Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Doğru Tahmin

Feyzullah ARSLAN

1. Sınıf Emniyet Müdürü

Polis’in Hatıra Defterinden Kitabı

Baskı Yılı 2000’den alınmıştır.

17.07.1994 günü Sinop-Samsun Devlet Karayolu’nda Bölge Trafik Ekibi görevini ifa etmekte iken, Haber Merkezi’nin saat 03.40’da 37 plakalı ticari beyaz Şahin marka bir otomobilin içerisinde bulunan şahısların bıçaklama yaralama olayına karışarak kaçtıklarını söylemesi ve şahısların eşkallerini vermesi üzerine otonun takriben 10-15 dakika önce bölge Trafik Ekibi’nin önünde geçerek Sinop-Samsun Devlet Karayolları 8. Km’den Samsun istikametine doğur giden beyaz ticari oto olabileceğini düşünen Bölge Trafik ekipleri, bu otoyu yakalayabileceklerini düşünerek o yola doğru takibe geçerler. aracı Kastamonu istikametine gidebileceği muhtemel olduğundan, Sinop-Samsun güzergahı Kabalı Kavşağı’ndan Boyabat istikametine geçen görevliler, Sinop’a 58. km.’de bulunan Karayolları Bakımevi’ne kadar giderler.

Ekip görevlileri, bahse konu aracın içinde bulunan şahısların yapmış oldukları olayın etkisi ve stresinden dolayı 60. km.’de bulunan ve Vali Çeşmesi olarak tabir edilen yerde su içip, ellerini ve yüzlerini yıkayabileceklerini tahmin ederek çeşmeye kadar gittiklerinde, düşündükleri gibi 37 T… plakalı otomobilin çeşme önünde durmakta olduğunu ve eşkale uygun şahısların ise çeşmede ellerini ve yüzlerini yıkamakta olduklarını görürler.

Söz konusu şahısların yanma gidilip üzerleri kabaca aradıktan sonra kimlikleri sorulduğunda şahıslar kimliklerinin oto içerisinde olduğunu söyleyerek otoya gitmek isterler. Fakat Bölge Trafik Ekip görevlileri, olayla ilgili suç delillerini ortadan kaldırabilirler düşüncesi ile buna müsaade etmezler. Otoyu bizzat kendileri aradıklarında olayda kullanılan kanlı bıçağın Vites kolunun yanında olduğunu görerek suç aletine el koyarlar. Bunun ardından Bölge Trafik Ekibi, suçluları ve bahse konu aracı il merkezine götürerk Merkez Karakolu’na teslim ederler.

Kaynak: İrfan PINAR (Polis Memuru)

Bölge Trafik ekibi, görevlerinde ne kadar duyarlı olduklarını 10-15 dk. önce geçen bir aracın rengine ve gittiği istikamete dikkat etmeleri ile göstermişlerdir. Ayrıca ekip görevlilerinin kaçan sanıkların psikolojik durumlarını bile tahmen ederek onlardan bir adım önde hareket etmeleri gerçekten övgüye değerdir. Görevliler bu dikkati sanıkların yakalanmasından sonra da göstererek onların arabalarına yaklaşmalarını dolayısıyla da suç delillerini yok etmelerini engellemişlerdir.