Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Emniyet Genel Müdürlüğü Basın Açıklaması

Resmi Gazete’de 19 Şubat 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan ve kamuoyunda tartışılan bazı değişikliklerle ilgili aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması uygun görülmüştür.

          1. Hız Limitleri:

          Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yerleşim yerleri içindeki hız limiti saatte 50 kilometre olarak belirlenmiştir. Önceki düzenlemede hız limitini, illerde bulunan Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) veya İl Trafik Komisyonlarına, sadece otomobiller için saatte 20 kilometre artırarak 70 kilometreye kadar çıkarma yetkisi verilmişti.

Yapılan değişiklik ile UKOME veya Komisyonlara yasada ifade edilen bölünmüş yollarda araç cinslerine göre şehir içi hız limitini (50 Km) saatte 32 kilometreye kadar artırabilme yetkisi verilerek, hız üst limiti saatte 82 kilometre olarak belirlenmiştir.

Dolayısıyla, UKOME veya Komisyonlarca belirlenen ve hız levhalarının bulunduğu yollar haricinde şehir içi hız limiti saatte 50 kilometredir. Ayrıca, hız limitleri yüzde 10 aşıldığı takdirde sürücülere kanun gereği trafik cezası uygulanmaktadır.

          2. Emniyet Kemeri

          Yönetmelikte yapılan değişiklikle;

          –    Asker, polis ve diğer güvenlik kuvvetleri görevlilerine,

          –    Şehir içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan araç sürücülerine,

          –    Ambulans sürücüleri ile sürücü yanındaki yolcularına

emniyet kemeri takma zorunluluğu getirilmiştir.

        Şehirlerarasında yolcu taşımacılığı yapan otobüslerden; 01.08.1998 ve 19.02.2009 tarihleri arasında üretilmiş olan otobüslerin belirli koltuklarında, 19.02.2009 tarihinden sonra üretilen otobüslerin ise tüm koltuklarında emniyet kemeri bulundurulması ve kullanılması zorunludur.

          Ayrıca elektrikli bisiklet sürücülerine koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcularına ise koruma başlığı takma zorunlu hale gelmiştir.

          3. Alkol ve Uyuşturucu Madde Etkisi Altında Araç Kullanımı         

          Yeni düzenlemede hususi otomobil sürücüleri için geçerli 0.50 promil üst sınırı aynı şekilde kalırken diğer sürücülerin kanlarındaki alkol miktarı üst sınırı sıfır promilden 0.20 promile çıkartılmıştır.          

          Yasal sınırların üzerinde alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüye idari para cezası uygulanmaktadır. Son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde sürücü belgeleribirinci defasında altı ay, ikinci defasında iki yıl, üç veya üçten fazlasında ise her seferinde beşer yıl süreyle geri alınmaktadır. Yeni düzenlemeyle bu idari yaptırımların yanı sıra 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücüye 2 yıla kadar hapis cezası getirilmiştir.      

          Ayrıca, Yönetmelikte yapılan değişiklikle; 

          -Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücüye idari para cezası verilerek sürücü belgesinin 5 yıl süreyle geri alınması ve 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi,        

          -Trafik zabıtasınca teknik cihazla ölçüm yapılmasını kabul etmeyen sürücüye idari para cezası verilmesi ve sürücü belgesinin 2 yıl süreyle geri alınması,

          -Alkol ve uyuşturucu madde etkisi altında araç kullandığı tespit edilen sürücüler ile ölçüm yapılmasını kabul etmeyen sürücülerin araç kullanmaktan men edilmesi düzenlenmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.