Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Genel Yayın Yönetmeni’nden ÇEŞİTLİ KONULAR

 

Özgüner POLAT

Genel Sekreter

Emekli Emniyet Müdürü

CUMHURİYETİMİZ

Cumhuriyetimizin 80. kuruluş yılını kutluyoruz. Türk milletine kutlu olsun. Acaba Cumhuriyet rejimine uygun bir nesil yetiştirebildik mi? Zannetmiyorum. İzin verirseniz bir anımı anlatacağım.

Polis Kolejinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken, Genel Müdürlüğümüz beş adet yardımcı hizmetli (odacı) kadrosu vermiş, sınavla alımlarının yapılmasını emretmişti. 75 yaşlarında bir hemşehrim lise mezunu oğlunu yanına alarak bana geldi. “oğlum lise mezunu askerden yeni geldi, iş bulamadık odacılığa da razıyız, lütfen yardımcı olunuz” dedi. Sınavın objektif, tarafsız, olduğunu belirttikten sonra İnkılap Tarihine çok çalış dedim. “ Hangi bölümlerine çalışayım” diye ilginç bir soru sordu. Bende T.B.M. Meclisinin ne zaman açıldığını sordum. Bu lise mezunu gençten cevap yoktu. Cumhuriyet ne zaman ilan oldu dedim. Yine cevap yoktu. Yanımdaki yaşlı babası “oğlum sen hiç bayramlara katılmadın mı, ben ilkokul mezunuyum bu soruları biliyorum. TBMM 23 Nisan 1920 de açıldı. Hatta günlerden Cuma idi. Ulu Önder M.Kemal Atatürk Hacı bayram Camii de Cuma namazını kıldıktan sonra geldi, meclisi açtı. Cumhuriyette 29 Ekim 1923 de ilan edildi. Yazıklar olsun sana ve seni yetiştirenlere, sen bunları bilmiyorsan bu devlete odacı dahi olamazsın” dedi. Bana da dönerek “isteğimden vazgeçtim, teşekkür ederim” dedi. Çocuğu da alarak gözleri yaşlı olarak çıktı gitti. Çocuğun işe giremeyişine değil, Cumhuriyetin ilan tarihini bilemediğine ağlıyordu. Çocuk gelip sınava dahi girmedi.

Cumhuriyetimize gereken özeni göstermediğimizin yaşanmış bir kanıtı idi.

Cumhuriyetimize daha fazla özen göstermemiz dileğiyle. 80.kuruluş yılını tekrar kutluyorum.

TOPLANTI

Mesleki Anı Yarışması çalışmalarını olgunlaştırmak, hızlandırmak ve teknik yönlerini geliştirmek üzere 13 Eylül 2003 Cumartesi günü saat 14.00’de Polis Evinde toplanıldı.

Toplantıya Genel Müdür Yardımcılarımızdan Sayın Abdullah Bolcu, Sayın Necati Altıntaş, Sayın Feyzullah Arslan, Teftiş Kurulu Başkanımız Sayın Naciye Ekmekcibaşı(Sayın Ramazan Er ve Sayın Emin Arslan Ankara dışında oldukları için katılamadılar) ile İstihbarat Dairesi Başkanı Sayın Sabri Uzun, TEMÜH Dairesi Başkanı Sayın SelimAkyıldız(Rahatsızlığı nedeniyle katılamadı) Eğitim Dairesi Başkanı Sayın Ö.Rıza Göküş, Güvenlik Dairesi Başkanı Sayın İsmail Çalışkan, İdari Mali İşler Dairesi Başkanı SayınTuncer Özyer ve Derneğimiz yöneticileri katılmıştır. Bu toplantıda değerli ve çeşitli fikirler ortaya konulmuş, yarışmanın ve değerlendirmenin en objektif, en tarafsız nasıl yapılacağı esasa bağlanmıştır. Gelen anı yazıları çoğaltılarak seçici kurul üyelerine tek tek dağıtılacak, anıyı okuyan üye yüz üzerinden bir not takdir edecek, son toplantısında (A) nıngönderdiği (B) anısına verilen notlar toplanacak ve seçici kurul üye sayısına bölünerek aldığı not belirlenecek. En yüksek puanı alan birinci seçilecektir.

Biliyoruz ki Genel Müdür Yardımcılarımızın, Teftiş Kurulu Başkanımızın ve Daire Başkanlarımızın zamanları değerli ve kısıtlı. Cumartesi tatil günü olmasına rağmen bizlere zaman ayırıp toplantıya katılmaları mutluluk verdi ve bizleri bu konuda daha çok çalışmaya teşvik etti. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Dergimizin bu sayısı ile birlikte yarışma ile ilgili afişleri de sizlere sunuyoruz. Birim amiri arkadaşlarımız bu afişlerden bir kısmını biriminin görülen yerlerine astırırlar ise bizleri sevindirirler, ayrıca çok kişinin haberdar olmasını sağlamak sureti ile değerli bir katkı sağlamış olurlar. Kendilerine şimdiden teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yarışmaya birden fazla anı ile katılmak mümkündür. Bu konuda emekli ve çalışan her kademedeki arkadaşlarımızın katkısını bekliyoruz. Bu toplantının yapılmasında bizlerden yakın ilgisini esirgemeyen Polis Evi Müdürü Sayın Ahmet Sarıca’ya da teşekkür ederim.

  

TANER ARDA

Beklenmedik bir anda, dernek binasında arkadaşlarla otururken, değerli, sevimli, herkese güler yüzle bakan, tatlı dille hitap eden, insanlar arasında ayırım yapmayan arkadaşımız Taner Arda’nın ölüm haberini alınca ilk anda inanamadık, kendisine ölümü yakıştıramadık, çok gençti mesleğe verecek değerli fikirleri vardı. Birkaç telefon görüşmesinden sonra ölüm haberinin gerçek olduğunu öğrendik. Tabi yıkıldık, üzüldük, kahrolduk. Ama kader böyle imiş üzülmekten başka yapacağımız bir şey yoktu. Arkasından ölümü ile ilgili senaryolar üretilmeye başlandı, üretilenleri tek tek saymıyorum, saysam kendimde aynı hatayı yapmış olurum. Ölümünün aslını kesin bilen yok. Üretilenlerin geride kalanlara, sevenlerine bir faydası olmadığı gibi dayanaktan da yoksun. Bunlara bir son verelim. Yapacağımız tek şey nur içinde yat, ruhun şad olsun deyip arkasından bir fatiha okumaktır.

SAĞLIK DAİRESİ BAŞKANLIĞI

En yaşlı üyelerimizden birisi, bir rahatsızlığından dolayı Sağlık Dairesi Başkanlığına muayene ve ilaç almak üzere gitmiş. Sağlık Dairesi Başkanımız Sayın Halim Dural öz babası, öz ağabeyisi ile ilgilenir gibi ilgilenmiş, muayene ettirdikten sonra ilaçlarını aldırarak yolcu etmiş. Kısacası Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi emeklisine sahip çıkmış. Biz emekliler en küçük bir jest ile sonsuz mutluluk duyuyoruz, en küçük bir ilgisizlikle de kırılıp ufalanıyoruz. İnsanları mutlu etmek hizmetin en güzeli ve ulvisi, herkese nasip olmaz.

Emekli ağabeyimiz muayeneden sonra derneğimize geldi mutluluk içerisinde gördüğü yakınlığı anlattı ve Sayın Halim Dural’a dualar etti. Dernek olarak biz emeklilerde Sayın Dural’a teşekkürlerimizi sunuyor, bu güzel yaklaşımın devamını diliyoruz.

Tüm okuyucularımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı günler temenni ediyorum.