzlerini göreceksin.

FIRSATÇIDIR

Mobbingci başkalarıyla olan problemlerinizde aleyhinize çalışır. “Başkası” onun için önemli değildir, “düşmanımın düşmanı dostumdur” der ve ona sizin aleyhinize olacak bilgi, belge( ki bunlar önceden biriktirilip servise hazır edilmiştir) ve sahte kanıtlar verir, sizin problemlerinizden nemalanır.

Mobbingci senin hiç tanımadığın, görmediğin ve bilmediğin kişileri sana düşman eder, gittiğin her yere senden önce hakkındaki uydurma bilgileri iletir ve böylece mobbingin orada da devam etmesini sağlamaya çalışır.

EZBERLERİNİ BOZ

Mobbingci sana kısık gözlerle nefret edercesine bakıyorsa, içinde öfke, kin ve nefret biriktirmiştir, bil ki kötü şeyler olacak, kaş çatmaların çetelesini tutmaya hiç gerek yok, bekleyip görelim deme, erken davran ve nefesini ensesinde hissettir.

Hep seni düşünen mobbingci beynini meşgul ederek sıkmaktadır, sıkılan beyin dışarıya çatılan kaşlar, asık surat, kısık gözler onun yüzünde bir kin ve nefret tablosu olarak belirmektedir.

Mobbingci sizi kendi ortamında istemediğindendir ki “mıntıka temizliği” yapmakta, gül bahçesinde diken istememektedir. Oysa sen süpürülecek meta ve diken de değilsin. Senin üzerinden plan yapanlara hesaba kitaba gelmez birisi olduğunu, kolay lokma olmadığını hatta hiç lokma olmadığını göster, sana şekil vermek isteyenlere fırsat verme. Burnunu sürtemeyeceklerini, sürü yığınlarından olmadığını göster.

Mobbingcinin seni aşağılamasına asla göz yumma, onurunu yerlere serdirip ayaklar altında çiğnetme, korkulu rüyalar görme, pes etme, başına neler geleceği konusu meçhul olmasın.  

Mobbingci haysiyet ve şerefinle oynamak ister, asla bunu aklından bile geçirmesine müsaade etme.

İHTİYATLI OL:

Mobbingci karşısında öfkene teslim olma, yapılanlara gücün yetmiyorsa, anlamsız ipe sapa gelmez tepkiler verme. Kötü sonuçlar doğurabilecek etkinliklerde bulunma. Ağzından çıkan her sözü olay haline getirmek isterler. Ayağın sürçse üstünden Timur’un filleri geçecektir, bunun için mobbingci lobisi hazır bekliyor, dikkat et. Sırtını mindere getirtme.

Mobbingci kavga döneminin başladığını söylüyor, hem de kıran kırana olacakmış, kullanılmak isteyen, her role giren, her topa çıkanlar vardır bunların provokasyonlarına gelme, komploya malzeme olma, dolduruşa gelme, çatışmaya sürüklenme, mantık hatası yapma, işte hedef hadi ateş et dendiğinde bile sorgulamadan hareket etme, daima tedbir ve teyakkuzda olmalısın, unutma.

Olanlar karşısında ihtiyatlı ol, birden atlama, sürü psikolojisini gör, olayların tam boyutunu gör, analiz ve sentezini yap, olayların arka planını çöz. Kör dövüşü, gölge boksu yapma, rakibini tanı, gerçeği bil, gölgenin kaynağını gör. En güçlü olunan zaman en çok zaafı olunan zamandır. Tek kaynaktan aldığın habere kuşkulu yaklaş, bunu başka bir kaynaktan da doğrulatmaya bak. Oyunun oyuncularını iyi tanı. Eldeki verilerle gördüklerini, yaşadıklarını değerlendiriyorsan yanılabilirsin, farklı açılardan bakmalısın. Olaylara rastlantı deyip geçme, aralarındaki bağlantıyı gör. Olayları değiştiremiyorsan bakış açını, analiz ve sentez yöntemini değiştir. Saflık derecesinde bir iyimserlik zararlıdır.

Mobbingci iddialarını yalan üzerine kurar, bunun karşısında sen hayaller peşinde değil, gerçekler peşinde olacaksın. İddialarını irdele, öfkelenme ve cop çekme, susma ve kuşkunun süzgecinden geçir.

Mobbingci olayı futbol maçı gibi görüyor, başlama vuruşu çoktan yapıldı, gol yeyip ona zafer duygusunu tattırma, zafer narası attırma, çak yaptırma, ellerine kına yaktırma, zil takıp oynattırma. Bu zaferi kazanmanın hırsıyla başka bir planın saldırısına geçecektir, unutma.

YAFTALARI ÖLÇÜ OLMAMALI

Mobbingcinin seninle ilgili sözleri yaftadır, ölçü olmamalı. Doğrular her zaman kanıtlanır. Bunların karşısında haklı olmak yetmez daima haklı kalmak da gerekir

Mobbingcide utanma, mahcup olma, yüz kızarması olmaz, onun yılansı ve zehirli diline düşme. Kabalık, zalimlik ondadır bilesin. Onun dayatmalarını dikte etmesine fırsat verme.

 Mobbingciler sabıkalıları kolay suçlu ilan edebilirler, seni asla!…Haklarını ve özgürlüğünü kaybetme, bunlar senin onur ve erdemindir.Ucuz suçlama ve iftira atıyorlar, bunlar onun bastırılmış istekleri ve düşmanlıklarıdır.

Mobbingci, insanları kandırdığınızı söyler, oysa yaptığı dezenformasyonlarla insanları kandıran, takiyye yapan, tribünlere oynayan, çok yüzlü,  yalancının ta kendisidir.

Yaşananlara bakınca bir bilinçaltı öfkeye, bir intikam duygusunun gerçekleşmesine hizmet ediyor. Mobbingci sonuçta sizi tu kaka ilan etmek istiyor ya da ediyor.

Mobbingciyle gidilen yol çetin, tuzaklar çok bilesin. Gözü dönmüş intikamcı hırsıyla eski hesapları görmektedir. Demokrasi, hoşgörü, diyalog, demokrasi, eşitlik, sosyal barış, insan hakları mobbingci için ayak oyunlarıdır ve maskeli balodur ve kamufle etmeden çok iyi anlar. Bu yaşanan süreç kısa mesafeli engelli koşu değildir, adeta zorlu bir maratondur, devir değişti engelli koşudasın anlamalısın.

Mobbingcinin yoldaş, kardeş gibi terminoloji yapmasına inanma, kardeşim diye kucaklar sonrada ardından bıçaklar, iyi dostu olanın aynaya ihtiyacı olmazmış. Şüpheyle yaşıyor ve o beni yakmadan ben onu yakayım şeklinde çalışıyor.

Aynı iş yerindeymişsin, meslektaşmışsın… Hepsi boş. Bunlar istisna değil geneli böyle. Bir işyeri değil, sanki bir savaş alanı. Adeta ringe çıkmış bir boksör gibi devirecek adam arıyorlar. Seni istek ve iraden dışında ringe çekmek istiyor olabilirler. Sanki işyerinde terör var.

BU İŞTE USTADIRLAR

Kaçın kurası ustalar var karşında,  kavram yaratmada, dedikodu yapmada, dile düşürmede, saptırmada, cepheleştirmede, hedef şaşırtmaca oyununda ustadır. Akılları şirrettedir, savaşmak için zihinsel hazırlıklarını çoktan yapmışlar. Anlaşılan ciddi bir durum var.

Mobbingci “ seni kim kurtaracaksa hadi gelsin elimizden kurtarsın” diyor asla pes etme, yalnızım sanma!…Tehditlere prim verme, mahcup ve alttan alıp vaziyeti kurtaracağını sanma, tavır ve davranışınla dik dur, ama diklenme. 

Mobbingci kılıcını kınından sıyırmış, boynu vurula kelle getirile diyor, işi bitirilsin diyor. Kelle alma arzuları hiç bitmiyor.  Bunlar düello öncesi silahşörlerin son öfke patlamalarına benziyor, anlaşılan çok öfke birikmesi olmuş, durum çok ciddi. Anlaşılan köküne kibrit suyu dökecekler. Pes edip boynunu uzatma. Bazen ilk olmak, risk almaktır.

Mobbingci vurur, biraz durur(suçlular için durulma dönemi), sonra daha güçlü vurur,   alışkanlığından vazgeçmez, aynı davranışlarını artırarak sürdürür. Ona dilediği gibi at oynattırma. Bu nedenle mobbingciyle mücadele aralıksız olmalıdır. Bunda gücünü kullanırken aklını da kullanmalısın.

Mobbingci yaptığı kötülüklerden hiç pişmanlık duymuyor ve ilk fırsatta bu zevki bir daha tatmak istiyor. Sizi anlamaya hiç niyeti yoktur, boşuna iyi niyet besleme. Beşikteki bebeklerini bile her gün “yarın alınacak intikamımız var” ninnileri söyleyerek büyütüyorlar. Yani suya yazı yazmıyorlar iş çok ciddi.  Onun gericiliğiyle barışılmaz, aydınlatılmaya çalışılır karanlık kafalar.

MANİPÜLE EDİYORLAR

Mobbingci hedefini paranoyaya sokup, kafasını işi haricindeki konularla meşgul edip, işlevsizleştirebilir. Böylece kişiyi üretimden uzaklaştırabilir. Birileri anlatsa inanmazdın, ama bu işler böyle oluyor. Gerçekler artık apaçık ortada. Bunlar organize işlerdir. Kafan karışık olmamalı, fevkalade net olmalı. Mobbingci kendi psikolojisi aracılığıyla senin psikolojini yönetmektedir. Hakkınızda topladığı bilgilerden davranış modelinizi tespit etmekte ve sizi ona göre manipüle etmektedir. Korkmayın, korkusu olan özellikle ölüm korkusu olan insan yoğun stres yaşar ve çok kolay manipüle edilir. Böyle birisine istediğiniz kararı verdirirsiniz.

Hâlihazırda bu günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir. Ancak şu da bir gerçek ki rüzgâr ne kadar sert eserse essin kayadan götüreceği sadece toz zerrecikleri olabilir.

BÜRÜTÜSLER

 Mobbingci açıktan, doğrudan hesaplaşma yapamaz, arkadan dolanır, korkaktır, bu gün sırtını sıvazlar, yarın arkadan bıçaklayabilir, kusura bakma ama oyunun kuralı böyle. Olamaz diyorsan olur, hem de bal gibi olur. Belki mobbingcinin eti budu ne ki böylesine büyük işlere aklı ermez diyebilirsin, ama olanlardan ve görünenlerden anlıyoruz ki hainler varsa, münafıklar varsa olur. Mobbingciler sana karşı omuz omuza olmuşlar, birbirlerini emziriyor, bireysel ve kolektif saldırıyor, dayanışma içindeler, birbirlerini koruyorlar.

Onlardan olanlar abad, olmayanları berbat etmek istiyorlar. Birilerinin hayalleri gerçekleşmesin. İster aba altından, isterse açıkça göstersinler hiçbir sopaya pabuç bırakma.

DIŞLARLAR

Mobbingci entrika çevirir, sindirmek ister, korkutur, ön yargıda bulunur, itham eder, töhmet altına sokar, iftira atar, yaftalar, lügatinde bunlar vardır, onun için ölçü yoktur, adeta linç vardır, bunlar onun yaşam mottoso olmuştur, demem o ki amaçları için her yolu mübah görürler. Bu dedikodularla, yalanlarla, başkalarında da size yönelik paranoya geliştirirler ve bu paranoyaları besleyerek sizi dışlatırlar. Senin hakkında hoşlanılmayan ne varsa hepsini toplayıp iyi yanlarını gölgede bırakıp seni öbür uca itmektedirler. Beyin yıkamak için sürekli propaganda yapmaktadırlar. Sizi hayallerindeki düzene engel görmektedir, rahat etmek için istemediklerini postalar, “persona non grata”  istenmeyen adam ilan ederler.

FİRAVUN VE MUSA

Mobbingci çatışma ortamından beslenir. Önce dedikodu, sonra damgalama ve lakap takar, tatmin olmazsa ardından iftira atar ve akabinde hemen küfür gelir,  böylece dışlama yoluna gider, dedikodu ve damgalamanın amacı sizi ötekileştirmektir. Bunlarla bir şey elde edemediğinde ise doğrudan kendileri sürü halinde hücum eder, eşgüdüm halinde çalışırlar ve sizi dışlar ve düşmanlaştırırlar. Acayip sinsidirler, yaptıklarına şöyle üstün körü bir göz atmak dahi,  zulaya koydukları sahte kanıtları, tezgâhın varlığını keşfetmeye yeter ve artar da. Mobbingciler birbirlerine göz kırpar, ancak kirpiklerinin sesini sadece kendileri duyar. Mobbingciye karşı mücadelede “Firavun’a karşı dik duran Musa”  gibi olmalısın. Tırsma, tereddütlü yaşama.

 AMAN HA

Damgalamada kişiyi etkisizleştirip istenmediği sistemden, ortamdan çıkarma gayesi vardır. Silah ve güç kullanmadan istenmeyen kişi sistem dışına çıkarılmış olur. Dışlanan kişi bir de intihar ederse, mobbingci bir taşla iki kuş vurmuş olacaktır. Bu anlarda ne kaybedersen öfkenden kaybedersin, öyleyse sakin ve sabırlı olmayı öğren.  

 ZAAFSIZ YAŞA

İyi mal çıkar bundan dedirtme, burayı bir av alanı, kendini de bir av olarak görmelerine fırsat verme. Bunlar seni avlamak için her türlü aracı meşru görürler. Avlananlar genelde zayıf bir yönüyle tuzağa düşerler, insani zaaflarını yok et. Karşılarında tahminlerinden çok daha ciddi durmalısın, çünkü seni infaz etmeye yeminli timler devreye girmiş, gözünü oymak için hazır kıta tetikte bekliyor olabilirler. Bütün bunlar mobbingcinin bir projesini gerçekleştirmek içindir.

Her mesleğin, işin yapılması koşulları vardır. Mobbingci karşısında dik durmanın koşulu zaafsız yaşamaktır. Çok üzerinde durmadığın bir insani zaafın zaman içinde sana suç işletecek derecede gelişebilir dikkat et. Herkes suç işleyebilir, ancak soruşturma için senin suç işlemeni bekliyor olabilirler. Karamsarlığa gerek yok bu dönemde yaşananlar bunlardır. Hal böyle olunca, ayağını basacağın yeri görmeden adım atma ve her attığın adımı da hesap ederek at. Sinirin bozulduğunda sertleşip içinden şunun haddini bildireyim dersen, bu hatayı getirir, tünel bakışından çık etrafı gör, sinirlerine hâkim ol, yumruğu kuvvetli olanın fikri zayıftır, sabır akıllı kişilerin yumruklarıdır(Mevlana). Ancak, senaristin hayal dünyası belki de yeterince zengindir, o zaman oyununu muhteşem bir oyuncu olduğunu göstererek oyna.

MOBBİNGCİDE HER YOL VE HER TÜRLÜ DÖNÜŞ VARDIR

Mobbingci sizi itibarsızlaştırma erozyonuna tabi tutar. Kara çalma, iftira atma, gözden düşürme, nefret yaratma… Ardından da itham bombardımanı başlar. Bunun için erken uyarı sistemini devreye sok. Erken uyarı sistemin yoksa düşmanlarını göremezsin, sureti haktan görünürler, hep yanındadırlar, hakkınızda bilgi toplar ki ileride âleme servis edip aleyhinize kullansınlar, başkalarıyla paylaşsınlar. Bu bir ekip işidir, bilinçaltındakilerin, bastırılmış isteklerin gün yüzüne çıkmasıdır. Bunlarla yüz yüze geldiğinizde dost görünürler, şaklabanlıklar, sırnaşıklıklar, takla atmalar, yağcılık… gırla gider. Mobbingcide kıvrak bel hareketleri ve keskin U dönüşleri hep vardır. Hal böyle olunca erken uyarı sistemini devreye sok ve radarlarını kur, görünmeyen düşmanını gör, fark et.

Mobbingcide kıskançlık ve eski hesaplardan kaynaklanan kin, nefret ve bunların yarattığı intikam rövanşı ve öç alma duygusu vardır. En büyük silahları da yaftalamak ve faso-fiso edebiyatı yapmaktır. Daha önce yarım kalmış hesabı görmek istemektedirler. Ne kadar çok kin ve nefret birikmişler.

Mobbingcinin yapmak istedikleri çok özel bir cezalandırma, yıpratma, bitirme kampanyası örneğidir. Akıllarında ihanet, vicdanlarında ise nefret vardır. Matematikte 2×2 =4 ya da 2+2= 4 eder, ancak sosyal bilimlerde 2×2 ya da 2+2 her zaman 4 etmeyebilir, çünkü yaşanan süreçte hesapta olmayan kayıplar verilebilir; yaralananlar, sakatlananlar ve ölenler olabileceğinden, süreç sonunda tam olarak 4 etmeyebilir.

SIRA SİZE DE GELECEK

Diğerleri belki şimdi bulundukları yerde “iyi” oldukları için değil, ötekilere göre “ehven-i şer” olduğu için tutuluyorlardır, onlar da günü gelince apar topar paketlenip kapı önüne konulacaktır. Yoksa iyidir, kötü, şüpheli, tehlikeli, ajan, güvenilmez, bizden, gereksiz, onlardan gibi kategorize etmeleri niye yapsınlar ki. Bir gün sıra sana da gelecektir. Bu yaşanan süreçte hala yerinden olmayan varsa tabi.

Mobbingci hiç kale alınmadığında bir kavga çıkarıp kendini önemsetirler. Kendi üzerine dikkatlerimizi çekmek için inatlaşır, zıtlaşır. Anlaşılan çakma fırsatların peşindedir. Sana posta koyarak iş bitirmesine fırsat verme. Konuya dar pencereden bakma.

Mobbingci, tanrının başkalarına verdiği nimetlerden, maldan, mülkten  rahatsız olur, bundan çevrenin  kuşkulanması ve sorgulaması için dedikodu, karalama, istismar yapar, bunlar hayatının vazgeçilmezleridir, yaptıkça lezzet alır, duygularını tatmin eder. Mobbingci kendi yaptıklarını meşrulaştırmak için sizin adli ve idari yönden yargılanmanıza da sebep olur.

HAL BÖYLE OLUNCA…

Mobbingci çalışma, proje üretme vb yeteneklerden yoksundur. O dedikodu yaparak, bunu yayarak kendine sığınma ve yaşam alanı oluşturmaktadır. Dedikodu, damgalama mobbingcinin milli sporu haline gelmiştir. Yaftalamadan zevk alır, aşağılama, fişleme, aleyhinde not tutmak, dolap çevirmek, ayrımcılık yapmakla suçlamak (kampçı psikoloji mobbingcide etnik ve sosyolojik olarak zaten vardır), bilgi çarpıtma, sisleme yapmak, gölgeleme yapmak, hileli yönlendirme, izole etme, yıpratma, sorgulatma, etkisizleştirme, gürültüye getirmek, söylentiler çıkarıp yaymak, toplum içinde kredisini azaltma amaçlı itibar infazı gibi hayal mahsulü (ütopik), akıl ve mantık dışı mekanizmaları kullanarak itibarsızlaştırma erozyonuna tabi tutar ve sizi ortadan silmeye çalışır. Karakteri bunlardır. Hal böyle olunca sana da mobbingci karşısında daima uyanık olmak, ona tezgâhı iyi yere kurdum dedirtmemek, sana olta atıldığından balık olmadığını göstermek, her niyette yenilen muz olmadığını göstermek, ölümü görüp sıtmaya razı olmamak, onun karşısında sükût ikrar sayıldığından susmamak, bir şey olmaz abi düşüncesini terk etmek,  fırsattan istifade bir de ben çakayım diyenlere asla fırsat vermemek, arkadan dolanıp kaçak güreştiğinden etrafı kollamak, şeytan taşlamayı bırakıp çevreye bakmak, asabınızı test edici davranışları olduğundan sabırlı olmak, aynı tuzağa iki defa düşmemek, sırrını kimseye söylememek, tehlike karşısında akıllı davranmak, düşmanlığının akut derecesinde olduğunu bilmek hayati derecede önemlidir. Böyle yaparsan, her zaman olduğu gibi işin sonuçlarıyla uğraşmazsın.  Zaten olmayan yüreklerini de titretirsin.

YOK ARTIK DAHA NELER Mİ DEDİNİZ? DAHA BİTMEDİ…

MOBBİNGCİ  NARSİSTTİR

Mobbingci narsisizmin etkisinde hareket eder ve diğerlerinin üzerinde güç kullanmak ihtiyacı içindedir. 2 kişi ile bir araya gelip diğerini yıkmaya çalışır, tek başına güreşemez, sizi taammüden hedef gösterir, bu yeni ilan ettiği düşmanına karşı savaşılmasını ister ve bunun için yandaş oluşturmaya çalışır, onun sözü diğerleri üzerinde tanrının sözü gibi etkilidir, emir demiri keser, fetva oluşturup herkesin ona uymasını, itaat ve biat etmesini, adeta kölelik yapmasını ister, onun sözleri diğerlerini(yandaşlarını) tetiklemeye yöneliktir,  mikserdir kullanabildiği herkesi ve her şeyi olaya sokar, kıldığınız namazın kabul olmayacağını bile iddia edebilir, bilinçli olarak yaptığı dedikodu yayıldı mı ve dedikodu yapanların sayısı da çoğaldı mı gerçeğin sesi artık duyulmaz olacaktır. Hastalıklı iklimde yetiştiğinden düşmanlığı akut ve psikopatolojiktir, gıdası kin, nefret ve öç alma duyguları olduğundan dişlerini sürekli gıcırdatır. Bulduğu her fırsatta üzerine atlayacağı için açık verme ve arkanı dönme, anomi(değerlerin kaybı) olduğundan hedefine varmak için her türlü değeri pazarlar, gerçekleri çarpıtır senin sinir uçlarına dokunur, oynak pusular kurar, bir taşla birkaç hedefi birden vurmak ve hiç hak etmediği psikolojik kazancı sağlamak ister. Sen böyle gelmiş böyle gitmez de, birileri kızacak diye susma, hiçbir rolün figüranı olma, basit iddiaları kabul etmen senin ne kadar kolay yönlendirilebileceğini gösterir, onun taktiklerini fark et ve ezberlerini boz. Böylece onun yaptıklarından hiçbir şey çıkmayacaktır.

BİRGÜN GELİR DE…

Gün gelir hayat normale döner, ancak mobbingcinin hazımsızlığı, hasetliği, garezi, çekememezliği, kini hiç bitmez, savunma için lojistiğin her zaman hazır olsun.

Her insan mobbingcinin kendisi için yaptıklarının bugün değilse bile yarın mutlaka farkına varacak,  gerçekler anlaşılacaktır. Ancak bugünü yarına bırakma, ahirette hesaplaşırız ya da tanrıya havale ettim deme(sen tembellik edersen Tanrı ne yapsın), bekleme hakkın yok. Bugünler gelip geçer mi bileme, ama onların bilinçli düşmanlığı, kumpasları devam edecektir.

MOBBİNGCİ TAKINTILIDIR

“Taktı mı tam takar” denilen tipler vardır ya işte bu mobbingcide de görülen bir hastalıklı kişilik özelliğidir. Mobbingcinin obsesyonları (takıntıları) vardır ve kronik şekildedir –ki tedaviyi de gerektirir-, siz kim olursanız olun, kavga çıkarmaya çoktan karar vermiş takıntılı bir kişiliktir, bir türlü son noktayı koyamazlar. Tek düşüncesi sizi(hedefini) alandan uzaklaştırmaktır. Bütün çalışmaları ona yöneliktir, takıntılı olduğu için bir konuya takılıp kalır ve beyni hep o konuyu düşündüğünden başka bir düşünce de üretemez. Düşünce üretemediğindendir ki basit olan yaftalama mesleği olmuştur. Kendi beceriksizliğini örtmek için sizi hedef seçmiştir. Çemberi daraltmaktadır. Aklınla hareket et, gemileri yakmak bu devirde bir bakıma intihardır, böyle durumlar için bir B planın olsun, eğer acil bir durum oluşmuşsa bu bir şeyleri zamanında yapmadığındandır, öyleyse muhasebeni iyi yap. 

DEMEM O Kİ:

Âleme nizam vermeye kalkan bu mobbingciler, aslında kendi düzenlerinin bozukluğunu en iyi bilirler. Dürüstlerin adeta yeminli düşmanları olan mobbingciler psikiyatri servislerine yatırılmaları çoktan geçmiş tiplerdir ve bu gün sayıları ve eylemleri de çok fazladır. Hal böyle olunca acilen psikiyatri servisine yatırılmaları ve kapatılmaları gerekmektedir.

Mobbingcinin amacı yılgınlık yaratmak ve çıkarlarına tehdit olarak gördükleri kişileri yok etmektir. Fitne ve fesatlıktan kendini alıkoyamamaktadır. Her gün yeni bir düşman yaratma zihniyeti üzerinde yaşamaktadır. Acaba ne açığını bulabilirim araştırması yapmaktadır. Sana suyumu bulandırıyorsun demektedir. Sesini kısmak istemektedir. Hem savcı hem yargıç olup senin hakkında mahkûmiyet kararını çoktan vermiştir. Ona göre sen “katli vacip” kişilerdensin.

Mobbingci bıktıran, bezdiren ve yoran birisidir. İnsana “yeter l..n!..” dedirtir.

Mobbingcinin karşısında diz çökersen onu büyük görürsün, dik durursan onu küçük olduğunu görürsün. Ona karşı sıfır tolerans olmalı.

Mobbingcinin yaptığı yargısız infazın zaman aşımı yoktur. Yaftaları her zaman hazırdır ve alnınıza şak diye yapıştırıverirler. Bunların ana kan damarlarınıza sızmasına asla izin vermeyin. Tek kalemde sizi bitirmek isterler.

 Mobbingci belden aşağı vurmalarda, kimlik ve kişiliğine söz söylemede ustadır, bir görünmez paratoner tarafından korunuyor da olabilir, rüyasında bile göremeyeceği makamlara gelmiş olabilir.

 Mobbinciye takacağın bir çelme, herhalde seni cennette yaşatacaktır. Doğrusunu Allah bilir. Sen “doğru” dur, “eğri” olan mobbingci belasını bulacaktır.

SUÇLUDURLAR

Seni görünce irkilmeler, titremeler, sıçramalar, çaktırmadan sıvışmalar, yer değiştirmeler, kaçıp gitmeler… Bunlar niye oluyor dersin? Çünkü kafasında hep ama hep sen varsın sadece sen varsın başka kimse yok, 24 saat, gece gündüz düşünüyor. Neyi düşünür? Devleti mi, milleti mi düşünüyor, nerde öyle mobbingci?, O seni düşünüyor, Takıntı oldun sen onda. Senin neyini düşünür? Kötülüğünü, evet sadece kötülüğünü düşünüyor. Kurduğu tuzakları, yandaşlarının, seninle ilgili verdiği emri yapıp yapamayacağını düşünüyor. Ya sen bu kumpasları, ihanet tuzaklarını haber alırsan… İşte bu irkilmeler, titremeler, sıvışmalar… hep bundan oluyor. Onu iyi izlediğinde suçluların telaşı içinde olduğunu göreceksin. Uykuya dalma!…

ACİZ MİYİZ, ÇARESİZ OLMAYI MI ÖĞRENDİK?

Çaresizliği mi öğrendik? Ne yaparsan yap, ne kadar çaba harcarsan harca mevcut durumu değiştiremeyeceğinizi öğrenerek pasif kalmaktasınız ve bu pasifliği de tüm istenmeyen durumlara genellemektesiniz. Böylece mobbingcinin eylemleri karşısında pasif kalıyor ve onun da eylemlerinin sonu bir türlü gelmiyor.

Mobbingci sizi sosyal izolasyona maruz bırakır ve yaşananlar bir “süreçtir” diyerek sizi, yaptıklarını hazmettirmeye, alıştırmaya çalışır ve sizde böylece tecrit edilmiş olursunuz, özgürlüğünüz de elinizden gider.

Büyük bir travma altındasın. Gerçeklik duygunu yitirme. Aşağılık kompleksine girme.  Mağdur psikolojisine asla girme ve mağduriyet gömleğini de çıkar. Cenk elbiseni giymelisin. Kötü olaylar uzun zaman devam etmez, etmemelidir de. Kötümser olma, isteyerek çaresizliği tersine döndürebilirsiniz. Bu işe başlarken var olan amaçlarınızı tekrara gözden geçirin, hayatındaki olumsuz olayları genelleştirme, olumsuz olaylar karşısında yaptıklarının bir işe yaramadığı düşüncesini sil.

Gün gelir bir başına kalabilirsin, çektiğin acılardan ve sıkıntılardan kurtulmanın bir yolunun olmadığı düşüncesine saplanıp kalma, karamsar ve umutsuz olma, olabilecek en kötüyü baştan bilecek ve kabullenecek, adımını ona göre atacaksın. Unutma ki kurtulmanın yolu dik durmak ve direnmektir, ancak davalarına inanmış olanlar dik durabilir. Onurlu insanlar asla teslim alınamazlar, sonunu düşünenler, korkaklar uzun ömürlü olamazlar. Cesaretlilerin davranışlarını, korkaklar anlayamaz.

Onlar, biz, hepimiz… İşyerinde sosyal dışlamaya maruz kalmışızdır, buna tepki verdik ya da günü kurtarmak için, benden bulmasın… Gibi düşüncelerle sineye çektik, derken bu güne geldik. Mobbingcinin yaptıkları meyvelerini verdi mi?

Şimdi baktığımızda; saflar belirginleşti, marşlar koro halinde çalınıyor, gören gözler için bunlar açık sinyallerdir. Seni ipe götürmek isteyenlerle sabah akşam beraber olma, safını seç. Mobbingcinin yaptıklarına artık alıştım deme, yapılanlara sessiz kalışın onun tarafından bir suçlu tavrı gibi değerlendirilir, bir gün yapmadıklarından dolayı pişman da olabilirsin. Mobbingciyle mücadele ümitsiz bir vaka değildir, rabbim mobbingcinin şerrinden… Diyeceğine onun püsküllü bela olmadığını göstermelisin. Bunlar vız gelir tırıs giderler. Mobbingcinin yaptıkları sadece inandıklarımı pekiştirdi.

Mobbingci karşısında olmaz olamaz deneni yapacaksın. Mobbingin bu denli artmasının ve giderek şiddete de dönüşmesinin bir nedeni de mobbinge maruz kalanların artık kolayından boyun eğmemesi, direnmesidir.

İşyeri teröründe vatan hainleriyle kahramanların, kötülerle iyilerin, yanlışlarla doğruların savaşı yaşanmaktadır. Mobbingciler karşısında direnenler hep kazanacaktır.

Devlet- millet- vatan sevgisi olan bu milletin mensupları birbirine düşmemeli, dost ve düşmanını birbirinden ayırmalı, iş işten geçmeden kurulan kalleş tuzakları fark etmeli, yalan ve dolanla yapılan tahriklere, gaza getirmelere kapılmamalıdır.

Benim burada yazdıklarım birçok insanımızın yaşayarak gördükleriyle uyuşum halindedir, yazmadığım ancak sizlerin yaşadığı daha nice mobbingci ve kurdukları kumpasları görmüşsünüzdür. Yaşadıklarımıza şöyle bir göz atmak, hayatımızda mobbingcinin izlerini görmeye yeter de artar bile.Mobbing hayatımızın bir parçasıdır, burada mobbingcilerin akan ve yaşam alanlarımızı ve kaynaklarımızı kirleten kirler olduğunu, bizi hedef gösteren de infazı yapanda onun olduğunu gördüm ve bir fotoğrafını çekmeye çalıştım.

Bundan böyle mobbingcinin sizin için ne gibi kötülükler yapabilir diye düşünme, çünkü yaptıkları ortada olunca bundan sonra yapabileceklerini de tahmin edebilirsin, siz mobbingciyle mücadelede neler yapabiliriz diye düşünmelisiniz.

Tüm mobbingciler şunu bilsin ki özgürlüğümüz için her bedeli ödemeye, her belaya ve zorluğa göğüs germeye, her dostumuzu desteklemeye ve mobbingcilere karşı koymaya varız ve hazırız. Bedeli ne olursa olsun asla gevşeme, pes etme, sonuna kadar diren, asla teslim olma. Hiç durmadan yoluna devam et. Susma, sustukça sıra sana gelecek

Bizler de mobbingciye “ madem öyle gel böyle” diyelim. Bilinmelidir ki  asıl vatan savunması hanımlar ve beyler olarak sivil hayatta olan savunmadır.

Bu yazıyı yalnızca benim görüşlerimi ve yaşadıklarımı yansıtan münferit bir çalışma gibi görmek yanıltıcı olabilir. Çünkü bu yazının içeriği ile medyaya yansımış olan işyerinde dışlama ve ötekileştirme konulu yazı ve haberlerdeki benzer yakınmalarla uyumludur.