Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

ALTIN GOL


ÖZGÜNER POLAT

GENEL SEKRETER

EM. EMNİYET MÜDÜRÜ

Bütün canlılar gibi insanlar da doğar, büyür, çoğalır ve ölürler. Kaçınılmaz son budur. Memuriyet yaşamı da böyledir. Mesleğe gireriz; görgü ve bilgimizi, çeşitli kitaplar okuyarak, kurslara devam ederek, hatta Polis Akademisinin dışında başka bazı fakülte ve yüksek okulları da okuyarak veya yurt dışında eğitim görerek artırırız. Bu sayede bizlerde birer yetiştirici konumuna geliriz. Bütün bunların sonunda memuriyet yaşamının kaçınılmaz sonu da emekliliktir.

Emekli arkadaşlarıma bakıyorum, her nedense özellikle bazı yeni emekliler, anlaşılmaz bir karamsarlık ve küskünlük içindeler. Elbette ki bir gün emekli olacağımızı mesleğe girerken biliyorduk. Dolayısıyla, bu karamsarlığı anlamak mümkün değil. Hele küskünlüğü hiç anlamıyorum.

Yurdumuzun değişik köylerinden, ilçelerinden ve illerinden gelerek yüksek öğrenim görme şansına kavuştuk. Üstelik, tüm giderlerimizin karşılandığı bir ortamda… Emniyet Teşkilâtı bünyesinde makam sahibi olduk… Evlendik, çocuklarımızı büyüttük, okuttuk ve onları iş sahibi yaptık.

Şerefli bir meslekten emekli olduk…

Mesleğimize küsmeye hakkımız yok. Her zaman saygıyla andığım değerli müdürümüz Vahdet ERDAL, bizlere daima mesleğimizin erdemi, yüceliği, kutsallığı hakkında konuşmalar yapar, “insanın ırz, can ve malının teslim edildiği başka bir meslek yoktur. Bulunduğunuz şehirde bir polisin gördüğü saygı ve sevgiyi diğer dairelerin müdürleri dahi göremez. Vatandaş polisi seviyor, sizde mesleğinizi seviniz” der, bizleri yüeklendirirdi.

Bizlerin ve bizden önce emekli olan ağabeylerimizin, şimdi emekli olanların gördüğü ilgiyi gördüğünü söyleyemem. Bir zamanlar hangi birimden veya ilden emekli olduysanız, o birimin veya ilin olanakları ölçüsünde ve yetkililerin insaf ve taktirine göre emekli töreni görürdünüz veya hiç bir tören yapılmedan ayrılırdınız. Kıskanmıyoruz, temenni ediyoruz daha iyileri yapılır. Her emekli mensubumuza Sayın Bakanımızın vadettiği üzere, en azından birer tabanca hediye edileceği günleride görürüz. Bu gün ise Sayın Bakanımızın, Sayın Genel Müdürümüzün katıldığı bir törenle emekli olunuyor. Emekli olacakların Ankara’da buluşarak emekli olmaları, bu anlamlı günün en güzel yanını oluşturuyor. Son zamanlarda rahmetli olan meslektaşlarımızı özel bir törenle defnetmek olanağına kavuşmamız bizlere haklı bir gurur vemekte. Artık polis merasimle ve polis meslektaşlarının omuz ve ellerinde sonsuzluğa yolcu ediliyor. Bunları düşünen ve uyğulayanlara teşekkür borçluyuz.

Arkadaşlarımız arasında profesör, vali, genel müdür, millet vekili, bakan olanlar var. Ben niye olamadım diye düşünerek strese girmenin hiç bir anlamı yok. Çagımızın en tehlikelistres olduğunda kuşku yok.

Bu mevkiye gelmiş arkadaşları duyduğum, gördüğüm zaman onlarla iftihar ediyorum. Akademimizden her makam ve mevkiyi dolduracak insanların yetişmesi beni gururlandırıyor.

Amerikalı bir düşünür, stressiz bir yaşam için kafanızı üç çekmece yapınız demiş. Ona göre 1. Çekmece: ev yaşamı; 2. Çekmece: iş yaşamı; 3. Çekmece: eğlence yaşamıdır. Bu çekmecedekiler birbirine karıştırmazsanız stressiz bir yaşam sürersiniz. Böylece, kendiniz üzülmediğiniz gibi evdekileri, iş arkadaşlarınızı da üzmezsiniz diyor.

Bende diyorumki ömrümüzü üç çekmeceye ayıralım. 1. Çekmece: öğrenim ve gençlik; 2. Çekmece: meslek yaşamımız; 3. Çekmece: emeklilik. Birinci ve ikinci çekmeceleri kapatıp, stressiz, mutlu, sağlıklı bir emeklilik yaşamı sürdürelim. Geçmişin kötü anılarını unutup, iyi anıları ile yaşıyalım. Kendimize stres yaratmadan yaşıyalım.

Mesleğe, yakınlarımıza yararlı olmak için gece, gündüz, tüm olanaksızlıklara rağmen büyük bir özveriyle çalıştı. Meslekten ihraç olmadan emekli olduk.

Futbol kurallarını yenilediler. Sonuca gidilmesi gereken bir maçta normal 90 dakika bitince 15’er dakikalık iki uzatma devresi oynanırdı; beraberlik bozulmazsa, penaltılara geçilir sonuç belirlenirdi. Şimdi “ALTIN GOL” diye bir kural koyup uzatmaları kısalttılar.

Bizler ömrümüzün uzatmalarını oynuyoruz. Altın gol kuralına uymayıp, uzatmaları mümkün olduğu kadar uzatmaya çalışıyoruz.

Hep beraber bunu başaralım.

Nasıl mı?

Tüm yakınlarımızla ve bu arada çocuklarımızdan çok sevdiğimiz torunlarımızla mutlu olmayı bilelim. Mutlu olmanın bir diğer koşulu da mesleğimizin sıcaklığını ömrümüzün sonuna kadar duya bilmektir. Bu gereksinim derneğimiz çatısı altında en iyi şekilde karşılanabilir. Emekli Emniyet Müdürleri birleşerek, neşeyi ve kederi paylaşalım. Neşe paylaşarak büyür; keder paylaşarak azalır. Bu düşünce ile, tüm emeklileri derneğimize bekliyoruz.