Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

BEBEĞİN SUÇU NE?

Feyzullah ARSLAN

1. Sınıf Emniyet Müdürü

Polis’in Hatıra Defterinden Kitabı

Baskı Yılı 2000’den alınmıştır. 

Elazığ İli’nde bir ramazan bayramının arifesinde, 15 yaşlarındaki bir kız çocuğu karın ağrıları nedeniyle ailesi tarafından tedavi için köyden Elazığ Devlet Hastanesi’ne getirilir. Hastaneye getirilen genç kız, bir süre sonra bir erkek çocuğu dünyaya getirir. Kızın ailesi, evli olmayan kızlarının doğum yapması üzerine şaşkına dönerler. Daha sonra olay polise intikal eder ve Asayiş Şubesi Ahlak Büro Amirliği’ne bağlı bir ekip olayı araştırmak için görevlendirilir. Ekip görevlileri hastaneye giderek genç kız ile görüştüklerinde, kız ”çocuğun ağabeyin-den olduğunu, bir gün köyde hayvanları otlatmak için kendisi, ağabeyi ve küçük kardeşi ile birlikte dağa gittiklerini, ağabeyinin küçük kardeşini eve gönderdikten sonra kendisine zorla sahip olduğunu” söyler. Kızın ailesi şimdi çok daha üzgün ve perişandır. Olay yerinin jandarma bölgesi olması dolayısıyla konu jandarmaya bildirilir, ekip gerekli notları aldıktan sonra hastaneden ayrılır.

Aradan bir hafta kadar geçtikten sonra, 155 Polis İmdat telefonuna Akpınar Camii civarında terkedilmiş bir bebeğin olduğu ihbarı yapılır. Hemen olay yerine giden görevli ekipler, terkedilmiş bebeği alarak bakım ve tedavisi için Devlet Hasta-nesi’ne götürürler. Henüz on günlük olan bu erkek bebek sağlıklıdır. Bebeğin bulunduğu civarda araştırma yapan polis, onu terk eden kişi veya kişileri gören olmadığını öğrenir. Olay daha sonra Ahlak Bürosu’na intikal eder ve Ahlak Bürosu görevlileri bebeğin cinsiyetinden ve on günlük olmasından yola çıkarak, onun bir hafta önce Devlet Hastanesi’nde doğum yapan genç kıza ait olabileceğini düşünürler. Bu şüphe üzerine bebek, genç kızın doğum yaptığı gün nöbetçi olan hemşire, hastabakıcı ve serviste yatan hastalara gösterilir. Bebeğin gösterildiği tüm şahıslar, onun genç kızın bebeği olduğunu söylerler.

Elde edilen bilgiler ile yakalanarak ifadesi alınan genç kız, terk edilen bebeğin kendisinin olduğunu ve onu Akpınar Camii’ne kendisinin bıraktığını itiraf eder.Genç anne hazırlanan tahkikat evrakları ile birlikte adli makamlara sevk edilir.

Kaynak:Remzi BAYIR (Komiser)

Olayın Tahlili

Toplumumuzda çok sık olmamakla birlikte ara sıra rastlanılan ve bir aile dramını yansıtan bu tür çirkin vakalar, okurken bile hepimizin tüylerinin diken diken olmasına yol açmaktadır. Polis, bu olayın jandarma bölgesinde gerçekleş-mesi nedeniyle soruşturma işini jandarmaya devretmiştir. Ancak 10 gün sonra il merkezinde bulunan bir Camii’ye terk edilen günahsız bebek, yeniden polisin karşısına çıkmış ve yapılan soruşturmalar neticesinde de mağdur genç kıza ait olduğu kesinlik kazanmıştır.