Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Genel Yayın Yönetmeninden 36. SAYI ÜÇ YILI DOLDURDUK

 

Özgüner POLAT[*] 

 

Elinizdeki bu dergi 36.sayımız. Bu sayı ile üç yılı doldurmuş olduk. Zaman su gibi akıp gidiyor. Üç yıl nasıl geçti. Bizler için zor ama başarılı geçti. Başarılı geçmesinin kanıtı 36.sayıya ulaşabilmemiz.

Üç yıl önce Derneğimiz Merkez Yönetim Kurulu  toplantımızda her ay bir dergi çıkarıp sesimizi duyuralım düşüncesi ortaya konulunca kendi içimizde dahi bunu başaramayacağımız tartışması başladı. Her ay bir dergiyi dolduracak bilimsel makaleleri nereden bulacaktık, parasal yönü nasıl aşacağız gibi düşünceler ortaya atıldı. Üç ayda veya altı ayda bir çıkaralım denildi, bir kısmımızda her ay çıkaralım bunu başarırız teşkilatımız bize yardımcı olur dedik, bu fikir çoğunluğu sağladı, ocak 2002’de ilk sayımızı ücretsiz olarak, Merkez Teşkilatımıza, İl Emniyet Müdürlüklerimize, Polis Akademisi, Polis Koleji ve Polis Meslek Yüksek Okullarımıza posta ile ulaştırdık.

Merakla derginin mensuplarımız arasında yaptığı etkiyi bekledik. Genel Müdür Yardımcılarımız, Daire Başkanlarımız, İl Emniyet Müdürlerimizden kısaca ulaştığımız her birimden iyi eleştiriler, kutlamalar aldık. Bir çok İl Müdürümüz de parasal yardımlarda bulundu. 26 sayı yani ocak 2004 dahil ücretsiz olarak göndermeyi başarabildik. Daha sonra Mithatpaşa vergi dairesinin uyarısı üzerine ücretli olarak yayınımıza devam ettik.

Birinci sayıdaki makalemde emeklilik hayatımızda yardımlaşmaya ve dayanışmaya olan ihtiyacımız, çalıştığımız zamanlardan daha da arttığından derneğimizin amacı bu noktada yoğunlaşacaktır. Örgütlenerek ülkemiz ve teşkilatımızda Kaos yaratmak amacında olmadığımızı, tam tersine hukuk kurallarına dayalı bir düzene bağlı olarak huzur ve güven içinde bir demokratik düzenin kurulması gereksinimiyle çelişmeyen bir dernek olma amacımızı belirtmiştim. Bu amacımızı da büyük bir oranda gerçekleştirdik. Emekliler arasındaki ve Emekli ile çalışanlar arasındaki iletişimi sağladık. Teşkilat içindeki iletişimin önemine inanıyorum. ABD eski başkan yardımcılarından Al GORE iletişimin önemini anlatırken, eskiden ulaşım yollarını denetleyenlerin dünyaya hakim olabildiklerini; oysa şimdi, iletişim ağını denetleyenlerin bu güce sahip olduklarını belirtmiştir. İnsan düşüncelerine hükmetmek, insanın davranışlarına ve toplumsal ilişkilere yön vermenin en etkili yoludur. Bir düşünür, insanları kafasından yakalayacaksınız; kafasından yakalanan insanın kolu, bacağı , gövdesi kendiliğinden gelir demektir.

Emekliler ve çalışanlar arasındaki iletişimden bahsediyorum. Biz emekliler çalışırken önceki emeklilerin neler çektiğini, hangi zorluklarla karşılaştıklarını okuyarak öğrenecek bir kaynak bulamıyorduk. İşte bu iletişim boşluğunu dergimiz kanalıyla kapamaya çalışıyoruz.

Yeni nesillere ışık tutmada emeklilerin yazıları kadar, halen çalışan deneyimli ağabeylerin, doktora, mastır yapmış personelin makaleleri de yol gösterici olmaktadır. Çalışan personelin müdürden, polis memuruna kadar yaptıkları inceleme ve araştırmalar biz emeklilere de yarar sağlamaktadırlar. Yeni teknik gelişmeler, hukuki düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmaktayız.

Dergimize sadece emniyet mensupları değil Sayın Valilerimiz, çeşitli fakültelerden Sayın Profesör ve Sayın Doçentler, eski bakan ve parlementerler makaleler göndermektedir. Bu bilimsel yazılar            okurlarımıza yararlı olmaktadır.

Gün geçtikçe okur sayımız ile makale gönderenler çoğalmakta dolayısıyla dergimizin içeriği yükselmektedir. Ünlü gazetecilerin dergimizden aldıkları makalelere ve anılara köşelerinde yer vermeleri bizleri mutlu etmektedir. Bundan da anlıyoruz ki gazetecilere gönderdiğimiz dergiler bir kenara atılmadan okunmaktadır.

Bu üç yıl içerisindeki çalışmalarımızla “Polis Meslek Anıları” diye bir de türünde ilk olan bir anılar kitabı yayınladık. Kitap  tüm teşkilat çalışanlarının, emeklilerin beğenisini kazandığı gibi sivil vatandaşlarda beğenilerini bildirdiler ve kitaptan çok sayıda sivil vatandaşlara, kurum ve kuruluşlara satma imkanımız oldu.

Önümüzdeki yıllarda vatandaşın polisle olan anılarını toplayarak yeni bir kitap çıkarmaya hazırlanıyoruz. Birinci kitapta polisin meslek anılarını topladık. Vatandaşın polis anıları nasıl polis ile ne gibi olumlu olumsuz anıları yaşamış bunları tespite çalışacağız. Vatandaşın anılarının genç kuşaklara ışık tutacağına inanıyoruz. İnşallah bu anıları toplar ve kitap haline getiririz. İlginç anıların geleceği kanısındayım.

Sonuç olarak zorda olsa aralıksız 36 ay dergi çıkarmayı yönetim olarak başardık. Her birim ve her rütbedeki personelden çok değerli makaleler alarak yayınladık internet sitemizi kurduk. Yurt dışındaki sivil vatandaşlardan övgü dolu mesajlar aldık. Bu çalışmaları yönetim olarak devam ettirme azmindeyiz.

Bu çalışmalarda bizlere güç veren İçişleri Bakanımız Sayın Abdülkadir Aksu’ya , Genel Müdürümüz Vali Sayın Gökhan Aydıner’e, Genel Müdür Yardımclarımıza, Daire Başkanlarımıza, İl Emniyet Müdürlerimize, Polis Akademisi Başkanı ve Yardımcısına, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürleri ile Polis Koleji Müdürüne, okurlarımıza teşekkürü borç bilirim.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı günler diliyorum.[*] Emekli Emniyet Müdürü, Genel Sekreter, TODAİE Kamu Yönetimi Uzmanı