Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Bir Başarı Öyküsü

polis_dergi_temmuz_2013_023 polis_dergi_temmuz_2013_02426.06.2013 tarihli Milliyet Gazetesinin Pazar ekinde, İstanbul 2020 Olimpiyat Komitesi Başkanı Hasan Arat ile Galatasaray eski başkanı Faruk Süren’in katıldığı “Sofrada Baş Başa” röportajında, Faruk Süren aşağıdaki cümleyi kullanmış:

    “Bizim ülkemiz başarıyı paylaşmasını bilmiyor. Hüznünü, acıyı paylaşmasını biliyor fakat başarıyı paylaşmasını bilmiyor. Başarılı olanı cezalandırıyor.”

    Bu olguyu belki pek çoğumuz kendi yaşamımızda da deneylemişizdir. Ben, kendi hayatımla ilgili olanı anılarımı yazdığım “Bir Meslek, Bir Ömür: Beyaz Bülten” isimli kitapta dile getirdim[1]

    Yakın zamanlarda, bir meslek büyüğümüz, Emekli Emniyet Müdürü, halen avukatlık yapan İsmail Metin ile yaptığım bir sohbet sırasında benzer bir deneyimi kendisindende dinlediğimde bu konuda maalesef yalnız olmadığımı anladım. Meslekte iken Hukuk Fakültesinde yapmakta olduğu doktorasını tamamlayıp belgesini aldıktan sonra Daireye geldiğinde, kendisini hiç kimsenin tebrik etmediğini hala hissettiği anlaşılan üzüntülü bir şekilde dile getirmişti.

    Bu bir olgu da olsa, yine de elde tüm veriler olmadan bir genelleme yapmamak gerektiğini düşünüyorum.

    Bugün, bu yazıyla, yukarıdaki ifade doğru da olsa, hem beni çok mutlu eden, hem de bu oluşumu bir nebze olsun tersine çevirecek bir konuyu gündeme getirmek istiyorum. Umarım etrafımızda, özellikle kendi mesleğimizde var olan diğer pek çok başarı olayı da bir şekilde dile getirilerek yavaş yavaş da olsa başarılar da en az hüzünler, acılar kadar paylaşılır olmaya başlanır.

    Dergimizin bir önceki sayısında tanıtımı yapılan “Huzur İçin Geldik” kitabının genelde Türk Polisinin kurum olarak uluslararası platformlarda gerçekleştirdiği başarılı etkinlikleri anlattığını değerlendiriyorum.

    Burada, yine aynı kaynaktan yetişen bir genç kardeşimin kişisel başarısından söz edeceğim.

    Bir hafta önce telefonuma gelen bir SMS mesajıyla bu kardeşim, Okan Aksu’nun uluslararası bir platformda bir başarı madalyası verdiği haberini aldım. Bundan ziyadesiyle memnun olmakla, olayın detayını öğrenmek üzere verilen bilgiye göre Internet’ten araştırdım. Bir zamanlar birlikte çalıştığım bu değerli meslektaşımı bizzat kutlamakla, bu güzel haberi/başarıyı meslektaşlarım, Türk kamuoyuyla da paylaşmak istedim.

    Öncelikle böyle bir ödülü alan Okan Aysu’yu kısaca tanıyalım:

    Okan Aysu, 1989 Polis Akademisi ve Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, Gazi Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler konusunda mastır, Lyon Siyasi Bilgiler ISIK Üniversitesinde de konusunda en iyi tez ve notla Doktora yaptı.

    Teşkilatta 26 yıl hizmet yaparak 3.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesiyle emekli oldu. Halen,  Merkezi Lyon Fransa’da olan Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı-Interpol’de 16 yıldan beri, ilk yıllarda Türk Polisini temsil ederek,  emekli olduktan sonra da uluslararası görevli olarak hizmet vermektedir.  Şu anda Terörle Mücadele Birim Başkanıdır.

    1992 yılında Asya’da barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla kurulan 24 üye ülke ile 12 gözlemci ülke ve kuruluşun katılımıyla kurulan Asya’da İletişim ve Güven Oluşturucu Konferans-CICA bölgede terörizmle mücadele için Interpol ile işbirliği yapmaktadır.

    Bu işbirliği çerçevesinde 2004 yılından itibaren 870 uluslararası terörist yakalanmış, 2012 yılında 120 teröristin yeri belirlenmiştir. Bu yıl da, bu tarihe kadar 55 teröristin yeri belirlenmiştir.

    CICA Konferansı İcra Müdürü B.Elçi Çınar ELDEMİR Interpol Genel Sekreterliğine yaptığı ziyarette Interpol’ün bölgede güvenliğin iyileştirilmesi yönündeki çabalarını alkışlamıştır. Ziyareti birlikte gerçekleştirdiği İcra Müdür Yardımcısı Kanat Tumysh ile birlikte Interpol Genel Sekreteri Ronald K.Noble ve Birlesmis Milletler`in Guvenlik Konseyi`nce tanınan “Global Counter Terrorism Strateji”sini uygulayan ve BM`ce tanınan tek operasyonel platform olan KALKAN Projesinden Sorumlu Terör Birimi BaşkanıOkan Aysu’ya, Asya’da güvenliğe verilen destekteki rolü nedeniyle 24 ülke Dışişleri Bakanlarının katıldığı törende Madalya vermişlerdir. Şimdiye kadar bu madalya Birleşmiş Milletler, Interpol Genel Sekreterliği ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansından 6 kişiye verilmiştir.

    Teşkilat mensuplarıyla teşkilatta yetişen mensuplarımızın uluslararası platformdaki başarılarının artması dileğiyle Okan Aysu’yu gönülden kutlarız.

    Bilinmelidir ki bu ülkemiz ve Teşkilatımızın da başarısıdır… Kendisine gönülden teşekkür ederiz.

 


[1] www.ciniusyayinlari.com ve kitapçılarda