Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Güvenli Okul Projesi İstanbul’da Devlet Okullarında Uygulanıyor

image001

Bahçeşehir Üniversitesi ve CSG City Security Group işbirliği ile Türkiye’de ilk defa uygulamaya konulan CSG Güvenli Okul Akreditasyon Projesi kapsamında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol yaptık. Bu protokol çerçevesinde Güvenli Okul akreditasyon projesinin basın lansmanını Bahçeşehir Üniversitesinde gerçekleştirdik.

 Sevdiklerimizi güvende tutmanın maliyeti hesaplanamaz

Güvenli Okul Projesine neden ihtiyaç duyuluyor diye düşündüğümüzde karşımıza birçok gerçek ve risk olgusu çıkıyor. Türkiye’de ve AB’liği ülkelerinde okullar ve çevrelerinde birçok sorun ve olay yaşanıyor. Her gün Avrupa’da bir çocuk bu yüzden hayatını kaybediyor. Okulların güvenli ve olumlu bir iklime sahip olması, öğrencilerin derslerine odaklanmalarına ve kaygı yaşamamalarına katkı sağlıyor. İşte bu noktada en değerli varlığımız olan çocuklarımızın geleceği ve yaşam güvenliği öne çıkıyor. Çocuklarımızın güvenli okullarda olması bizi mutlu ediyor güvensiz okullar ise korkutuyor.

 Sevdiklerimizin güvende olduğunu bilmenin değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Güvenli okul işte bunun için var.

Türkiye’de eğitime dair pek çok konuyu tartışıyoruz ancak okulların güvenliğini yeterince tartışmıyoruz. Pek çok tartışma konusu içerisinde belki de en rahat çözüme kavuşturabileceğimiz tek konuyu…

 Bugün Türkiye’de okulların %62’sinde şiddet olayları yaşanıyor, ailelerin %73’ü çocukları okulda bulunduğu sırada güvenliğinden endişe duyuyor.

 Yaptığımız araştırmalarda her iki veliden biri okulların yeterince güvenli olmadığını, okul yöneticileri ve öğretmenlerin güvenlik konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olmadığını düşünüyor.

 Velilerin %64’ü çocuğu okula giderken yolda güvenliğinden endişe duyuyor.

 %51’i okul binalarını fiziki olarak güvenli bulmuyor.

 Biz bu istatistikleri olumlu yönde değiştirmek, velilerimizin endişelerini gidermek için CSG Güvenli Okul projesini geliştirdik.

 Sadece velilerimiz için değil, öğrenci, öğretmen ve okul çalışanlarının kaygı ve korkunun olmadığı bir okul ikliminde öğrenme ve öğretmeye odaklanabilmeleri için güvenli okul projesini gerçekleştirdik.

 Binaların mimarisinden fiziki güvenliğine, okul ikliminden sağlık güvenliğine, acil durum ve kriz yönetiminden servis ve ulaşım güvenliğine kadar tüm süreçlerin standartlarını oluşturarak güvenli okul iklimini sağlamayı hedefledik.

 Peki, Güvenli Okul Projesi neyi değiştirecek?

 • Bu proje ile okullarımız proaktif bir güvenlik algısına ve yönetimine sahip olacak.
 • Olası risk ve krizlere karşı hazırlıklı bulunacaktır.
 • Kaygı ve korkunun olmadığı, tüm okul paydaşlarının kendini güvende ve iyi hissettiği bir okul iklimi oluşturulacaktır.
 • Okul güvenliğini olumsuz etkileyen başta şiddet olayları, akran zorbalığı, siber zorbalık, madde bağımlılığı ve şiddetin temel nedeni olan değerler eğitimi konusunda farkındalık kazandırılacaktır.
 • Güvenli servis ortamı sağlanacaktır.
 • Amaçladığımız ve gerçekleştireceğimiz Güvenli Okul; öğrenci, öğretmen ve çalışanların kendilerini fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan güvenli ve iyi hissettikleri okuldur.

 Tekrar söylüyorum,

 Yarınlarımız olan çocuklarımızın güvenliği hepimizin sorumluluğudur ve Güvenli Okul Projesi bunun için var.

 Ülkemizde, eğitim çağındaki çocukların güvenli bir okul ikliminde eğitimlerini sürdürebilmelerine yönelik olarak hazırladığımız “CSG Güvenli Okul Akreditasyon Projesi”nin önem ve değeri 19. Milli Eğitim Şurası’nda ortaya çıkmıştır.

 Okullarda yaşanan güvenlik sorunlarının çözümü ve önlenmesi amacıyla her okul için kapsamlı bir okul güvenliği eylem planı hazırlanması, okulda fiziksel güvenliğin sağlanması, okulda psikolojik güvenliğin sağlanması, başlıklarında çalışmalar yapılması kararlaştırılmıştır.

Okullar ve çevresinde oluşabilecek güvenlik risk ve tehlikesinin önlenmesinde kolluk kuvvetleri ile koordineli çalışılmasının yanında; okul, öğrenci, aile ve toplum işbirliğinin sağlanmasının önemi tartışılmazdır.

 Güvenli Okul

Güvenli Okul; okul paydaşlarının özgür ve barışçıl bir okul ortamında korku ve endişelerden uzak, eğitim ve öğretimlerini güven ve huzur içinde yaptıkları, sevgi ve saygıyla bezenmiş sımsıcak duyguların okul koridorlarında ve bahçelerinde özgürce dolaştığı, birbirlerine değer veren ve konulmuş kurallara uyan, okula bağlılıkları güçlü, davranışları dengeli bireylerin oluşturduğu bir güvenlik algısını ve boyutunu kapsamaktadır.

 CSG Güvenli Okul Standartları

Okul güvenliği, sadece okul ve çevresinin güvenliğini sağlayıcı ve koruyucu çalışmaları içermez. Güvenlik algısının güçlü olduğu güvenlik yönetiminin tüm aşamalarında, okul bina ve kampüslerinin tasarımından, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerin çeşitliliğine ve kalitesine, öğrencilerin şiddet içeren davranışlarından öğrenmeye odaklanmalarına kadar, okul iklimi ve kültürünü oluşturan tüm etmenleri de içermektedir.

 Güvenli Okul Standartlarını şu başlıklar altında inceleyebiliriz;

 • Fiziki ve Mimari Güvenlik
 • Okul ve Çevresinin Güvenliği
 • Olumlu Okul İklimi ve Kültürü
 • Ziyaretçi Kayıt-Kontrol ve Denetimi
 • Okul Paydaşlarının Güvenliği
 • Sağlık Güvenliği
 • Ulaşım-Servis Güvenliği
 • Kapsamlı Acil Durum Planı ve Kriz Yönetimi
 • Yüksek Ölçekli Güvenlik Yapısı ve Algısı
 • CCTV-Elektronik Güvenlik
 • Madde Bağımlılığı ile Mücadele

 Okul güvenliğinin istenilen düzeyde sağlanması için okul güvenlik politikalarının ve planlarının, tüm risk analizleri göz önüne alınarak oluşturulması gerekir. Okul güvenliği genel anlam da öğrenci ve okul personelinin okul içerisinden ve çevresinden kaynaklanan suç, şiddet, saldırganlık, zorbalık, hırsızlık, vandalizm, alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı, cinsel ve ırksal taciz gibi saldırılara karşı korunmaları ve okullarda bir kriz ortamı yaratabilecek olağan üstü hallerde, (örn: silahlı saldırı, yangın deprem gibi) can güvenliklerinin en üst düzeyde sağlanması olarak tanımlanmaktadır.

 City Security Group olarak, ulusal partnerimiz Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte öğrenci ve ulaşım güvenliği konusunda eğitim ve sertifika programları düzenleyerek okul güvenliği alanında uzman personel yetiştirmeye devam etmekte ve CSG Güvenli Okul standartlarını uygulamaya yönelik olarak akreditasyon çalışmaları yapmaktayız.

 Eğitim, denetim ve akreditasyon çalışmalarını da içeren “CSG Güvenli Okul Akreditasyon Projesi” konunun uzmanlarından oluşan bir ekip ve bu ekibe bilimsel anlamda destek veren akademisyenler tarafından uygulanmaktadır. Öncelikle okul, üniversite ve kampüsteki iklimi ölçen, fiziki ve elektronik güvenlik yapılarını tespit eden, denetleyen ve bunları raporlamak üzere formlara işleyen faaliyetlerin yanı sıra okul ikliminin paydaşları olan yönetici, öğretmen, öğrenci, aile ve diğer çalışanların masa başı toplantıları, seminer ve konferanslar ile güvenlik algılarının oluşturulması sağlanmaktadır.

 CSG City Security Group ve Bahçeşehir Üniversitesi olarak hayata geçirdiğimiz “Güvenli Okul Eğitim, Denetim ve Akreditasyon” çalışmalarını kapsayan “CSG GÜVENLİ OKUL AKREDİTASYON PROJESİ”ni İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir araya gelerek yaptığımız iş birliği doğrultusunda belirlenmiş olan 10 okulda uygulayacağız.

 1. Başakşehir – Toki Nasrettin Hoca Anaokulu
 2. Kartal – Sabri Taşkın İlkokulu
 3. Pendik – Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu
 4. Küçükçekmece – Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi
 5. Bayrampaşa – Tuna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 6. Bağcılar – Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 7. Sultangazi – Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi
 8. Fatih – Mimar Sinan İşitme Engelliler Okulu
 9. Bahçelievler – YeniBosna Çok Programlı Anadolu Lisesi
 10. Arnavutköy – Şehit Çavuş Selçuk Gürdal Yatılı Bölge Ortaokulu

 “Daha Güvenli Okullar Daha Güvenli Yarınlar Demektir.”