Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Emniyet Genel Müdürlüğü 10 Nisan Açılış Töreni

image002

Türk Polis Teşkilatının Kuruluşunun 169. Yıldönümü kapsamında ATO Congresium’da açılış töreni düzenlendi. Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar’ın evsahipliğini yaptığı törene, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Eski İçişleri Bakanları, Milletvekilleri, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sayın Servet Yörük, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman Güneş, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Seyfullah Hacımüftüoğlu, Müsteşar Yardımcısı Mustafa Bahrettin Demirer, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Emniyet Teşkilatı üst düzey yöneticileri, davetliler, Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği temsilcileri ve emniyet personeli katıldı.

Törende konuşan İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala, polisin, 169 yıldır ülkenin huzur ve güvenliği için fedakarca çalışıp milletin sevgisini kazandığını söyledi. Polis teşkilatının hırsızlık ve kapkaçtan teröre, pasaport ve ruhsat işlemlerinden trafiğe, toplumsal olaylardan yasa dışı örgütsel faaliyetlere, kaçakçılık suçlarından organize suç türlerine kadar geniş bir alanda halkın huzur ve güvenliği, milletin mutluluğu için yoğun çaba gösterdiğini ifade eden İçişleri Bakanı Sayın Ala, emniyet mensuplarının polis gününü tebrik etti ve her polisi sevgi ve muhabbetle selamladığını belirtti. 

Emniyet teşkilatının devletin köklü kurumlarından biri olduğunu dile getiren İçişleri Bakanı Sayın Ala, bunun geçmişle günümüz arasında kuvvetli bir bağ bulunduğunu gösterdiğini belirterek, “Bu yıl dönümü tarihi köklerimizi hatırlamamız için de son derece önemlidir. Zira vatan, millet ve devlet kavramları bu kökler üzerinde anlam kazanan kavramlardır” dedi. 

“Türkiye demokratik sistem içerisinde temel hak ve özgürlükleri hassasiyetle koruyarak toplumsal düzeni ve güveni sağlayıp yoluna devam edecektir” diyen İçişleri Bakanı Sayın Ala, polislerin gününü kutladı. 

Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar konuşmasında, Emniyet Teşkilatının ülke içerisinde kanunları uygulayan ve huzuru sağlayan, önleyici tedbirlerle vatandaşlarımız üzerinde farkındalık oluşturan çok önemli bir görev yürüttüğünü söyledi. 

Güvenlik hizmetlerinde elde edilecek başarıda personelin eğitimli olmasının önemini vurgulayan Genel Müdür Sayın Kılıçlar, 81 İl Emniyet Müdürlüğünde ve Eğitim Dairesi Başkanlığında toplam 82 adet akıllı sınıf kurulduğunu, her yıl personelin en az %50’sine hizmet içi eğitim verildiğini ifade etti. Bunun yanında, Emniyet Teşkilatının kazandığı tecrübe ve bilgi birikimini dost ve kardeş ülke polis teşkilatlarıyla paylaşmak amacıyla eğitim düzenlendiğini kaydeden Genel Müdür Sayın Kılıçlar, Türk Polis Teşkilatının yakaladığı gelişim ivmesiyle çok geniş bir coğrafyaya eğitim veren konuma geldiğini belirtti. 

Konuşmasında, terörle mücadele alanında gösterilen kararlılık ve demokratik açılımlar ile desteklenen huzur ortamının devamı için her türlü gayreti gösterdiklerini vurgulayan Genel Müdür Sayın Kılıçlar, suçla mücadelede çok geniş bir alanda çalışmalarını azim ve kararlılıkla sürdürdüklerini söyledi. 

Genel Müdür Sayın Mehmet Kılıçlar, Teşkilatın sadece yurt içinde değil yurt dışında da önemli mesafeler aldığını, dünyanın çeşitli bölgelerinde 1000’e yakın personelin görevlerini başarıyla ifa ettiğini belirtti. 

Trafik hizmetleri üzerinde hassasiyetle durduklarını ifade eden Genel Müdür Sayın Kılıçlar, trafik kazalarının nedenleri arasında ilk sırada hız ihlalinin geldiğini söyledi.

Emniyet kemerinin önemine değinen Genel Müdür Sayın Kılıçlar, 2013-2014 yıllarının “Emniyet Kemeri ve Hız Kontrol Yılları” olarak belirlendiğini kaydetti. 

Suç ve suçlularla mücadelede bilimi ve teknolojiyi en üst düzeyde kullanmanın öncelikleri arasında olduğunu belirten Genel Müdür Sayın Mehmet Kılıçlar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu amaçla, 81 il ve 157 ilçede Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) yani MOBESE’nin kurulumunu tamamladık. MOBESE’nin kurulmasıyla, suçun işlenmeden önlenmesini, işlenen suçların ise en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını sağlıyoruz.”

Genel Müdür Sayın Kılıçlar, projeler ve MOBESE sistemleri ile personelin özverili çalışmaları sonucu asayişe müessir olaylarda geçtiğimiz yıl 459 operasyonda, toplam 3290 kişiyi yakalayarak önemli bir başarı sağlandığını vurguladı. 

Teşkilatımızın vitrini olan Polis merkezlerinin kameralı nezarethane ve ifade alma odalarına kavuşturulduğunu belirten Genel Müdür Sayın Kılıçlar, yaptıkları bütün bu çalışmalarda, personelin eğitim düzeyi ve sayısının güncel ihtiyaçları karşılayacak düzeye çıkarılmasında, Hükümeti, Sayın Bakanları ve Sayın Başbakanı hep yanlarında gördüklerini söyledi.

“ Sözlerime son verirken, tüm mensuplarımıza, yaptıkları çalışmalardan ve göstermiş oldukları üstün başarılardan dolayı teşekkür ediyor, bu vesileyle, görevleri uğruna şehit olan mensuplarımıza Allah’tan rahmet, fedakârca hizmet vermiş olan Gazilerimize ve emeklilerimize sağlık ve mutluluk temenni ediyor, teşrifleriyle bizleri onurlandıran Sayın Bakanlarımıza ve tüm saygıdeğer konuklarımıza şükranlarımı sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” 

Tören, üstün hizmetleri basında yer alan polislere ve en iyi TDP uygulamalarıyla dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.