Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

HER MİNİK KALBE BİR TRAFİK POLİSİ

  

                                                                          Ender KAPLAN

                                                              Trafik Denetleme Şube Müdürü

 

                               

 

          “Ailemin Ve Ülkemin Trafik Polisiyim Kampanyası” 

 

         Ankara Emniyet Müdürlüğü, olarak bu kampanyayı başlatmamızdaki amaç; Ülke olarak ani teknolojik sıçramalar sonucu, araçların hızla çoğalması herkesin bir araba sahibi olmak istemesi, trafik eğitimi almamış veya çok az almış büyük bir kitleyi meydana getirmiştir. Bu kitle içerisindeki sürücüler ve yayalar daha önce yaşadıkları çevrede, trafik  kuralları ile  çok az belki de hiç karşılaşmamışlar bu da insanların trafikte bocalamalarına sebep olmuştur. Bu çevre içerisin de yetişen çocuklarımızın alacakları trafik eğitimi de bu ailelerdeki kişilerin trafik kurallarını bildiği ve uyguladıkları kadar olmasından başka bir şey beklenemez. Bizlerin de bu ailelerle tek tek  iletişim kurarak, trafik eğitimi verme olasılığımız hiç yok denecek kadar azdır. İşte bu temel düşünce ile yola çıkarak bu ailelerle iletişim kurabileceğimiz tek yol olan ve gelecekte  trafiğin yetişkinleri olacak çocuklarımızın eğitimine önem  vererek gerçekten temelden trafik eğitim almış kuralları bilen ve kurallara uyan bir nesil yaratmaktır. Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim kampanyası ile atılan bu tohumlar  filizlenecek ve ileride meyve vererek biz polislerin ceza uygulamadığı, trafik konusun da kendine ve başkalarına maddi ve manevi zararı olmayan saygılı ve eğitimli birer sürücü ve yaya olacaklarından son derece eminiz.     

         Bu kampanya Sayın İl Emniyet Müdürümüz Ercüment YILMAZ’ın ilgi ve desteği ile başlamış, trafikte istenilen düzeyde toplum yaratılıncaya kadarda devam edecektir.     

         Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim kampanyasının startı verildikten sonra;Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yrd.Ahmet TÜRKER, Trafik Denetleme Şube Müdürü Ender KAPLAN , Eğitim Büro Amiri Bşk. Ümit GÜNEY’in ortaklaşa yapmış oldukları çalışmalar sonucu,  milli eğitim müdürlüğü kanalı ile tüm ilköğretim 1. sınıflarda okuyan çocukların adı-soyadı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi ve birer adet fotoğraf okullarından istemiş, bunların bize ulaşmaları Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli motorize ekiplerle sağlanmıştır. 567 tane okuldan gelen öğrenci isim listeleri trafik vakfının bastırdığı 58000 adet kimlik kartına başta eğitim büro çalışanları ve diğer büro memurlarının özverili çalışmaları ile iki ay gibi kısa bir sürede tek tek  yazılarak fotoğrafları  yapıştırılmıştır. Kimlik kartlarının bizler tarafından doldurulmasındaki amaç herhangi bir yanlışlığa meydan vermeyerek, kimliklerin bizzat trafik polisi tarafından öğrencilere verilmesini sağlamaktır.

         Bu kimlik kartları ile birlikte trafik eğitimi de verileceğinden ; eğitimi verecek 250 personel büyük bir titizlikle amir sınıfından seçilmiş ve bu personele  eğitim verirken kullanacakları sunum teknikleri, eğitim psikolojisi, çocuk davranışları gibi pedogojik eğitimler  konusunda Gazi Üniversitesi Trafik Planlama ve Uygulama Anabilim Dalı öğretim üyesi Fatoş Gür AKINOĞLU tarafından eğitim semineri verilerek  eğitimin kalitesi artırılmış yani çocukların anlayabilecekleri  dilde, kapasitede ve coşkuda trafik kuralları, sohbet ortamında resmi üniformalı polisler  ile karşılıklı diologlar kurarak polis ve öğrenci ilişkilerini güçlendirerek anlatılmıştır.     

         İl Emniyet Müdürümüz Ercüment YILMAZ ,basın mensuplarının da katıldığı seminerde okullarda bu eğitimi verecek 250 amir sınıfı personele hitap etmiş ve “Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim” kampanyasını tanıtmıştır. Okullarda eğitim verecek personele kimlik kartları teslim edilmiş, iki gün içerisinde 567 öğretim kurumuna gidilerek 58 000 öğrenciye trafik semineri verilmiş ve bu öğrencilere kimlik kartları dağıtılmıştır.  Emniyet Müdürümüz sayın Ercüment YILMAZ’ın da bizzat katılımlarıyla Mamak ilçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet ilk öğretim okuluna gidilmiş ve basın mensuplarının da izlediği trafik semineri verilerek, öğrencilere daha önce isimlerine düzenlenen “Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim “Kimlik kartları dağıtılmış ve kampanya başlatılmıştır.   

         Ülkemin ve Ailemin Trafik Polisiyim kampanyası hemen hemen her televizyon kanalı ve yazılı basında yayınlanmış . Basın , öğrenci ve ailelerin büyük beğenisini kazandığı gibi olumlu eleştiriler daha sonraki günlerde müşahade edilmiştir.           

         Çocukların geleceği için yapılacak en iyi yatırım eğitime yapılan yatırımdır.Ayrıca aileler olarak çocuklarımıza çok küçük yaşta elini yüzünü sabunlaması gerektiğini aksi taktirde mikropların bizi hasta edeceğini nasıl  öğretip alıştırıyorsak aynı şekilde de trafik kurallarına uymazlarsa yaralanabileceklerini hatta ölebileceklerini de öğretmeliyiz. Umarız önümüzdeki yıllarda sürücüler ve yayalar o kadar iyi uyarlar ki trafik kurallarına, biz trafik polisleri olarak ceza kesecek hiç kimse bulamayız.  

         Başarı ve mutluluklar temennilerimizle…