Üst Menu
Search
Generic filters

Ana Menu

TEŞEKKÜRLER

 

 

 

Şükrü Nail ATALAY

Genel Başkan

Emekli Emniyet Müdürü

 

Derneğimiz kurulduktan kısa bir süre sonra ÇAĞIN POLİSİ isimli dergiyi çıkarmaya başlamıştır. Elinizdeki bu sayı 22. sayıdır. Demek ki 22 aydan beri bu dergi yayınlanmakta olup Emniyet Teşkilatının büyük, küçük her ünitesine gönderilmektedir. Hem de hiçbir ücret talep etmeden, ücretsiz olarak gönderilmektedir. Derneğimizin ayakta durması ve faaliyetini devam ettirmesi, başta Değerli İçişleri Bakanımız Sayın Abdülkadir Aksu, Vali Emniyet Genel Müdürü Sayın Gökhan Aydıner ve kıymetli Genel Müdür Yardımcılarımız ve Sayın Daire Başkanlarımız ile bizi yürekten anlayan bazı İl Emniyet Müdürü Arkadaşlarımız sayesindedir. Huzurlarınızda hepsine ayrı ayrı hem şahsım hem de Derneğimiz adına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Yukarıda bazı İl Emniyet Müdürü arkadaşlarımız cümlesini kullandım. Çok da yerinde kullandım. Zira 22 aydan beri muntazam olarak en az 10 adet dergi gönderdiğimiz pek çok illerden bugüne kadar ne o ildeki kuruluşlara ait bir reklam ve ne de herhangi bir bağış parası gelmedi. Takdir edersiniz ki, posta ücretleri de % 20 zam gördü. Biz bu dergiyi sivil bir matbaa da baskıya veriyoruz. Ankara dışında bütün illere posta ile gönderiyoruz. Bunun takdir ve masraflarını karşılama değerlendirmesini siz , İl Emniyet Müdürü ve Polis Meslek Yüksek Okulu  Müdürü kıymetli arkadaşlarıma bırakıyorum. Geçen gün Derneğimizde gözlerimizi yaşartan bir durum yaşadık. Nüfusu çok az olan bir ilde ki İl Emniyet Müdürü arkadaşımız aralarında 27.500.000.-(yirmiyedimilyon beşyüzbin)TL toplayarak Derneğimizin banka adresine göndermiş, durumu bize bildirdiğinde hakikaten gözyaşlarımızı tutamadık. Bize hitaben “Sayın müdürlerim, değerli ağabeylerim, bizlerde emekli olunca sizlerin safında yer alacağız. Bugüne kadar gönderdiğiniz dergilerden, fikir yazılarından son derece istifade ettik. İlimizde fazla bir imkanımız yoktur, bu parayı aramızda topladık, size gönderiyoruz. Bundan sonra da dergilerinizi sabırsızlıkla bekleyeceğiz. Gücümüz yettiğince ara ara para gönderme işini de yerine getireceğiz” dedi. Çok teşekkür ediyoruz. Bizi unutmaması ve bir gayret göstermesi bile bizleri son derece memnun etmiştir.    Şimdi bu gayreti, bu çalışmayı bütün İl Emniyet Müdürü ve Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü arkadaşlarımdan bekliyorum.

Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile yayınladığımız Çağın Polisi Dergisi sayenizde ayakta kalacak ve sizlere hizmet etmeye devam edecektir.

Bizler polis olarak emekli de olsak hizmet için varız. Devletimize, milletimize ve Teşkilatımıza hizmet ettikçe zevk alırız ve huzurlu oluruz. Kendimizi bildiğimizden beri kanun, tüzük, yönetmeliklere tam saygı, onların uygulanmasında kanundan yana tavır koymakla ve hiç ayırım yapmadan hareket etmekle iç âlemimizi mamur etmişizdir. İşte bu iç âlemdeki güzellik ve huzur ister istemez dışarıya aksetmekte ve çevremize huzur ve güven vermektedir. Kendisinde huzur ve güveni tesis edemeyen bir kimse başkasının nasıl huzur ve güvenini sağlayacaktır?

Hani derler ki; Kendisi himmete muhtaç bir dede, Nerde kaldı başkasına himmet ede!…

Teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlemektedir. Polislerimiz bu hıza, bu çağa ayak uydurmak için gayret sarf etmektedir. Bizler bunu emekli olunca daha iyi anlıyor ve görüyoruz. Halkımız polisimizi seviyor ve polisimize güveniyor. Amir, memur bütün polis teşkilatımızın her ferdi adım atarken teşkilatın tümünün vebalinin boynunda olduğunu bilerek adım atmalı ve hareketlerini ona göre ayarlamalıdır.

Hiçbir kimsenin bu güzide teşkilat fertlerini yere baktırmaya hakkı yoktur. Dünya üzerinde bir tane Türkiye Cumhuriyeti Devleti vardır ve bir tane Türk Polis Teşkilatı vardır. Bunları gözümüz gibi korumaya mecburuz.

Polisimiz, yurdumuzu iç düşmanlara karşı koruyan bir kalkandır. Yurdumuzu ve milletimizi bölmeye teşebbüs edecek her şeririn kafası, ulu önderimiz Atatürk’ün söylediği gibi behemahal bu kalkana çarparak parçalanmalıdır. Biz emeklilerde teşkilatımızdan hiç kopmadık. Her an iç içeyiz ve beraberiz. Biraz sivil hayatta yaşamak ile de daha çok tecrübe edindik. Şimdi bizim bu tecrübelerimizden istifade etme zamanıdır. Akademi de, Polis Meslek Yüksek Okullarında biz Emekli Emniyet Müdürlerine ders verebilmemiz için fırsat yaratılmalıdır. Ben şahsen, yıllarca Polis Eğitim Merkezinde Mesleki Teknik Yazışma, Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Tekniği, Türk İnkılap Tarihi, Ahlâk ve Görgü Kuralları ve daha bir sürü ders verdim. Pedagoji belgemde mevcuttur.

Emekli Emniyet Müdürü arkadaşlarımızın pek çoğu ders verebilecek durumdadır.

Aslında amir, memur bütün emekli arkadaşlarımızdan çalışmak isteyenlerin sözleşmeli olarak yeniden teşkilatımızda görev almaları ve teşkilatımızdaki karakollar dahil bütün büro hizmetlerinin (pasaport, ruhsat, sürücü belgesi v.s.) bu arkadaşlara yaptırılması ve böylece polisimizin büro hizmetlerinden kurtularak asli görevine dönmesinin sağlanması, üzerinde düşünülmeye değer bir fikirdir zannediyorum. Ülkemizde pek çok kurum istifade edebileceği elemanlarını bu şekilde çalıştırmaktadır.

Hazır böyle konulara giriş yapmışken bir hususu daha ilgililerin dikkatlerine sunmak istiyorum.

Yurdumuzdaki pek çok kurum ve kuruluş güvenlik görevlisi çalıştırmaktadır. Bunların yeterli bir eğitim görmeden görev aldığı kuruluşta, çok problemler yaşanmaktadar.

Şimdi Genel Müdürlüğümüz gerekirse hazırlanacak bir yasa sayesinde kurum ve kuruluşlara Güvenlik Görevlisi yetiştirme görevini Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine vermelidir. Biz dernek olarak kuruluşların almak istedikleri bu kişileri atış dahil her konuda eğitecek ve kendilerine sınav sonunda bir sertifika vereceğiz. Bizden sertifikası olmayan kişi kurum ve kuruluşlara Güvenlik Görevlisi olarak atanamayacaktır. Böylece bütün Güvenlik Görevlileri  aynı eğitimi almış olacak, gittiği kuruluşta da problem yaratmayacaktır.

Bu fikrin de kanımca güzel bir fikir olduğu ve Derneğimize daha büyük bir değer kazandıracağına inanıyorum. Fikir bizden, tatbikata koymak Teşkilatımızın başındaki Değerli Yöneticilerimizden olacaktır.

Yine yazımızın başındaki konuya dönerek İl Emniyet müdürü ve Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü arkadaşlarıma Derneğimize yapacakları yardımlardan dolayı çok teşekkür ediyorum.Teşekkürler, Teşekkürler!…