Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Asayiş Gönüllüleri

                                                                                                                                                                M. İhsan KOCADAĞ

2. Sınıf Emniyet Müdürü

Emniyet Müdür Yardımcısı

 

Ankara’da 06 MART 2002 günü huzur adına yeni bir meşale daha yakıldı. “Asayiş Gönüllüleri” adıyla başlatılan bu sivil toplum hareketi ” toplum doktorluğu” ilkesinden hareketle İl Emniyet Müdürümüz öncülüğünde emekleme aşamasında. Daha ilk gününde büyük ilgiyle ve destekle karşılaştık.

Nedir bu hareket?  Nereden yola çıkıldı?

Çağdaş Devlet İdaresinde Kamu Yönetiminin, hükümet faaliyetlerini, hatta siyasi rejimlerin başarılı olup olmayacağı, o toplumdaki suç ve suç oranlarıyla bağlantılıdır. Bir toplumda suç oranları yüksek ise o toplumun sağlıklı yapısının bozulmaya başladığı bilinir. Zamanla; bu yükselme toplumda, devletin varlık nedeninin bile sorgulanmasına yol açabilir. Bu sorgulama da toplumu dejenere eder. geniş anlamıyla devlet, toplumun öncelikle huzur ve güvenini sağlamakla zorunludur. Güvenlik Hizmetleri yasalarla şekillenmiş olan ve toplumun ihtiyaçlarına göre kılık değiştirilebilen hizmetlerdir. Bizler vatandaşlar olarak; vergi vermekle bu hizmete dolaylı katkıda bulunuruz, ancak; bu katkı yeterli midir? Güvenlik hizmetlerine direk katılım gerekli midir?     

Modern toplumlara baktığımızda vatandaşın yaşamın her anında işleyişe müdahale ettiğini görüyoruz. Bu müdahale, trafik kuralı ihlal eden bir kişiyi uyarmaktan tutun da, yola çöp dökeni ikaz etmeye kadar, çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Toplum ne kadar örgütlü ise,o oranda da müdaheleci olmaktadır. Ülkemizde de artık gelişmekte olan sivil toplum örgütleri, gündelik hayatın yönlendiricisi konumuna gelmişlerdir. Sivil Örgütlenme, sonuçta birey mutluluğunu hedeflediği gibi yönetime katılımında bir yoludur. Ülkemizde bu örgütlenmeyi, ön planda çevreci olarak isimlendirdiğimiz sivil toplum kuruluşlarında açıkça görüyoruz.

            Bizler kamu hizmetlileri olarak; Sivil Toplum Örgütlerinin, eksikliğini zaman zaman hissediyoruz. İşleyişe gönüllü katılım, bir vatandaşlık görevi olduğu kadar modern toplum olmanın da bir gereğidir. Ancak, bu yapılanmanın mümkün olduğunca tabana yayılması ve daha huzurlu yaşam şartlarına kavuşmamız için de, birey olarak elimizi taşın altına koymak zorundayız.

Mahallemize, sokağımıza, oturduğumuz binaya, kamu hizmeti herhangi bir nedenle gelemiyorsa bunun sebeplerini nasıl, en seri şekilde getirtilebileceğini tartışmak gerekir. 150-200 gönüllü ile başlanılan bu uygulamanın bir ilk olması sebebiyle önemi büyüktür. Gönüllü uygulamasında amaç, her sokakta bir gönüllü bulmak, bulunduğu sokağın güvenlik sorumlusu olarak, bu insanlara hizmet etmenin hazzını tattırmak, bu yolla da huzuru evlerimize kadar yaymaktır.

Bu hizmet; “Asayiş Gönüllülerine” vereceği haz yanında, dolaylı yoldan Polisi daha yakından tanımalarını ve Asayiş hizmetlerinin ne kadar karmaşık olduğunu öğrenmelerini de sağlayacaktır.

 

GÖNÜLLÜLERE ÇAĞRI

Tarım toplumlarında ayıplanan ihbar-muhbir müessesesi, modern toplumlarda gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Çevremizi izlemeli, topluma dolayısıyla kendimize zarar veren her şeyi Polise bildirmeliyiz. Bildirmeliyiz ki, huzurlu ve mutlu olalım. Bu ne ayıp ne de günahtır. Bu modern toplumun bireyi olmanın gereğidir.

Bu amaçla oluşturmaya çalıştığımız Asayiş Gönüllülerine katıldığınız anda, sizler mahallenizin, sokağınızın fahri Polisi olacaksınız. Sizleri, isimlerinizle değil kod numaralarınızla bütün Polis Birimleri bilecek, bize ulaştırdığınız bilgiler doğru kabul edilecek ancak, bundan dolayı insanların mağdur olmaması için çok titiz değerlendirilecektir. İletişim, ücretsiz telefon hatlarımızın yanında, ihtiyaç duymanız halinde en yakın Polis Birimiyle veya bizle yüz yüze olabilecektir.

Sizlerin katkıları ile zaten denetimli ve huzur kenti olan İlimiz, daha güzel ve huzurlu olacaktır. Zaman zaman sizlerle toplanıp, Asayiş Uygulamaları ile ilgili bilgilendirme çalışmaları da yapacağız. Çoğunuz, kamu hizmeti görmüş, önemli sayılabilecek suçlara karışmamış ve sorumlu bireylersiniz. Sizlere sorumluluk alanları vererek, bu alan içinde işlenmiş suçları da bildireceğiz, yani bölgenizin suç yapısını, çevrenizdeki herkesten daha iyi bileceksiniz.

Bu bir görev değil, adı üstünde gönüllülüktür. Ne zaman isterseniz bu görevi devredebilirsiniz. Aramıza bekliyoruz.