Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Çocuklarda Diş Çürümesi, Diş Sağlığı

polis_dergi_ocak_2014_029 polis_dergi_ocak_2014_030 polis_dergi_ocak_2014_031Çocuklarda ağız ve diş hastalıklarının tedavileri koruyucu diş hekimliğinin temelini oluşturmaktadır. Süt dişi dizisi (6 ay-3 yaş) ve bunu izleyen karma diş dizisi ( 6-12 yaş ), gelişimin en aktif olduğu döneme rastlar. Bundan dolayı, kısa süreli dişler olmaları nedeniyle süt dişi hastalıklarının önemsenmemesini büyük bir yanılgı olarak düşünmek gerekir.

İlk diş hekimi ziyareti hangi yaşta olmalı?

Anne babalara çocuklarını bütün süt dişleri ağızda görülünce diş hekimine getirmeleri gerektiğini söylemekteyiz.

Neden bu kadar erken?

Çünkü çocuğunuzun hayatı boyunca devam edecek olan diş hekimliği uygulamaları bu yaşlarda başlamaktadır.

Çocukların dişleri niye çürüyor?

 • Süt dişleri daimi dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürüğe daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler.
 • Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olduğunda fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir.
 • Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynlerinin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler.
 • Beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir.

ÇÜRÜK OLUŞUMU ENGELLENEBİLİR Mİ?

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilemedi, ancak çürük sayısını azaltmaya yönelik malzemeler günümüzde kullanılmaktadır.

 • Fissür örtücüler : Azı dişlerinin çiğnemeye yüzeyinde fissür denilen küçük çukurcuklar vardır. Fissür örtücü malzemeyle çukurcukların üzeri kapatılıp; o bölgeye mikrop, yemek artığı vs. nin sızması engellenerek çürüğün başlaması önlenir. Bu işlem 6 yaşından itibaren kalıcı azı ve küçük azı dişlerine uygulanabilir.
 • Flor uygulaması: Çürüğü engellemenin başka bir yolu da çürüğe karşı direnci arttırmaktır. Dişlere yüzeysel fluor uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.
 • Diş fırçalama: Anne ve babalardan en sıklıkla duyduğumuz yakınma çocuklarının diş fırçalamadığıdır. Çocukların ileriki yaşlarda bu alışkanlığı sürdürmesinin en kolay ve etkili yöntemi erken yaşlarda diş fırçalamaya başlanmasıdır.,

Çocuklar için nasıl bir diş fırçası ve diş macunu seçilmeli?

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Şu an piyasada çocuklar için özel hazırlanmış fırça ve macunlar bulunmaktadır. Çocuklar diş macununun tadını çok severler ve fırçalama esnasında yutarlar. Bu nedenle 3 yaşından küçük çocuklarda diş macunu kullanılmaması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Miktarını ise bir nohut büyüklüğü kadar diyerek tarif edebiliriz.

Çocuklarınıza diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması için işte size birkaç öneri:

 • Dişlerini fırçalarken ayrı bir diş fırçası ile siz de kendi dişlerinizi fırçalayın.
 • Ona birkaç tane diş fırçası ve diş macunu alın. Bu fırça ve macunlar farklı renkte ve değişik çizgi roman kahramanlarının olduğu fırça ve macun olsun. Her seferinde başka bir ikili seçmesini sağlayın. Bu seçim onun diş fırçalama isteğini ve motivasyonunu artıracaktır.
 • Önce kendisinin dişlerini fırçalamasını bekleyin, sonra siz onun oda sizin dişlerinizi fırçalasın.
 • Evde mutlaka diş fırçalama panosu oluşturun ve her fırçalamadan sonra pano üzerinde işaretleme yapın.
 • Banyoya bir kum saati yerleştirin ve her fırçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutun yaklaşık 2 dakikalık diş fırçalama yeterli olacaktır.
 • Unutmayın ki çocuğunuzun diş çürüğü hakkında hiçbir bilgisi yoktur.Ona yapışkan özelliği olan şeker, çikolata, bisküvi yedirin ve aynada dişlerinin üzerine nasıl yapıştığını gösterin. Daha sonra dişlerini fırçalatın ve dişlerinin ne kadar güzel, temiz ve beyaz olduğunu ona aynada gösterin.
 • Düzenli diş fırçalama ve diş hekimi tarafından uygulanan koruyucu yaklaşımlar ileride oluşabilecek diş problemlerinin önlenmesinde büyük rol oynayacaktır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarafından Orhangazi İlköğretim Okulunda KORUYUCU VE TEDAVİ EDİCİ DİŞ HEKİMLİĞİUYGULAMA PROJESİ

PROJENİN AMACI: Toplumumuzda günümüze kadar özellikle koruyucu Diş Hekimliği adına yapılan işlemler tarama ve flor uygulama işleminden öteye çok geçmemiştir. Bu sebeple projemiz toplumumuzun ağız ve diş sağlığına yönelik köklü bir değişiklikle bilinçleri en üst seviyeye çıkarmak, kısa, orta ve uzun vadede ağız ve diş sağlığına yönelik sorunu merkezin de çözmektir.

PROJENİN KAPSAMI: Projemiz toplum ağız ve diş sağlığı ana noktası olan 5-10 yaş arası çocuklardır.

UYGULAMA İLE İLGİLİ ESASLAR:

1- Okulların anasınıfı ve 1. Sınıflarındaki çocuklar daha sonraki senelerde okula başlayan çocuklar.

2-Okul idareleri ile irtibata geçilip projenin çocukların diş sağlığı için önemi velilere vurgulanacak.

KORUYUCU VE TEDAVİ EDİCİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI PROJESİNİN FAYDA SAĞLAYACAĞI DÜŞÜNÜLEN KONULAR:

A-5-10 yaş aralığında çocukların dişleri kontrol altında olacağından bu dönemde oluşacak ağız ve diş sağlığı hastalıklarının önüne geçilmiş olacak. Bu dönem ileri yaşlardaki ağız ve diş sağlığı için rehber teşkil ettiğinden gelecekte oluşabilecek hastalıklar önemli bir oranda bertaraf edilmiş olacak.

B-Ailelerin bu vesile ile ağız ve diş sağlığı kültürü gelişecek ve diğer aile fertlerinde de önem kazanacak.

C-Erken teşhisten dolayı tedavi çok daha kolay ve komplikasyonu mimimuma indirilmiş olacak.

D-Toplumda genel bir bilinç oluşmuş olacak.