Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Bir Gün İçimizden Biriside Özürlü Olabilir


Hayrettin GÖK

1.Sınıf Emniyet Müdürü

Burdur İl Emniyet Müdürü

 

Girişimlerimiz sonucu Bedensel özürlü vatandaşlarımız için temin edilen 42 tekerlekli sandalye ihtiyaç sahiplerine teslim edilmiştir.

Emniyet Teşkilatı Vatanın Bütünlüğünü, Milletin bölünmezliğini, Cumhuriyet rejimini, Atatürk İlke ve İnkılaplarını, dahilden gelebilecek her türlü tehdit ve saldırılara karşı korumak, vatandaşın ırz, can ve mal güvenliğini sağlamak, yurtta Emniyet ve huzur ortamı yaratmak görevlerini en seri şekilde yerine getirmenin gayreti içerisindedir.

Bu görevleri; P.V.S.K.’da;

“Polis, asayişi, amme, şahıs tasarruf emniyetini ve meskenmesuniyetini korur. Halkın ırz, can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatını temin eder, yardım isteyenlere, yardıma muhtaç çocuk, alil ve acizlere yardım eder” şeklinde ifade edilen yetki ile yerine getirir.

Keza aynı kanun ve Karayolları Trafik Kanunu yollarımızdaki trafiğin düzenlenmesi ve denetimi hususunda teşkilatımızın trafik birimlerine görev ve yetki vermiştir.

Trafik sorunu halen ülkemizde gündemin birinci sırasında yer almaktadır. Ülkemizde her yıl 4-5 bin civarında vatandaşımız trafik canavarının kurbanı olmakta, binlercesi yaralanıp sakat kalmakta ve maddi kayıp sonucu trilyonları bulan milli servet heba olmaktadır.

Dileğimiz, trafik sorununun katliam boyutlarına ulaştığı ülkemizde her vatandaşımızın dikkatini trafik olgusuna çekebilmek ve trafik terörünü noktalamaktır.

Trafik kazalarını asgari seviyeye indirmek ve kurallara uyumu sağlamak için yapılan denetimlerde sürücülere yüksek miktarda ceza yazılmış olmasına rağmen meydana gelen kazalar göz önüne alındığında vatandaşlarımızın kurallara olan ilgisizliğinin ne ölçüde olduğu görülmektedir.

Eğitimden alt yapıya, ilk ve acil yardımlardan denetime kadar uzanan hizmetler zincirinde trafik zabıtası sadece bir halkayı oluşturmaktadır.

Trafik zabıtası, üstün feragat ve fedakarlıkla görevlerini yerine getirmeye, diğer kurum ve kuruluşlarla duyarlılık ve koordinasyon içerisinde çalışmaya, trafik sorununu ülkemiz gündeminden çıkarılmasında üzerine düşen görevi yapmaya kararlı olup, trafik görevlilerinin yanında yer alarak mücadeleye devam edildiği sürece trafik canavarı daha kolay ve çabuk yok edilebilir.

Vatandaşlarımızdan, karayolunu kullanırken kurallara mutlaka riayet etmelerini, hız sınırına uymalarını, kendi güvenlikleri için emniyet kemerlerini takmalarını, alkollü olarak araç kullanmamalarını, hatalı sollama yapmamalarını, yoldan faydalanan yayaların haklarına saygı göstermelerini, trafik görevlilerinin yapmış oldukları uyarılara uymalarını, ihbar ve şikayetlerini “154 Alo Trafik” telefonlarımıza bildirmelerini beklemekteyiz.

Daha önce görev yaptığım kadroda bir olay nedeniyle Emniyet ve Asayiş hizmetlerinden istifade eden, bu nedenle   teşkilatımıza minnet duyan ve kendisiyle dostluk ilişkilerimiz yoğunlaşan bir işadamı, görev yaptığım kadrolarda isminin saklı kalması kaydıyla, Teşkilatımız Şehitlerinin ailelerine daima yardımda bulunmuştur.

Bu kez gerek trafik kazaları sonucu, gerekse doğuştan özürlü vatandaşlarımıza yardım etmek suretiyle, görev yaptığım il’de sosyal dayanışmaya katkıda bulunmak ve Polis-Halk ilişkilerini geliştirmek amacıyla bu hayırsever ve kadirşinas işadamı ile görüşülerek mutabakata varılmış ve ihtiyaçlı olduğu tespit edilen 16 özürlü vatandaşımız için tekerlekli sandalye alınmış, bu yöndeki çalışmalarımızdan haberdar olan diğer özürlü vatandaşlarımızın ve İstanbul Bedensel Engelliler Derneği katkılarıyla toplam 42 özürlü arabası temin edilmiştir.

Sorumluluk alanlarımız içinde trafik denetimlerine ağırlık vererek kazaların önüne geçmeye çalışıyoruz. Alınan tedbirlere rağmen kaza sonucu hayatını kaybeden vatandaşlara ancak Allah’tan rahmet ve ailelerinin acılarını paylaşarak sabır dileyebiliyoruz. Ülkemizde halen sekiz bin civarında bedensel özürlü vatandaşımız olduğu bilinmektedir. Yarın kimin kaza geçireceğini, hayatını kaybedeceğini veya özürlü kalabileceğini bilmek mümkün değildir. Bir gün içimizden biriside özürlü olabilir. Bu nedenle bedensel özürlülerimizin sorunlarına ve trafik olgusuna kamu oyunun dikkatini çekmek istiyor, özürlü kalan yada doğuştan özürlü olan vatandaşlara arabalarını teslim ederek tüm vatandaşlarımıza kazasız uzun ömürler diliyoruz.