Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

DERNEĞİMİZ BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 

 Özgüner POLAT[*]

 

Uzun bir çalışma sonucu “Polis Meslek Anıları” isimli kitabı yayınladık. Dernek yöneticileri olarak kıvançlıyız. Bu derneğimizin ilk yayımı , ufak hatalarımızı da  hoş göreceğinize inancımız tamdır. Eleştirilerinizi dikkate alarak daha sonra kitap yayınlarımızda hataları ortadan kaldırmaya dikkat edeceğiz.

“Türkiye’de konusunda ilk kitap” dedik. Bazı okurlarımız buna itiraz ettiler. Daha önce yayınlanmış anılar var dediler.

Doğru yayınlanmış anı kitapları mevcut. Bunlardan zevkle okuduğum Gaziantep Emniyet Müdürümüz Sayın Feyzullah Arslan’ın yayınladığı “ Gül Güldür Düşündür” isimli kitaptır.

Bu anı kitaplarına rağmen Derneğimizin yayınladığı “Polis Meslek Anıları” isimli kitap bir kişi tarafından hazırlanmış değildir. Kitap çalışmalarına başlamadan yarışmanın seçici kurulunu oluşturduk. O gün ki beş Genel Müdür Yardımcımızla,o gün ki Polis Teftiş Kurulu Başkanımız ve beş Daire Başkanı ile tek tek görüşerek yarışmayı anlattık. Yarışma seçici kurul üyeliğini kabul edip etmeyeceklerini sorduk. Hepsi memnuniyetle kabul ettiklerini bildirdiler. Daha sonra Ankara Polis Moral Eğitim Merkezinde bu kurulla ilk toplantımızı yaptık. Yarışmanın kurallarını tespit ettik. Afiş bastırarak tüm il, ilçe emniyet Müdürlükleri ile Polis Meslek Yüksek Okullarına,Polis Okullarına, Emniyet Genel Müdürlüğünün  çeşitli yerlerine astık. Kısa sürede en küçük birimimize kadar yarışmayı duyurduk.

Yüzlerce anı derneğimize gelmeye başladı. Yarışma Seçici Kurul adedi 16 kişiden oluştuğu için her anı 16 adet çoğaltıldı. Klasörlere yerleştirildi. Anıların gerçek olup olmadığı araştırıldı. Gerçek olmayan, yaşanmamış hayal ürünü olanlar ayıklandı.

Seçici kurul üyelerine dağıtıldı. Kurul üyelerimiz büyük bir titizlikle  anıları okuyup, incelediler. Anının içeriği, ders çıkarılması, ifade edilişi göz önünde bulundurularak değerlendirdiler. Her üye notlarını birbirinden habersiz verdiler. Verilen bu notlar bilgisayara yüklendi. 16 üyeden toplam en yüksek puan alandan  aşağı doğru sıralama belirlendi.

Seçici kurul üyesi 16 kişi ikinci defa Ankara Polis Moral Eğitim Merkezinde toplanarak bilgisayardan çıkan sıralamayı inceleyerek onayladı.

1 Nisan 2004 tarihinde Bakanlığımız Müsteşarı Sayın Şehabettin Harput, Emniyet Genel Müdürümüz,Vali Sayın Gökhan Aydıner’in, Genel Müdür Yardımcılarımız, Daire Başkanlarımızın, basının ve  konuklarımızın katıldığı kokteyl ile ilk beşe girenlere para ve diğer ödülleri dağıtıldı. Buna dair fotoğraflar kitabın  son sayfalarında vardır.

Bir yarışma sonucu, değerli seçici kurul üyelerinin puanları ile sıralaması belirlenmiş, önsözünü Emniyet Genel Müdürümüz, Vali Sayın Gökhan Aydıner’in yazdığı bu kitap Türkiye’de konusunda ilk kitaptır. Bir benzeri yoktur.

Bu kitabın başarılı olması halinde 2005 veya 2006 yılında “ Vatandaşın Polis İle Olan Anıları” isimli bir yarışma düzenleme çalışması  içindeyiz. Polis Meslek Anıları kitabı ile meslektaşlarımızın anılarını topladık. Vatandaş polis için ne düşünüyor, vatandaşın tatlı, acı, iyi ve kötü anıları nelerdir? Bu anılardan ders çıkararak yapılan hataları ile takdir toplayan hareketleri genç meslektaşlarımıza aktarmaya gayret göstereceğiz. İnanıyoruz ki bu anılar genç kuşaklara ışık tutacaktır. Bunu başarabilmemiz için yine Genel Müdür Yardımcılarımızın, Daire Başkanlarımızın, İl Emniyet Müdürlerinin desteğine ihtiyacımız olacaktır.

Bütün çalışmalarımızda  amacımız ,genç meslektaşlarımıza ışık tutmak, eski yapılan hataları önlemektir.

Aşağıdan iyi öğrenim görmüş, en az bir yabancı dil bilen, mastır, doktora çalışmaları yapan, araştırmacı, okumayı seven bir kuşağın geldiğinin farkındayız.bu kuşağı yetiştirenleri yürekten kutluyoruz.

 Kitabın tüm teşkilatımız mensuplarına faydalı olması dileğiyle, okurlarımıza sağlıklı, mutlu, başarılı ve insan haklarına tam kavuşmuş günler temenni ediyorum.

 

 [*] Emekli Emniyet Müdürü,Genel Sekreter, TODAİE Kamu Yönetimi Uzmanı