Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

BİR GÜLÜMSEME YETER

 

A. Tekin AKIN

1.Sınıf Emniyet Müdürü

Samsun İl Emniyet Müdürü

Gelişen ve değişen dünyamız hızla bir bütünleşme süreci içine girmiştir. Dünyada artan globalleşme ve beraberinde getirdiği rekabet, kurum ve kuruluşlarda, kaliteli mal ve hizmet sunma zorunluluğunu gündeme getirmiştir. Günümüzde rekabet edebilmenin, güvenirlilik, çalışanlar ile müşterilerin memnuniyetinin ancak ve ancak kaliteli ve zamanında üretmekten geçtiği bir gerçektir. Emniyet teşkilatı yaptığı görev gereği önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Sunulan hizmetin, çok yaygın oluşu, standardize edilmemesi, vatandaş ve çalışanlara genel bilinç düzeyi, kadro genişliği, hizmet alan vatandaş beklentilerinin farklı oluşu, aynı olayda suçlu yakını ve mağdur yakınlarının farklı beklentiler içerisinde olmaları, diğer kamusal hizmetlerin başarısı ile çok fazla ilgili olması gibi sayılabilecek çeşitli faktörler önemli zorluklar oluşturmaktadır. Ancak, değişime talip olduğunuzda birçok zorluklara da hazırlıklı olmak gerekmektedir. Karşılaşacağımız her zorluk da “Buna rağmen ne yapabiliriz?” anlayışıyla birçok sıkıntının aşılabileceği mümkün olacaktır.

İngiltere’ de yapılan istatistiklerin sonuçları değerlendirildiğinde polisin ortaya çıkardığı suçların % 80’i vatandaşların ihbarları doğrultusunda gerçekleştiği ortaya çıkmıştır. Ülkemizde ise bu oran yüzde belirtilmeyecek kadar düşük orandadır. Güvenlik hizmetlerinin sağlanmasında hiç şüphesiz polis ile vatandaşın el ele vermesi gerekmektedir. Kısaca biz buna “Toplum destekli Polis” diyoruz.

Görev bilinci ve meslek ahlakına uygun en büyük ödül vatandaşın memnuniyeti olacaktır. Bunlardan bir kaçı  Emniyet Müdürlüğümüze gönderilen AXA OYAK Sigorta Şirketi Operasyon müdür Yardımcısı Selçuk AKKAYA’ nın 09/06/2003 tarihli mektubunda şirketlerinin nezdinde sigortalı Mustafa ÖZSOY’a ait 55 DN

786 plaka sayılı aracın hasar başvurusunun değerlendirilmesi sürecinde, kazanın araştırılması ve dosyanın sonuçlandırılması sırasında yardımlarını esirgemeyen Atakum Polis Merkez Amirliğinde görevli Kom. Yrd. İshak TERZİ, Polis Memurları Adil ÇELEBİ ve Ziya ÇALIŞKAN ile Atakum Bölgesinde görevli Trafik Polisleri Yılmaz KORKMAZ ve Turan YÜCE’ye teşekkürü ve başarılarının devamını dilemesi;

Necdet AKAN isimli bir şahıs 10/06/2003 günü Samsun Emniyet Müdürlüğü Makamına hitaben yazmış olduğu mektubunda, 07/06/2003 Cumartesi günü akşamı çocuğunun öğrenim gördüğü İstiklal İlköğretim Okulunun Mezuniyet yemeği için ailesi ile birlikte gitmiş oldukları Doğupark-Anakent tesislerinden, gece 00.30 sıralarında eve dönmek üzere ayrıldıklarında, evlerine gidebilmek için binecekleri araca uzak olmaları ve çocuklarının kucaklarında uyumaları nedeniyle eşiyle birlikte zor durumda kaldıklarını ve ne yapacaklarım düşündükleri sırada bir ekip otosunun içinde bulundukları perişan hali görüp kendilerini dolmuş durağına kadar götürmelerinden son derece mutlu olduklarını ifade etmiştir, Necdet Bey çok sevdiği ve anekdot olarak sıkça kullandığı “Ön tekerlek nereye giderse arka tekerlekte oraya gidermiş;” deyimini bizlerle paylaşmak istediğini belirtmiştir; Şu sözlerle duygu ve düşüncelerini ifade etmiştir; “Sizin önderliğinizde özveri ile çalışan ve her türlü olumsuzluğa rağmen halk ile bütünleşebilen, güler yüz göstererek olaylara çözüm bulabilerek memnuniyet yaratan ekip sizin ekibinizdir.” Burada gecenin ilerlemiş saatinde, zor şartlar altında kucağımızda iki çocuğumuzunda uyuduklarını görerek bizleri alan ekip şahsımızdan, en alt kademedeki elemanımıza kadar bu teşekkürü hak etmektedir. Temennim, düşünce yapımızın ve ilkelerinizin Samsun Halkı tarafından her zaman rahat-huzurlu ve yaşanabilir bir Samsun olarak anımsanarak hareket edilmesi doğrultusundadır.

Yine 10/06/2003 tarihinde Emekli İşçi 11. Cevdet TEKİN’in 04/06/2003 tarihinde Samsun-Ordu Karayolu üzerinde Tekkeköy çıkışında, Oğlunun kullandığı 54 EU 2005 plakalı Toyota Marka hususi otomobilleri ile araçta Cevdet Bey, Eşi, oğlu, gelini ve torunuyla bir trafik kazasına maruz kaldıklarını belirtmekte olup, duygu ve düşüncelerini şu şekilde ifade etmektedir;

“Kazayı müteakip olay yerine azami 10 dakikada intikal eden, Emniyet Mensupları ve acil müdahale ekipleri olmak üzere kaldırıldıkları Samsun SSK Hastanesi mensuplarının, hekiminden tutun yardımcı personel ve büro görevlilerine ve keza hastanede görevli Polis Memuru arkadaşa varıncaya kadar, hiç de alışık olmadığımız toplam kalite anlayışı içerisinde saygılı, gayret, nezaket hizmet anlayışıyla yapılan hizmetleri daha veciz bir şekilde (İmkanım olsa) çarşaf çarşaf gazetelere ilanla ifade etmek isterdim. Sıradan bir vatandaş olarak yapabileceğimin ancak bu kadarıdır diye düşündüğünü, İnsanımızın, bize has derinindeki değerlerin ve cevherlerin açığa çıkarılarak fertlerin görevlerindeki hiyerarşik yapının vazife taksimi şeklinde telakki edilip büyüklük küçüklük kompleksinden uzak hizmet anlayışı içerisinde yorumlanarak hayata devam etmek insanın yapabileceği en güzel şey olsa gerek. Bütün bu yapılan güzel şeylere mukabil çaresiz insanların verebileceği en güzel hediye, sözlerin, duaların ve niyazların üç kelimelik bir sözcükten ibarettir. “Allah razı olsun.”

Belki bu yazılanlar bir Polis Memurunun görevidir neden bu kadar önemsendi diye düşünülebilir. Her şeye rağmen “Önce İnsan” ve “ İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” misyonumuzla yolumuza devam etmekle tüm engelleri birlikte aşacağımız kanısındayız

Samsun Emniyet müdürlüğü toplam kalite yönetimini bir yaşam felsefesi olarak benimsemiştir. Bizler Vatandaşlarımıza bütün kamu kurum ve kuruluşlarımıza ve kendi personelimize kaliteli bir hizmet sunmak konusunda oldukça kararlıyız.

Personelimizin elinden gelen en kaliteli hizmeti sunabilmesi için, hizmet standartlarımızı mütemadiyen yükseltme gayreti içindeyiz. Göstermekte olduğumuz bu gayret doğrultusunda Samsun Halkına sunmakta olduğumuz hizmette daima sempatik ve güler yüzlü, yeniliklere açık nazik hoşgörülü ve aynı zamanda kendine güvenen bir teşkilat olmamız gerektiğinin bilincindeyiz.