Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

İPA VE POLİS

 

Halil TATAŞ

1.Sınıf Emniyet Müdürü

İzmir İl Emniyet Müdürü

IPA Almanya Seksiyonunun,  03-07 Ekim tarihlerinde  Emniyet Müdürlüğümüze yapmış oldukları ziyaret, globalleşen dünyamızda, polis birimlerinin başka ülke polislerini ve hizmet verdikleri toplumun yapısını anlaması  açısından çok faydalı olmuştur. Ayrıca bu gezi ülkemizin tanıtılmasına katkıda bulunduğu gibi Emniyet teşkilatları arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı da sağlamıştır.

İlimize gelen IPA Heyeti;   IPA  Almanya Seksiyonu Genel Sekreteri Helmut IRMEN’in  başkanlığında, Daha önceden ülkemizde bulunmamış ve hiçbir Türk ile tanışmamış olan Nurnberg Emniyet personeli  ve 2. IPA  Almanya Futbol Turnuvası Şampiyonu olan  Nurnberg  futbol takımıyla birlikte  toplam 27 kişiden oluşmaktaydı.

Ziyaretlerinin ilk günlerinde İzmir Emniyet Müdürlüğü futbol takımımız ile yaptıkları dostluk maçı, büyük ilgi görmüş  ve her iki ülke polis teşkilatlarına yakışan dostluk sahneleriyle takdir  toplamıştır.

IPA Almanya Seksiyonu temsilcileri ilimizde bulundukları süre içerisinde  Efes Antik kenti ve  müzesi ile  Selçuk ve Meryem Ana’ya turistik gezilerde bulundular.

Bu gezilerde  ülkemizde daha önce hiç bulunmamış olan heyet,  gördükleri güzellikler  karşısında ülkemiz hakkındaki  ön yargılarının ne derece yanlış olduğunu her vesile ile  açıkça ifade ettiler.

Yurt dışında  ülkemizin güvenli turizm bölgesi olmadığı yönündeki spekülatif haberlerin Almanya Emniyet yetkililerince ne denli asılsız bir olay olduğunun belirtilmesi ve bu yanlışın düzeltilmesi  için ellerinden geleni yapacaklarını belirtmeleri,  ülkemizin tanıtımı için sevindirici, biz Emniyet mensupları içinse gurur  verici bir olaydır.

Heyet ilimizde bulunduğu süre içerisinde Rüştü ÜNSAL Polis Meslek Y.O’na ve Çevik Kuvvet Şb. Müdürlüğümüze ziyarette bulunmuşlar  ve bilgisayar destekli Emniyet Müdürlüğü  sunumumuz sayesinde teşkilatımızı tanıma fırsatı elde etmişlerdir. Aynı zamanda Avrupa Birliği  uyum sürecinde  yürürlüğe giren  ve her iki ülkede  uygulanan  yasalarla ilgili, personellerimiz arasında  çok verimli geçen bilgi alış verişleri  olmuştur.

Suçların ve suçluların giderek uluslar arası boyut kazandığı dünyamızda, Emniyet  Teşkilatlarının büyük bir koordine ve birliktelik içerisinde olması gerekmektedir.IPA aracılığı ile yapılan bu tür faaliyetler, Polis teşkilatlarının birbirlerini daha iyi tanımalarına, suçla mücadelede bilgi alış verişine ve irtibatın  gelişmesine  büyük katkı  sağlayacaktır.

Emniyet güçleri olarak bizlerin kullandığı teknikler ve taktikler vasıtasıyla  izlerini kaybettiremeyen suç örgütleri faaliyetlerini çeşitli ülkelere yayarak kanunlardan kaçma yolları arayışı içerisindedirler. Başta IPA faaliyetleri olmak üzere ülkeler arası diyalogların ve irtibatın sağlamlaştırılmasının bize olduğu gibi tüm dünya devletlerine de  faydalı olacağı kanaatindeyim. Karşılıklı olarak sistem  işleyişinin ve yeteneklerin bilinmesi Uluslararası suçla mücadelede devamlılığı ve başarıyı getirecektir.

IPA vasıtasıyla düzenlenen bu tür faaliyetlerin  dünya teşkilatlarına yayılması  karşılıklı olarak mesleki beceri ve kabiliyetlerin gelişimine katkıda bulunacaktır. Ayrıca ülkemize gelen heyetlerle yapılan geziler turizm alanında ülkemizin hak ettiği vizyonu kazanmasını sağlayacaktır.

Her geçen gün  teşkilatımız içerisindeki katılımlarını arttıran IPA Türkiye Seksiyonunun, personelimizin bilgi ve becerilerine  katkıları büyük olan bu çeşit faaliyetlerini tüm içtenliğimizle destekliyoruz.

Teşkilatımız mensupları tarafından verilen yıllık  9 milyonluk  cüzi bir ücrete  karşın,  Türkiye’yi hiç  görmemiş ve tanımamış  Dünya Polis teşkilatı mensuplarının  IPA faaliyetleri vasıtasıyla Ülkemizi ve bizleri  tanımasının  sağlamasından dolayı çok önemli ve etkilidir.

Gelecekte de Emniyet Teşkilatımızın  IPA  faaliyetlerine geniş katılımlarının ve  desteğinin şimdi olduğu gibi sürdürmesini diler,

Saygılar sunarım.