Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

BALKAN POLİS SPOR BİRLİĞİ IV. BALKAN POLİS KARATE ŞAMPİYONASI

 

Ahmet PEK[*]

 

 

Balkan Polis Spor Birliği 2003-2005 yılı spor takvimi çerçevesinde Balkan ülkeleri arasındaki dostluk, kardeşlik ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla  Türkiye, Bulgaristan, Makedonya, Romanya ve Yunanistan ülkelerinin katılımıyla 22-26 Haziran 2004 tarihleri arasında Ankara’da IV. Balkan Polis Karate Şampiyonası düzenlenmiştir.

Şampiyonada Ülkemizi ve teşkilatımızı temsil edecek Polis Milli Karate Takımımızın oluşturulması amacıyla 23 Şubat 2004 tarihinde Polis Akademisi Başkanlığı AnıttepeYakın Savunma Salonunda seçme yapılmıştır. Seçmelere teşkilatımızdan 20 erkek 1 bayan olmak üzere toplam 21 kişi katılmış, Seçmeler sonunda 17 erkek ve 1 bayan  sporcu Polis Milli Karate Takımına seçilmiştir.

Polis Milli Karate Takımımız, Ankara Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde 19-30 Nisan 2004 tarihleri arasında 1.kampa, 10-14 Mayıs 2004 tarihleri arasında 2.kampa, 15-21 Haziran 2004 tarihleri arasında 3. kampa  alınmışlardır. Ayrıca sporculara, 15 Mart-11 Haziran 2004 tarihleri arasında kadrolarında antrenman yapma imkanı da sağlanmıştır.

Şampiyonaya; Polis Akademisi Başkanlığı’nda görevli Ahmet YURDAER idareci, Emniyet Amiri Erol ESEN antrenör, Eğitim Dairesi Başkanlığı’nda görevli Polis Memuru Arzu GÜLTEKİN bayan sporcu, Polis Akademisi Başkanlığı’nda görevli Komiser Mustafa YAVUZ, Polis Koleji’nde görevli Komiser Mustafa ÇETİN, Komiser YardımcısıKürşat Ertuğrul, Polis Memuru Cengiz ÇINAR, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru İbrahim KARTAL, Polis Memuru Remzi YILMAZ, Polis Memuru Murat BAYRAMOĞLU, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Davut ÖZKUR Polis Akademisi Öğrencileri Hakan KORKMAZ, Hamza DOĞANAY, NumanALPAY, Yahya ÇAMUR, İbrahim ALTINOK, Soner TOPAL, Serdar CAN, İsmail YILDIRIM, Süleyman ŞAHİN erkek sporcular olmak üzere 21 kişilik bir ekiplekatılınmıştır.

            24-25 Haziran 2004 tarihleri arasında Ankara Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’nda yapılan müsabakalar sonunda, düzenlenen ödül töreniyle, dereceye giren 40 sporcu ve 4 takıma madalya ve kupaları verilmiştir. Polis Milli Karate Takımımızın almış olduğu dereceler ve şampiyonadaki genel sıralama ve madalya dağılımı  aşağıdaki tabloya göre oluşmuştur.

 

Şampiyona sonucunda Polis Milli Karate Takımımız;

Erkekler Kumite Dalında :

*    60 Kg.’da Polis Akademisi Öğrencileri Süleyman ŞAHİN ile Numan ALPAY üçüncülüğü paylaşmışlardır.

*   65 Kg’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Davut ÖZKUR 2’inci, Polis Akademisi öğrencisi Yahya ÇAMUR 3’üncü,

*  70 Kg’da Polis Koleji Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Cengiz ÇINAR 1’inci, Polis Akademisi öğrencisi Hakan KORKMAZ 3’üncü,

*     75 Kg’da Polis Akademisi öğrencisi Hamza DOĞANAY 1’inci, Polis Akademisi öğrencisi Soner TOPAL 2’inci,

*   80 Kg’da Polis Koleji Müdürlüğü’nde görevli Komiser Yrd. Kürşat ERTUĞRUL 1’inci, Polis Akademisi Başkanlığı’nda görevli Komiser Mustafa YAVUZ 3’üncü, 

*   +80 Kg’da Polis Akademisi öğrencisi Serdar CAN 2’inci, Polis Koleji Müdürlüğü’nde görevli Komiser Mustafa ÇETİN 3’üncü olmuştur.

Bayanlar Kumite Dalında :

Eğitim Dairesi Başkanlığı’nda görevli Polis Memuru Arzu GÜLTEKİN 3’üncü olmuştur.

 

Erkekler Kata Dalında :

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru İbrahim KARTAL 2’inci,

Bayanlar Kata Dalında :

Eğitim Dairesi Başkanlığı’nda görevli Polis Memuru Arzu GÜLTEKİN 2’inci olmuştur.

 

Sonuç olarak; Türk Polis Milli takımımız 4 altın, 5 gümüş, 9 bronz madalya ile Birincilik kupasını almıştır.Yunanistan Polis Milli takımı ikinci, Bulgaristan Polis Milli takımı üçüncü, Makedonya Polis Milli takımı dördüncü, Romanya Polis Milli takımı ise beşinci olmuştur.

Türk Polis Teşkilatı olarak hem iyi bir organizasyon düzenlemek, hem de birincilik kupasını almak teşkilatımız açısından onur verici olmuştur. Ancak bir şeyde dikkatlerden kaçmamıştır. 2 gün süren müsabakalarda salonda maalesef bizlerden başka kimse yoktu. Halbuki teşkilatımıza günlerce önce duyurulmuş, afişleri görülecek yerlere asılmıştı.

Şu husus her zaman bilinmelidir. Kendine, teşkilatına sahip çıkmayana kimse sahip çıkmaz. Teşkilatını desteklemeyeni kimse desteklemez. Değişik alanlarda sadece laf üretmekle bir yerlere gelinemeyeceği gibi teşkilata da bir fayda sağlanamaz. Eğitimle, Bilgiyle, Disiplinle, Çağın gereklerine göre dolanımla başarı yakalanabilir. Her kişi ve kurum için geçerli olan budur.

25 Haziran akşamı Sayın Genel Müdürümüz Gökhan AYDINER katılan ülke sporcularına, akşam yemeği vermiş ve Genel Müdür Yardımcılarımız bu yemekte bulunmuşlardır. Son derece iyi duygularla Balkan Polis Birliğinin Sporcu Polisleri ülkemizden 26 Haziran sabahı ayrılmışlardır.

Bir başka spor müsabakasında buluşmak dileğiyle.[*] 1.Sınıf Emniyet Müdürü,Eğitim Dairesi Başkanlığı,BPSB Genel Sekreteri