Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Ankara’da Çocuk Trafik Eğitimi Projesi Başladı

image002

Türkiye de trafik kazalarında DSÖ verileri ve EGM verileri de dikkate alındığında  en fazla 0-14 yaş gurubu çocuklarımızın kaybı nedeni ile Derneğimiz eğitim ve trafik  uzmanlarının ilköğretimin 2.sınıflar için hazırlamış olduğu filmler, slayt ve animasyonlar ve daha sonra grafikerlerimiz tarafından hazırlanan  4 çeşit A3 boyutunda boyama afişleri,trafik balonları ve trafikle ilgili hediyelik kitap ve pastel boyalar verilmesi sunumu İki bayan ve iki erkek trafik eğitimi almış uzman ekiplerimizce Çankaya,Yenimahalle, Pursaklar, Etimesgutİlçelerinde talep eden 15 okula bu eğitimi vermiş ve yaklaşık 2000 2.sınıf öğrencisi trafik kuralları konusunda bilinçlendirilmiş ve çokça pozitif sonuç alınmıştır.Birçok okulda çekilen fotoğrafları web sitelerin koymuşlar,basın ve Tv de vermiştir. Bu program Ocak,Şubat ve Mart aylarında verilerek tamamlanmıştır. 

Derneğimiz bu çalışmanın devamı olarak da 4.sınıflar içinde  trafik kurallarının kalıcı olarak çocuklarımızda yerleşmesi için 4.sınıflara uygun filmler, daha sonra filmleri destekleyen slayt gösterisi,soru ve cevaplar ile (A) ve (B) gurubu hayatın içine yönelik trafik soruları hazırlayarak bastırmış ve bilgi yarışması ile son bulacaktır.Bu sorular aynı zamanda ailelerin bilinçlendirilmesine de yöneliktir.Yarışmanın birincilerine yine hediyeler verilecektir. 

Talep eden İlk okulların buna uygun salonları, projeksiyon cihazları ve ses düzenlerinin kurulu olması ve salon kapasitesinin 100 öğrenciden fazla olmaması verimlilik açısından önemlidir. Sarf malzemelerinin temininde ve devamında  kurumlar veya gerçek kişilerin   bağış ve hibelerin yapılmasını beklemekteyiz.

Bu proje 42 ilde üyesi ve 17 ilde şubesi olan Derneğimizin  kendi bilgi, tecrübe ve imkanlarını kullanarak çocuklarımızın bugün ve yarınlarını da trafikte can güvenliklerini korumak için özel hazırlanmıştır. Okul yöneticilerinin ve okul aile birliklerinin projeye destek vermelerini ve talep edecek okulların yetkililerinin  iletişim bilgilerini de yazarak faks çekmelerini beklemekteyiz. İLETİŞİM :www.trafik.org.tr