Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Güvenlik Fuar ve Seminerleri

polis_dergi_eylul_2013_017 polis_dergi_eylul_2013_018          Ağustosun yarısı geçilince yavaş yavaş havalar serinlemeye başlar, tatile çıkanların dönüş hazırlıklarına başlarlar. Üniversite ve SBS sınavları açıklanmış, ülkede milyonlarca aile okul kayıt heyecanı ve kıyafet ve diğer eğitim ihtiyaçların temin telaşına düşerler. Bu nedenle, batı ülkelerinde, örneğin Fransa’da tatil sonrası dönem için, daha ziyade eğitime atıfta bulunularak “Okula dönüş” olarak adlandırılır.

          Yaz dönemi sonrası şüphesiz tek hareketlilik eğitim alanında değildir. Lig zaten başlamış, ilk maçlar yapılmış ve şimdiden takımlar hakkında temkinli, abartılı spor yorumları çoktan başlamıştır…

          Bu yıl güvenlik sektöründe de sonbaharın ilk aylarında iki önemli etkinlik vardır.

          5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanununun 2004 yılında yürürlüğe girmesinden sonra ülkemizde özel güvenlik alanında önemli gelişmeler olmuş, gerek özel güvenlik şirketi/eğitim kurumu sayısı ve gerekse ülkenin her köşesinde giderek yaygın bir şekilde hizmet veren özel güvenlik görevlisi sayısındaki önemli artış ile özel güvenlik artık vatandaşların günlük hayatında her an karşılaştığı rutin bir uygulama olmaya başlamıştır.

Hal böyle olunca sektördeki gelişmelerin sergilenmesi amacıyla fuar&seminer etkinliklerinde de bir canlanma, hareketlenme olmaya başlamıştır.

Ülkemizde özel güvenlik sektörünün gelişim süreci ve önemli bir potansiyelinin bulunması ve coğrafi konumu itibariyle yabancı yatırımcıların da ilgi ve dikkatini çekmeye başlamıştır. Bu alanda ülkede ciddi yatırımlar yapılmaya başlanmıştır.

Bu gelişmeler ışığında bu yıl, diğer pek çok alanda olduğu üzere, güvenlik fuar ve etkinlikleri de ayrı bir önem kazanmış ve ülkemize yeni bir fuar yatırımı yapılması nedeniyle de ciddi bir rekabet ortamı da oluşmaya başlamıştır.

Bu yıl, ülkemizde 2 güvenlik ve seminer etkinliği gerçekleşecektir:

1-: Marmara Tanıtım Fuarcılık tarafından 14 yıldır düzenlenmekte olan 17. Uluslararası ISAF (Güvenlik Sistemleri Hizmetleri Ekipmanları ve RFID) Fuarı 19-22 Eylül 2013 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi (İFM) Yeşilköy’de gerçekleşecektir. (http://www.guvenlikkonferansi.com)

2.

 Bu yıl ülkemizde ilk defa, İngiltere menşe’li 40 yıllık mazisi olan IFSEC fuarı, İstanbul’da 30 Eylül-2 Ekim 2013 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve          Sergi Sarayında gerçekleşecektir.  (http://www.ifsec-istanbul.com)

        Her iki Fuar’da da kamu ve özel sektördeki güvenliğin çeşitli alanlarında kullanılan teknolojik ve elektronik araç, gereç ve cihazların sergilenmesi yanında genel/özel güvenliğin değişik alanlarındaki gelişmelerle ilgi seminer/konferans ve panellerde de çeşitli temalar ele alınıp işlenecektir.

          Bu etkinliklerde dünyanın çeşitli ülkeleri ve ülkemizde üretilen güvenlik/teknolojik/elektronik malzemelerin tanıtımıyla güncel konular hakkında uluslararası ve yerli uzmanlar tarafında yapılacak sunum ve tartışmalarla güvenliğin dünü-bugünü ve de geleceği tartışılacaktır.

          Dünyanın değişik ülkeleri ve özellikle ülkemize yakın bölgelerde cereyan eden politik gelişmeler ve yaşanan terör olayları nedeniyle güvenliğin önemi bir kez daha sergilenmektedir.

          Bu bağlamda dünyada olan bitenleri daha iyi anlamak ve bu olaylara karşı alınabilecek tedbirler hakkında bilgi edinmek, genel-özel güvenlik alanındaki ilişki ve işbirliği ortamını geliştirmek açısından bu fuar ve etkinliklerin önemli bir fırsat olduğu değerlendirilmektedir.