Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

İnsanın Kıymeti

polis_dergi_mart_2013 (1)_002

polis_dergi_mart_2013 (1)_0031 Şubat 2013 günüydü. DHKP/C denilen terörist karakterli sol örgütün, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine gönderdiği canlı bombanın amacına ulaştığı sırada, Büyükelçilikte 20 yılı aşkın vazife yapan güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu hayatını kaybetti. Aynı gün ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington’da göreve başladı. Kerry, hiç şüphe yok ki yeni göreve başlama heyecan ve telaşına rağmen Ankara’da Büyükelçilikteki patlama ile birlikte Mustafa Akarsu ile ilgili detay sayılabilecek bilgileri de ihmal etmeden almış olmalı.

Nitekim Bakan Kerry, Ankara’ya gelişini özellikle olayın ay dönümü olan 1 Mart tarihine denk getirip ilk iş olarak Mustafa Akarsu’ya ve ailesine büyük bir vefa örneği sergiliyor.

 Dışişleri Bakanı John Kerry, “Mustafa bizim için hayatını kaybetti” diyerek ailesine (eşi Yasemin ile çocukları Sami ve Hilal) Beyaz Saray tarafından çok az kişiye verilen “Thomas Jefferson Star” kahramanlık madalyası ile Akarsu’nun ölümüyle yarıya indirilen ABD bayrağını veriyor.

 ABD Büyükelçiliğinde düzenlenen törende konuşan Kerry, şunları söylüyor. “Başınız sağolsun Akarsu adına Büyükelçilik bahçesine yaptırılan çeşmeyi ziyaret ettim. Tıpkı Yasemin’in söylediği gibi huzur dolu bir yer. Mustafa’nın ani kaybının yasını hala tutuyoruz. Yurtdışındaki Amerikan misyonlarında görev yapanlar milliyeti ne olursa olsun birbirine bağlıdırlar. Mustafa bizim için hayatını kaybetti. Bu kapıları 20 yıldan fazla korudu. Sadece korumakla kalmadı, aynı zamanda kimseye boyun eğmedi. Mustafa, hem Türk halkının hem de ABD’nin gurur kaynağı oldu. Terörizim korkusu bu kapılara geldiğinde, Mustafa ve arkadaşları kahramanca hareket etti ve cesaretleriyle hayat kurtardılar. Mustafa’nın bu kapıda hayatını kaybettiği gün benim de Bakanlıkta ilk günümdü. Göreve başlarken yemin ettiğimde bu trajedi aklımda ve kalbimdeydi. O, çocuklarına ABD’de eğitim fırsatı verme imkanı istiyordu. Mustafa bu planlarında o kadar istekliydik bugün onun bu hayalini gerçekleştirmek bizim görevimiz”

ABD Dışişleri Bakanı patlama sırasında aynı kapıda görev yapan diğer güvenlik görevlileri Tuncay Avcı ile Şefik Soylu’ya da saldırı sırasında olay yerinde bulunan ve yaralanan Gazeteci Didem Tuncay’ın hayatını kurtardıkları için kahramalık ödülü verdi.

John Kerry’nin Türkiye’deki resmi programından önce Mustafa Akarsu’nun anısına düzenlenen törene katılması, Akarsu’nun acısını yüreğinde hissetmesi ve onun ailesine sıcak ve dostane bir şekilde sarılmasını, en azından önemli bir vefa örneği ile insanın kıymetini bilen insan figürü çizmiş olmasını, elbette gıpta ile karşılamak gerekir. Yıllarca özgürlük, demokrasi ve insan hakları çığırtkanlığı yapan DHKP/C, gazeteci Didem Tuncay’ın ailesinden özür dileyerek bu defteri kapatabilir mi?