Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

DEĞİŞİM ÜZERİNE

Hulusi ÇELİK

3.Sınıf Emniyet Müdürü

Polis Koleji Müdürlüğü

 

Yaşayan her varlık gibi yaşayan sistemlerinde kendilerini yenilemeleri değişen şartlara göre reorganizeler oluşturmaları hatta bazı birimlerin, fikirlerin, metotların yok olmasına tarihteki yerini almasına çalışmalıyız. Bu gelişme süreci ölümle birlikte yeni doğumları da getirecektir. Güvenlik birimlerine de yeni elemanlar ve yeni anlayış ve kavramlar girmekte değişen  dünya düzeni bizi buna mecbur burakmaktadır. Hangi birimlerin iş hacimleri düşmektedir yani yok olma seyrine girmiştir? Geçmişte olmayan şimdi hızla insanlarımızın dünyasına giren sanal eylemler organizasyonlar, gruplar, ticari, siyasi, bilimsel aktiviteler sanat kültürel yaşantıların statülerinin belirlenmemesi, sosyal hayattaki önünü görememe bilinmezler ve karanlık bir gelecek insanları korkutmaktadır. Bu, kötü ve tehlikeli algılanmamalı sadece bilinmezlerin korkusu ve hayal dünyasında ütopyaların oluşması ki; bu da gençlikte yeni arayış ve inanç karmaşası  fikirlerin allak bullak olması yani bütün değerlerin dini,kültürel, geleneksel yapısının hegomanyasının sistem dışında can çekişmesi spor alanındaki tek buluşma müzik alanında duygusal iletişim ve bunların kök ve tarihlerinin yeni toplum ve dünya düzenlerini hazırlaması sancılı dönemlerin günümüzde her alanda görülmesi yok olan bir yapı içinde yeni muhteşem yapıların ortaya çıkışı yaşanmaktadır.

Kısaca elveda körebe oyunu şimdi hayatımız körebe oyunu. Peki güvenlik nasıl sağlanacak, insanlar birbirlerinden nasıl emin yaşayacak sistem anlayışının hakim kılınması gerekmektedir.

Şimdiye kadar duyulmamış ve yaşanmamış suçlar insanların değer yargılarını alt üst edecek inançlarını toplumsal kurallarını belki küçük duruma düşürecektir.Dünya düzeni içerisine girmeyen köy değil hiçbir birey veya canlı kalmayacak alanlar parsellenmiş daralacaktır.

İşte bu bağlamda sizler Çin’deki, Amerika’daki, Afrika’da ki insanlarla aynı toplum düzeninde aynı araçlarla mücadele edeceksiniz. Şimdi ki sistemimiz yeni gelişmelere hazır mı? Yoksa matbaaya direndiğimiz gibi yapımızda bu dayatma ve diretme içerisinde kıvranacak mıyız?

Üçüncü dünya ülkeleri kendi sistemlerine sahip çıkma adına değerlerini yitirirken, globalleşen dünyada gelecek adına misyonlarını da ya yitirmekte ya da zedelemektedirler. Bizim gibi jeo-politik,jeo-staretejik konumları ister istemez bütün güç ve kültürel çatışmalarında odak merkezi olma durumunu ortaya çıkarmıştır. Yani polis teşkilatı gelecekte önemini hayal bile edemeyeceğimiz şart ve şekillerde yaşayacaktır. Avrupa,Amerika kıtasında ülke içindeki güç dengeleri Asya ve Afrika ülkelerinden farklı şekilde yapılanmakta,ülke gücü,özel sektör güçleri ve planlamaları ile paralel yürütüldüğü gözlenmektedir. Böyle bir dünyada gelenekler ve inançların ötesinde yasal düzenleme ve prensipler ön plana çıktığı görülmektedir. Ekonomiyi yönlendiren sanal dünya güçleri tohplumsal,düşüncesel hareketler gelecekte hakimiyetin yönetim-planlama reklam,organizasyon gibi birim ve kuruluşların elinde şekilleneceği işaretini de vermektedir. Yani rantabıl veya sağlıksız veya başka bir hümanist yaklaşımı yandaş bularak sizin sanayinizi,yer altı kaynaklarınızı öldürebilir veya kalkındırabilir.

Bütün bunlar yeni bir suç anlayışını da ortaya çıkaracak,insan düşüncelerini izimlerden fiili hareket yerine para,mal-hizmet dalgalanmaları şeklinde toplumları, bireyleri ezecek veya refah düzeylerine taşıyacaktır.Siz bilginizle kafa yapınızla,değerlerinizle mantık işletme,hayal kurmanızla bu dünyaya hazır mısınız?