Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

İstanbul Kemer Takıyor Projesi

image002

İlimizde “İstanbul Kemer Takıyor” projesi, 03 Mayıs 2013 tarihi itibariyle hayata geçirilmiştir. Bu proje kapsamında aralıksız devam eden emniyet kemeri denetimlerimizde, emniyet kemeri kullanımı konusunda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, hayati önemi anlatılarak farkındalık oluşturmak ve bu farkındalığı davranış biçimine dönüştürmek amacıyla, İstanbul genelinde 17-24 Mayıs 2013 tarihleri arasında bir hafta süre ile emniyet kemeri denetimlerinde idari para cezası yerineİstanbul Kemer Takıyor projesi bilgilendirme broşürü, kampanya stikerları ve promosyonlar” dağıtılarak, emniyet kemeri kullanımının önemi anlatılmıştır.

image004İstanbul Kemer Takıyor projesi kapsamında tanıtım broşürlerinin bilinçlendirme amaçlı bir hafta süre ile denetimlerde sürücülere dağıtılması ile eş zamanlı olarak, bir kaza esnasında takla atan aracın içerisindeki sürücü ve yolcularının emniyet kemeri takılmaması halinde, maruz kalabileceği basınç, darbeler ve tehlikeleri yavaşlatılmış şekilde similize etmek amacı ile tasarlanan gezici smilasyon aracı 2013 yılı sonuna kadar İstanbul’un birçok noktasında ulaşabileceğimiz maksimum sayıda vatandaşımıza kullandırılarak, vatandaşlarımızın emniyet kemeri kullanımı konusunda bilinçlenmeleri amaçlanmıştır. Yine kampanya kapsamında simülasyon aracını kullanan tüm vatandaşlarımıza teşvik amaçlı ilkyardım çantası hediye edilmiştir.

İSTANBUL KEMER TAKIYOR” PROJESİ

Tüm bu bilimsel verilerin ışığında, ilimizde meydana gelebilecek trafik kazalarında, araçlarda emniyet kemeri takmama sebebiyle meydana gelebilecek ölümlerin önüne geçilebilmesi amacıyla 17 Mayıs 2013 tarihinde “İstanbul Kemer Takıyor” Projesi  uygulanmaya başlanmış, kampanyanın yürütülmesi amacıyla 100.000 adet emniyet kemeri el broşürü, üzerinde slogan bulunan 100.000 adet cam stikeri uygulama esnasında  sürücülere dağıtılmıştır.  Kampanya kapsamında, sürücülere yönelik 1 hafta süreyle yoğun bir şekilde  uyarı, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunulmuş devamında  24 mayıs itibariyle kural ihlalinde bulunan sürücülere K.T.K’nın ilgili maddeleri uyarınca cezai işlem uygulanmıştır.

image006

Emniyet kemeri kullanımı ile ilgili ilimizde 16 değişik noktada eş zamanlı olarak sürücüler üzerinde gözlem yapılmış,   şehiriçinde emniyet kemeri takma oranı % 47, şehir dışında % 57, İstanbul genelinde ise % 50 olduğu tespit edilmiştir.

Uluslararası araştırmalarda emniyet kemeri kullanımının trafik kazalarındaki ölümleri % 45, yaralanmaları ise % 55 gibi büyük oranlarda azalttığı tespit edilmiştir. Emniyet kemeri kullanımı, kazalardaki yaralanmaları büyük ölçüde azaltmaktadır ve otomobilin ön koltuklarında kemer kullanmamanın büyük risk oluşturduğunu büyük bir çoğunluk kabul etmektedir.

image008Halk arasında “Emniyet kemeri kullanırsam, bir kaza anında otomobilden çıkamam, otomobilden dışarı fırlamak daha iyidir, direksiyona sıkıca tutunurum, bir şey olmaz”, “Şehir içinde emniyet kemeri kullanmıyorum, çünkü ben düşük hızlarda çarpmaya dayanırım”,gibi yanlış inanışlar devam etmektedir.

Almanya da yapılan bir araştırmaya göre şehir içi yollarda hız limiti 50 km/s olması sürücülerimizde fazla önemsenmeyen bir hız limitidir. Ancak kafa kafaya çarpışmalarda sürücünün karşılaştığı kuvvet 4 ton dur.

Kaza istatistikleri, emniyet kemerinin, otomobildeki hayat kurtaran araçların en önemlisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. 30 kilometre hızda oluşan bir kazada, arka koltuktaki yetişkin bir yolcu bir filin ağırlığına eşit olan 3,5 tonluk bir güçle öne fırlatılmaktadır. Emniyet kemeri kullanılmadığında, bu durum yolcunun ölümü veya ağır yaralanmasıyla sonuçlanmasının dışında, ön koltuktaki yolcuların da zarar görmesine neden olmaktadır.

image010

ÖNERİLERİMİZ

  • Bir araç içerisinde bulunan sürücü, ön ve arka koltuklarda oturan yolcular da dahil Emniyet Kemeri kullanmalıdır.
  • Gidilecek mesafe uzunluğu ne olursa olsun mutlaka Emniyet Kemeri kullanılmalıdır.
  • Emniyet Kemeri kullanımı kısa mesafelerde gereksiz görülmemeli; unutulmamalıdır ki trafik kazalarında yaşamını yitirenlerin %35’lik oranı şehir içindedir.
  • Halkımızdan kendi can güvenlikleri için karayolunu kullanırken kurallara riayet etmelerini ve Emniyet Kemeri kullanmalarını istiyoruz. Çünkü Trafik kazaları sadece başkalarının başına gelmez. Emniyet Kemeri ile hayata bağlanın…

image012