Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Anılar Köşesi-Polis Koleji Anıları

image001

“Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü” diye başlayan Bayrak şiirinin yazarı Arif Nihat Asya Edebiyat hocamız.Yıl 1959. Bir gün bizlere bir kompozisyon  ödevi verdi. Konusu ise; “İşten artmaz ,dişten artar.”idi. Adından da anlaşılacağı üzere; konu tasarrufu içeriyor.  Herkes kendi anlayışı, yorumu ve ifade şekli ile  yazmaya  çalıştı. Zaten kompozisyondan maksat, yazım ve dil bilgisi kurallarını yerinde ve zamanında kullanmak, konunun başlık, gelişme ve sonuç bölümlerini birbiri ile ilintili olarak yazmaktır.

             Bizler, verilen süre içerisinde ödevimizi yaptık ve kendisine teslim ettik.Hocamız, bir-iki hafta sonra   sınıf numarasına göre notlarımızı   okumaya başladı.

             İlk okuduğu arkadaşa; – “Bir  (mi) hatası olmasıydı, 9 ederdi, “iki”

             Diğerine ; – “Noktalı virgül  hataları olmasaydı, 8 ederdi,  “bir,”

             Bir diğerine ise; “Hece bölme  hatası olmasaydı, 10 ederdi,  “sıfır”

             Bana gelince; “Sert sessizlerle yumuşak sessizlerin yer değişimini bilmiyor, 10 ederdi,  “üç”

            Diyerek… okumaya devam etti. Böylece bizler  yapmış olduğumuz basit hatalarla alacağımız yüksek bir notu nasıl  kaçırdığımıza hayıflanarak üzülür duruma düştük.

             Daha sonra yapmış olduğum hatayı öğrenmeye çalıştım . Meğer;  ben “İşten artmaz, dişten artar” yazacağım yerde,  “ İşden artmaz dişden artar” diye yazmışım.

             Yumuşak sessiz olan “b” harfinin karşıtı  sert sessiz   “p”

             Yumuşak sessiz olan “c” harfinin karşıtı  sert sessiz   “ç”

             Yumuşak sessiz olan “d” harfinin karşıtı  sert sessiz    “t”

             Yumuşak sessiz olan “g” harfinin karşıtı  sert sessiz    “k” , harflerinin olduğunu, buna Sessiz Sertleşmesi (Ünsüz Benzeşmesi) dendiğini de, yazmış olduğum bu ödev sonrası öğrenmiş oldum.

             Böylece; benimle birlikte herkes gerek kendi ve gerekse arkadaşlarımızın yapmış olduğu imla hatalarını öğrenip,bir daha yapmamaya özen gösterdik.Bütün kompozisyon ders ve ödevlerimiz sene sonuna kadar bu şekilde değerlendirmeyle geçti. Birçoğumuz artık  hata yapmaz hale geldi, bazılarımız ise çok aza indirdi. Dönem içinde kaçırdığımız o yüksek notları  alamadık  ama sene sonunda hepimize   yazım ve imla kurallarını öğreterek kimseyi sınıfta bırakmadan bir üst sınıfa geçirmiş oldu.

             Ebediyete intikal etmiş olan böyle minnet ve şükran duyduğumuz nice hocalarımızın her birinin  toprağı bol, kabri  nur,mekanı  cennet ola…