Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Çağın Polisi Dergisi-Erzincan

image002

image004

image006

 

Mustafa ELAMAN

Erzincan İl Emniyet Müdürü

Erzincan, Doğu Anadolu Bölgesinin kuzey batı bölümünde, Yukarı Fırat Havzasında bulunmakta, tarih boyunca Anadolu’da kurulan birçok medeniyetin hüküm sürdüğü coğrafya üzerinde yer almaktadır.

1939 depreminden sonra şehir merkezi bugünkü yerinde yeniden kurulmuştur. Yeni kurulan şehir; altyapısı, imarı ve yeşil alanlarıyla Doğu Anadolu Bölgesinin modern bir kenti haline gelmiştir. İlin turizm potansiyelleri çeşitli turizm kullanımları açısından bakıldığında çeşitlilik göstermektedir. Doğal mesire alanları, Girlevik Şelalesi, Bayırbağ-Değirmen önü, Pahnik Çayı ve çevresi, Karakaya-Çermik, Ekşisu, Beytahtı, Mecidiye, Tercan ve Erzincan Baraj Gölü çevresi, Kemah Soğuksular gibi mesire alanları doğal güzellikleri oluşturmaktadır. Tarihi eserlerden Tercan Mama hatun Kervansarayı ve Türbesi, Kemah Kalesi ve Sultan Melik Türbesi, Altıntepe Urartu kalıntısı, Erzincan Kalesi, tarihi hamamlar önem taşımaktadır.İl Emniyet Müdürü Mustafa ELAMAN, Erzincan’ı bölgenin gelişen bir değeri olarak tanımlıyor ve sözlerine devamla “Erzincan, binlerce yıllık tarihi geçmişe ve kültürel çeşitliliğe sahip, her köşesinde güven ve huzurun hâkim olduğu bir kenttir. Yöreye özgü bitki türleriyle şifa fışkıran Ergan ve Munzur Dağları, gıda ve bakır eşya üretimiyle öne çıkmış, uluslar arası yatırımcıların ilgi odağı haline gelmiştir. Diğer taraftan, nehirlerle örülmüş yeşil tabiatı, dumanlı yaylası, Girlevik Şelalesi ve yedi göller yöresiyle bir cenneti andıran sular şehri Erzincan’ı gezip görmenizi tavsiye ederim. Yamaç paraşütü, rafting ve kaya tırmanışı imkanlarıyla cazibe merkezi olan ilimize, doğa sporları tutkunlarını bekliyorum.” diyorERZİNCAN İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜİl Emniyet Müdürü Mustafa ELAMAN, 1989’da Polis Akademisinden dönem birincisi olarak mezun oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesinde Komiser Yardımcısı olarak göreve başlayan ELAMAN, Ankara, Elazığ, Kayseri ve Malatya illerinde çeşitli rütbe ve kademelerde görev yaptıktan sonra 2011 yılında 1.Sınıfa terfi etti ve Şubat 2012 kararnamesiyle de Erzincan İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 1992–1995 yılları arasında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsünde (TODAİE) Kamu Yönetimi dalında Yüksek Lisans yaptı. Yüksek Lisans Tezi olarak “Trafik Yönetimi ve Kent İçi Trafik Sorunları (Ankara Örneği)” konulu yayını bulunuyor.

image008

İl Emniyet Müdürü Mustafa ELAMAN Makamında Erzincan ilinin asayişini değerlendirirken iddialı ve yüksek bir özgüvenle İl Emniyet Müdürümüz şu sözlere yer veriyor. “Erzincan’ı asayiş ve güvenlik yönüyle ülkemizin diğer şehirleri ile mukayese ettiğimizde, en güvenli ve huzurlu şehirlerden biri olduğu görülecektir. Toplam 1307 personelle hizmet vermekte olduğumuz Erzincan il ve ilçelerinde önemli bir güçlükle karşılaşmıyoruz. Polisimizin meslek içi eğitimine önem verilmesi ve giderek uzmanlaşması teşkilat olarak iyi bir durumda olmamızı sağlamaktadır. Bu durum polisin halkla ilişkilerimizi olumlu yönde etkilemektedir. Güvenlik alanında başarıya, polisin sosyal içerikli yaklaşımlarını artırmasıyla ve toplumsal katılımın sağlanmasıyla ulaşılmaktadır.”

image010
Erzincan’da önleyici polis hizmetlerine ilişkin olarak yürütülen çalışmalar, alınan önlem ve uygulanan taktikler oldukça dikkat çekici görülüyor. Bu doğrultuda Toplum Destekli Şube Müdürlüğünce 2012 yılı içerisinde il genelinde 42 mahalle temsilcisinin katılımıyla birleştirilmiş şekilde 18 Huzur Toplantısı, ilimiz esnaflarıyla 5 Bilgilendirme Toplantısı, kurum temsilcilerinin katılımıyla 15 kurum toplantısı ve 40 okul toplantısı olmak üzere toplam 78 toplantı yapılmış, bu toplantılara 3360 kişi katılmış, ayrıca 14.610 vatandaşa güvenlikle ilgili bilgilendirme yapılmış, bilgilendirme çalışmaları kapsamında 5.328 broşür ve 602 adet el kitapçığı dağıtılmıştır.

image012

Son yıllarda hemen hemen bütün illerde polisin oldukça önemli ve başarılı uygulamaları olan hizmet alanında proje üretme gayretini Erzincan’da da gözlemliyoruz. 23 ayrı konuda uygulamaya konulmuş olan projelerin Erzincan polisinin başarı trendini oldukça yükseltmiş olduğunu görüyoruz.


image014

2012 yılı içerisinde, PKK/KCK/DYGM’ye yönelik olarak yürütülen operasyonda yakalanan 17 örgüt mensubundan 13’ü tutuklanırken, yıl içerisinde, 5 ayrı uyuşturucu madde kaçakçılığı üzerine operasyon düzenlenerek, 99 kg. eroin ile 688 kg. esrar maddesi ele geçirilmiştir. Ayrıca yine aynı dönemde kaçakçılık ve organize suç birimince yürütülen çalışmalar sırasında 411.904 adet gümrük kaçağı emtia, 601.000 paket makaron ve 994.980 paket gümrük kaçağı sigaraya el konulmuştur.

image016image018

 

Başta İl Emniyet Müdürümüz Mustafa ELAMAN olmak üzere Erzincan Emniyet Teşkilatının çalışkan ve vefakâr mensuplarını kutluyor, başarılarının devamlı olmasını diliyoruz.