Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Çağın Polisi Dergisi – 167. Yıl Kutlamaları

124. (nisan)_005 124. (nisan)_006 124. (nisan)_007          Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 167. Yıldönümü kutlamaları kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü Anıttepe yerleşkesinde bulunan Büyük Stüdyo’da kutlama töreni düzenlendi.

          Törene İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Sayın SadullahErgin, Milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Sayın Mustafa B. Demirer, Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar, kamu kurum kuruluşlarından üst düzey temsilciler, davetliler ve teşkilat mensupları katıldı.

          Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Türk Polis Teşkilatını anlatan tanıtım filminin gösterimiyle devam etti. Kuruluşunun 167. Yıldönümü münasebetiyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen kutlama mesajları okundu.

İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin yaptığı konuşmada, “Türk Polis Teşkilatının 240 bini aşkın kadrosuyla ülkemizin her köşesinde güvenlik hizmetlerini vatandaşımıza başarıyla sunmanın gayreti içerisindedir. 167 yıldır ülkemizin huzuru ve güvenliği, dirlik ve düzeni, birlik ve beraberliği, huzur ve mutluluğu için fedakarca çalışan polisimiz, başarıları, fedakarlıkları ve kahramanlıklarıyla milletimizin sevgisini en üst seviyede kazanmanın bugün haklı gururunu yaşamaktadır” dedi. İçişleri Bakanı Sayın Şahin, Türk Polisinin Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefiyle insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, çağdaş demokratik değerlere, gücünü aldığı yasalara bağlı olarak fedakârca görev yaptığını ifade etti.

          Devlet ve Hükümet olarak temel görevlerinin, vatandaşımızın huzur ve güven içerisinde yarınlarından emin olarak yaşamalarını temin etmek olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Sayın Şahin, Polis Teşkilatının varlık sebebinin de her türlü suçla mücadele etmek ve emniyet ve asayişi sağlamak olduğunu kaydetti.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet KILIÇLAR

          İçişleri Bakanlığının bağlı kuruluşu olan Emniyet Genel Müdürlüğünün, çağın ve toplumun ihtiyaçlarına ve hizmet gereklerine uygun olarak teşkilatlandığını belirten İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin “Polis teşkilatımız hırsızlık ve kapkaç gibi, asayiş suçlarından teröre, toplumsal olaylardan, yasa dışı örgütsel faaliyetlere, her türlü kaçakçılık ve organize suç örgütleriyle mücadele eden, trafik hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede halkımızın huzur ve güven içerisinde yaşaması için büyük bir özveriyle çalışmalarını devam ettirmektedir” dedi.

          Hükümet olarak, güvenlik sektöründe anlayışlarının, olaylara bakışların ve algılamaların değişmesi olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Sayın Şahin, “Değişim ve dönüşümün öncelikle buradan başlatılmasını hedefledik ve büyük oranda da bunu sağladığımızı düşünmekteyiz. Bakanlık olarak önceliğimiz iç güvenlik eğilimlerine uygun olarak, iç güvenlik politikalarını gözden geçirmek ve yeni politikalar çerçevesinde hizmet üretmektir” ifadelerini kullandı.

          Güvenlik hizmetlerinde anlayışları değiştirmeye çalışırken aynı zamanda güvenlik birimlerimizin modernizasyonunu gerçekleştirmeyi de hedeflediklerini belirten İçişleri Bakanı Sayın Şahin “Güvenlik birimlerimizin bina, eğitim, araç-gereç ve teknolojik ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü gayret gösterilmektedir. Diğer taraftan, personelimizin eğitimini de son derece önemsemekteyiz. Çünkü zihinsel dönüşümün ancak eğitimle olabileceğine inanmaktayız. Hukukun üstünlüğüne insan haklarına saygılı, denetime açık, vatandaş memnuniyetini ön planda tutan, şeffaf ve hesap verebilir yönetim ve personel anlayışı nihai hedefimizdir. Polisimizin sayısını ve eğitim eksikliğini giderici, diğer bir ifadeyle hem niceliği hem niteliği arttırıcı önemli çalışmalar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Kılıçlar da yaptığı konuşmada “Nüfusumuzun % 80’ine hizmet veren emniyet teşkilatımız yasalarla kendisine verilen görevleri, yerine getirirken her bir personelimiz, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri doğrultusunda hareket etmektedir” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya ve bölgesel gelişmelerin iç güvenliği de farklı boyutlarda etkilediğini söyleyen Emniyet Genel Müdürü Sayın Kılıçlar, bu nedenle ülkemizin, terör, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı gibi pek çok konuda ya geçiş noktası ya da hedef ülke konumuna gelmekte olduğunu belirtti.

          Emniyet teşkilatı olarak, organize suç türü olan uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleye özel bir önem ve öncelik verdiklerini söyleyen Emniyet Genel Müdürü, bu başarılı çalışmaların uluslararası raporlara da yansıdığını ifade etti.

          Konuşmasında terörle mücadeleye de değinen Genel Müdür Sayın Kılıçlar, “Bu mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Milli İstihbarat Teşkilatı ile işbirliği ve koordinasyonumuz en üst düzeydedir” dedi.

          Yapılan konuşmaların ardından Toplum Destekli Polislik ve atış şampiyonası ödül törenleri düzenlendi. Toplum Destekli Polislik en iyi il uygulamalarında dereceye giren Isparta, Siirt ve Erzurum illerinin temsilcilerine ve atış şampiyonasında dereceye giren kadın ve erkek yarışmacılara ödülleri verildi. Resmi geçit töreni ve verilen ikramın ardından tören sona erdi.