Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Abdulgani Yıldırım İçin Düzenlenen Cenaze Töreni Konuşma Metni

Feyzullah ARSLAN

1.Sınıf Emniyet Müdürü

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı

 

Son zamanlarda Emniyet Teşkilatında yaprak dökümü başlamış; Emniyet Teşkilatının başarılı ve herkes tarafından takdir edilen, örnek alınan değerli Emniyet Müdürleri birerbirer vefatla aramızdan ayrılmaktadır. Bu değerli Emniyet Mensuplarımızı zamansız ebediyete uğurlamak, bizleri çok derinden üzmektedir.

Değerli Emniyet Müdürümüz A. Gani YILDIRIM, dün beklenmedik bir zamanda aramızdan aniden ayrılmış, ebediyete intikal etmiştir. Bilgi işlem Dairesi Başkanlığı görevini yürütürken vefat eden değerli Müdürümüz, 30 yıl önce Polis Ensitüsü Öğrencisi iken, sorumluluğunu herkesten çok idrak etmiş, arkadaşlarının ve toplumun mutluluğu için bilinçli olmanın ve çok çalışmanın gerekliliğine inanmıştı.

1974 yılında 21 yaşında iken, Polis Enstitüsü Yüksek Öğrenim Öğrenci Derneği başkanlığı görevini üstlenerek, arkadaşlarının lehine ve nitelikli amir yetiştirilmesi uğruna çok genç yaşta büyük sorumluluklar yüklenmiştir.

O, ilk rütbesi Öğrenci Polis Memurluğundan itibaren kendini mesleğine ve topluma adamış, mesai arkadaşları ile daima uyum içinde çalışmış, yeniliklere açık ve daima hizmet üreten bir mensubumuzdu.

Polis Enstitüsünden mezuniyetine müteakip, Başkent Ankara’nın güvenlik ve huzuru için Ankara Asayiş Şube Cinayet Masası Amirliği ve Asayiş Şube Müdürlüğü görevini başarıyla yürütmüştür.

Çeşitli görevlerde başarılı hizmetler verirken, hep yeniliklere açık olmuş, toplumsal değişim, gelişim ve dönüşümleri kavrayan, bu doğrultuda mesleki gelişim ve üretimleri hayata geçirmek için hep çaba sarf etmiştir.

Bunun yanı sıra özel hayatına dikkat eden mükemmel ve sevgi dolu bur aile reisiydi. Eşi Zuhal’i kızı Ebru’yu ve oğlu Oğuz’u hiçbir zaman ihmal etmeyen fedakar bir babaydı.

Değerli Müdürümüz Gani YILDIRIM, toplumdaki gelişmeleri, bu gelişmeleri sağlayan  dinamikleri, yükselen değerleri, insan haklarını doğru anlayan ve algılayan bir meslektaşımızdı.

Kendisi diğer arkadaşları gibi doğru teşhis, tespit ve anlayışıyla Polisin topluma daha etkin hizmet vermesi daha güven ve huzur dolu bir çevre yaratması için daima düşünen, fikir üreten, güzel çalışmalarını uygulayabilen, sonuç alabilmek için de denetleyen, takip eden, tetkik eden, makaleler, bildiriler yazan, daima kendini geliştiren bir arkadaşımızdı.

Asayiş Daire Başkanlığı ve Terör Daire Başkanlığında Başkan Yardımcısı olarak çalıştığı sırada yoğun mesaisinin yanında, Emniyet Teşkilatı Mensuplarının, emeklilerinin, kısacası tüm ülkenin ve toplumun yani insanlığın lehine olan bir çok çalışmanın   yapılmasına, kanun tasarısını hazırlanmasına, Meclise sevk edilmesine yoğun çaba sarf etmiştir. Her ne kadar kanunlaşmasa da,

Bunlardan; Polis Emeklilerinin görev alabileceği “Dedektiflik Yasa Tasarısı”, “Özel Güvenlik Teşkilatı Yasa Tasarısı”, “Polis Vakfının Özel Güvenlik Teşkilatı Kurmasını sağlayan tasarı teklifi” ve buna benzer birçok değerli çalışmalarını sayabiliriz.

l. Sınıf Emniyet Müdürü olmasına rağmen, daha üretken ve faydalı olmak amacıyla, 2.Sınıf Emniyet Müdürlüğü görevini de severek isteyerek yürütmüştür.

Bir kısım sağlık sorunları yaşamasına, yurt dışında tedavi aramasına, çok sağlıklı olmadığını bilmesine rağmen, bunu hiç hissettirmeden O, hep ailesine, mesleğine, meslektaşlarına ve topluma daha iyi hizmet vermek, en gelişmiş ve yeni teknolojileri Emniyet Teşkilatına ve Türk Milletinin hizmetine sunma gayretinde her zaman önde olmuştur.

İki yıldan beri başında olduğu, son görevi Bilgi İşlem Daire Başkanlığını yürütürken, “e-Devlet”, “e-Türkiye” ve “e-Polis” çalışmalarına oldukça yoğunlaşarak çok güzel sonuçlar almamızı sağlamıştır.

Uzun yıllardan beri Teşkilatımızda üzerinde çalışılan”Pol-Net” ve “Transpol” projelerinin, 2002 yılının başında tam kapasite ile devreye konulmasını ve çalışmasını sağlamıştır.

İçişleri Bakanlığımız ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzün desteğiyle, vatandaşa verilen hizmetlerin kolaylaştırılması ve çabuklaştırılmasını sağlayarak bir günde pasaport, ruhsat alma imkanını Bilgi İşlem ve ilgili diğer Daireler personeliyle birlikte sağlamış, internet üzerinden her türlü yeniliğe ve bilgiye ulaşmanın yol ve yöntemlerini Emniyet Teşkilatına yerleştirmiştir.

Ayrıca, Pol-Net üzerinden bilgi sorgulama ve haberleşmenin yapılmasını sağlayarak, yükselen değerlerden olan İnsan haklarının korunup, kollanmasına önem vermiştir.

Ekip çalışmasını iyi bilmiş, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Personeline, aynı ve doğru hedefte birleşme becerisini göstermiştir.

Daha bir hafta önce, 20 Haziran 2002 Perşembe günü ekibiyle birlikte, Emniyet Genel  Müdürümüz ve Genel Müdür Yardımcılarının bulunduğu bir ortamda, Brifing Salonunda  Emniyet Genel Müdürlüğümüzün faks ve teleks kullanarak evrak alma ve gönderme işlemlerinin Pol-Net üzerinden yapılmasıyla sağlayacağımız ekonomik ve iş gücü kazançlarını açıklaması ve hızlı hareket etmenin sağlandığını, inanarak ve içtenlikle anlatması, Genel Müdürümüzü ve Yardımcılarını ikna etmesi ve isteğinin yürürlüğe konulmasını istemesi, hala gözlerimizin önünden gitmiyor ve kulaklarımızda çınlıyor. Aramızdan ayrıldığına inanamıyoruz.

Emniyet Teşkilatının bir çok personelinde olduğu gibi Sayın Müdürümüz Gani YILDIRIM’da da; “başkalarının derdini dert edinip çözüm üretmeye çalışırken, kendi derdini unutma” alışkanlığı vardı. “Kendisi için değil de başkaları için yaşama, yaşamak için değil de çalışmak için yaşama” alışkanlığı vardı.

İşte, bizim için yani Teşkilat Mensuplarımız için, kendisine zarar, ancak topluma yarar sağlayan bu düşünce tarzı, biraz da bizim meslek terbiyemizde, toplumun güvenini sağlama zorunluluğunu hissetme, görevişinaslık duygularından kaynaklanmaktadır. Bu gerçek, Değerli Meslektaşımızın Eşi ve iki çocuğunun biz Emniyet Teşkilatına ve topluma emanet olduğunun bir göstergesidir diye düşünüyoruz.

Şüphesiz, insanların belli bir yaşamdan sonra ebediyete intikalleri kaçınılmaz bir sondur. Ama, Müdürümüzün böyle genç bir yaşta, yani 49 yaşında, görevinin başındayken, hizmet üretmeye çalışırken aniden ebediyete intikali bizleri üzmüştür.

Ancak ölümün, doktorların tedavi edemediği hastalağı tedavi etmesi gerçeği ve Değerli Emniyet Müdürümüz Gani YILDIRIM’ın geride bıraktığı çok iyi iz ve intibalar, bizleri teselli etmektedir.

Bu içten duygu ve düşüncelerle Değerli Meslektaşımızı ebediyete uğurlarken, Kendilerine Allah’tan rahmet, kederli Eşi, Kızı, Oğlu ve tüm yakınlarına, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı personeline, tüm meslektaşlarımıza, Emniyet Teşkilatına ve Milletimize başsağlığı diliyorum.

Gani Ağabey, Allah gani gani rahmet eylesin! Sevenlerin Seni ve hizmetlerini hiçbir zaman unutmayacak! Ruhun şad olsun! Mekanın cennet olsun!

            Emniyet Teşkilatı adına hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.