Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

Uluslar Arası Trafik Ve Yol Güvenliği Kongresi ve Fuarı

   

                                                                                                  Abdullah BOLCU

                                                                                      Emniyet Genel Müdür Yardımcısı

                                                                                           Trafik Hizmetleri Başkanı      

                                                                                               

 

Trafik sorunu toplumumuzun belirli bir kısmını değil, bireyleri ve kurumlarıyla birlikte  tamamını ilgilendiren çok boyutlu bir nitelik taşımaktadır. Çözüme katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen hizmet ve işbirliği artışı sonucunda, önceki yıllara göre trafik kazaları, ölü ve yaralı sayılarında önemli azalma sağlanmıştır. Bu azalışın devamlılığı için kurum olarak geniş kapsamlı çalışmalarımız sürdürülmektedir.

 

Trafik olgusu ile ilgili olarak yasadan aldığımız “Denetim” görevini ifa ederken, trafik sorununa bilimsel açıdan yaklaşmaktayız. Trafik kazalarının nedenleri ve sonuçları konusunda yapılan analizler ışığında, bilinçli personel yetiştirmek ve hedef planlı, etkili denetim uygulayarak trafik kazalarını en aza indirmek, bu yaklaşımın bazı örnekleridir.

 

Ülkemizdeki trafik sorununun bilimsel platformda tartışılması ve çözüm önerilerinin oraya konulabilmesi için, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Gazi Üniversitesi Rektörlüğü işbirliğinde 25-27 Nisan 2001 tarihleri arasında  düzenlediğimiz ve gerek katılım oranı, gerekse içerik olarak trafik güvenliği alanında yapılmış en geniş kapsamlı bilimsel etkinliklerden biri olarak nitelenderilebilen  “Trafik ve Yol Güvenliği Kongresi’nde” trafik güvenliğinin sağlanması için uygulayanlar ve bilim adamları aynı platformda bir araya gelmiş ve sorun derinlemesine etüt edilmiştir. Bu kongrenin devamı ve gelişimi olarak sayılabilecek yeni bir kongre, uluslar arası nitelik kazandırılarak 8-12 Mayıs 2002 tarihlerinde, Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.  organizasyonuyla Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

 

Genel Müdürlüğümüz ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’nün yanı sıra, Jandarma Genel Komutanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün de organizasyonunda yer aldığı “Uluslar arası Trafik ve Yol Güvenliği Kongresi ve Fuarı”, trafik olgusunu farklı yönleriyle inceleme ve çözüm önerilerine ulaşma açısından kendisinden beklenen katkıyı sağlamıştır.

 

Kongre ve fuar kapsamında ülke genelinde düzenlenen resim, slogan ve fotoğraf yarışmalarına her yaş grubundan yarışmacılar katılmış, aday eserler üniversitelerin ilgili sanat bölüm uzmanlarınca değerlendirilmiş ve dereceye giren eserlerin sahiplerine maddi ve manevi değere sahip ödüller verilmiştir. Slogan dalında Kütahya’dan Kübra ÜSTÜN’e ait “Trafik Kurallarına Sadece İnsanlar…! Uyar” sloganı birinci seçilmiştir.

 

 Kongre oturumları G.Ü. Mimarlık ve Mühendislik Fakültesine ait iki ayrı salonda gerçekleştirilmiş ve toplam 25 oturum yapılmıştır. Bu oturumlarda 10 tanesi yabancı uzmanlarca olmak üzere 74 bildiri sunulmuştur. 2 ayrı work-shop gerçekleştirilmiş,  “Trafik ve Medya”, “Türkiye’de Ulaşım ve Trafik Eğitimi” konularında 2 adet panel organize edilmiştir. Panellerde, trafik güvenliğinin sağlanmasında medya ve eğitimin rolü, önemi, ülkemizdeki durum, eksiklikler ve yeterlilikler dile getirilmiştir.

 

Kongre ile eşgüdümlü olarak, Ankara Atatürk Kültür Merkezi Fuar ve Sergi salonlarında “Trafik Güvenliği Fuarı” düzenlenmiştir. Trafik güvenliğine yönelik ürün ve hizmet üreten 38 ayrı kurum ve kuruluşun katıldığı fuar, ilk iki günü profesyonel ziyaretçilere, üç gün tüm halkımıza açık olmak üzere beş gün devam etmiştir. Fuar boyunca, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Sayın Feyzullah ARSLAN’ın önemli katkılarıyla vücuda getirilen “Söz mü?” isimli trajikomik tiyatro eseri ile BP’nin çocuk tiyatrosu da sergilenmiştir. Fuar alanında Trafik Hizmetleri Başkanlığı olarak hizmette kullandığımız teknoloji ürünü araç ve gereçler ile eğitim faaliyetlerimiz geniş bir standta ziyaretçilere tanıtılmıştır.

 

Uluslar arası Trafik ve Yol Güvenliği Kongresi ve Fuarı, trafik güvenliğinin sağlanması için ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivillerin  ortakhareket etme düşüncesinin bir örneği olarak hak ettiği önemi göstermiştir. Önümüzdeki yıllarda bu tür kongre ve fuarların düzenlenmesi için gerekli işbirliği ve çaba gösterilmeye devam edilecektir.